Coraz więcej mówi się o tzw. jodze na hamaku. Tylko czym ta forma aktywności różni się od zwykłej jogi? Wbrew pozorom różnice nie kończą się na hamaku podwieszonym do sufitu. Jak te style wyglądają w praktyce? Co dają?

Czym jest klasyczna joga?

Klasyczna joga to pojęcie dość szerokie, jednak najczęściej odnosi się do terminu Hatha Joga, który oznacza po prostu praktykę asan (pozycji/ćwiczeń jogi) oraz ćwiczeń oddechowych. Jest to rodzaj aktywności, który łączy trening fizyczny z pracą nad umysłem i duchem. Jogini twierdzą nawet, że jest to cała filozofia, która oznacza jedność ciała, umysłu i duszy. Natomiast gdyby skupić się tylko na aspekcie fizycznym, trzeba by stwierdzić, że klasyczna joga przynosi mnóstwo korzyści: od wzmocnienia całego ciała, przez większą elastyczność, po redukcję napięć.

Niemniej, należy podkreślić, że stylów jogi jest wiele. Są to m.in.: yin joga, ashtanga joga, kundalini joga, bikram joga czy sivananda joga. Często się je miesza, więc bywa, że osoby praktykujące nie wiedzą nawet, jaki styl ćwiczą. Takie pomyłki są jednak niemożliwe w przypadku aerial jogi. Dlaczego? Ze względu na jeden element – hamak do jogi.

Aerial joga

Aerial joga, zwana również jogą zero gravity lub anti-gravity, to styl, który łączy pozy klasycznej jogi z elementami akrobatyki w powietrzu. Podczas takiego treningu hamak podwieszony do suftu służy jako narzędzie do wykonywania ćwiczeń. W grupach początkujących jest on głównie rodzajem wsparcia, które umożliwia wykonanie bardziej pogłębionych asan i uniesienie się nad podłogą. Natomiast w grupach zaawansowanych nawet cała praktyka wykonywana jest w powietrzu.

Zdaniem wielu joginów aerial joga jest świetną opcją dla osób, które boją się pozycji odwróconych. Wszystko przez to, że w klasycznej jodze inwersje są stosunkowo trudne i wymagają od kursanta dużej świadomości własnego ciała. Natomiast w aerial jodze, dzięki podparciu w postaci hamaka, wykonanie ich jest dużo łatwiejsze. Poza tym asany w powietrzu są też dobrą zabawą i m.in. z tego powodu zajęcia aerial cieszą się popularnością także wśród najmłodszych. Hamak dla dzieci, chociaż nie różni się znacząco od tego dla dorosłych, może być świetnym narzędziem do zabawy.

Zasadnicze różnice

Największą różnicą między klasyczną jogą a jogą aerial jest oczywiście hamak. Warto jednak podkreślić, że nie jest to różnica jedynie “techniczna”. Dzięki hamakowi wykonanie asan staje się nie tylko ciekawsze, lecz również efektywniejsze. Jedne pozycje można bardziej pogłębić, a inne jest łatwiej wykonać (np. odwrócone). Aerial joga umożliwia również odciążenie kręgosłupa, dzięki czemu w niektórych przypadkach jest bardziej bezpieczna. Dodatkowo można ją uprawiać w domu tak samo jak klasyczny styl, chociaż trzeba wtedy zaopatrzyć się w hamak i niezbędne akcesoria. Znajdziesz je online np. w sklepie Flying Rose.

Ale czy te wszystkie zalety sprawiają, że joga klasyczna jest gorsza? To oczywiście tak nie działa. Oba style bazują na tych samych pozach, jednak wykorzystują nieco inne metody. O tym, która jest lepsza, każdy powinien zadecydować sam.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku