Będąc właścicielem jakiegokolwiek zwierzaka trzeba znać kilka podstawowych zasad jego właściwego karmienia. Sposób odżywiania kota ma ogromny wpływ na jego codzienne funkcjonowanie, utrzymanie kondycji i zdrowia, a do tego sprawia, że zwierzak ma lśniącą, piękną sierść. Dobrze dobrana karma dla kota zapewni naszemu pupilowi prawidłowy rozwój. Sam proces wyboru jej może okazać się nieco skomplikowanym procesem. W związku z wątpliwościami, które mogą nękać posiadaczy kotów, poniższy poradnik doradzi, na co trzeba zwracać uwagę przy kupnie karmy.

Zdrowa karma dla kota

Przy wyborze najlepszej karmy dla kota należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład. W znajdującej się na opakowaniu etykiecie wypisano wszystkie surowce bądź grupy surowców, które użyto do wyprodukowania karmy. Warto wiedzieć, że te składniki, które znajdują się na początku listy, występują w karmie w największej ilości. Odpowiednie proporcje mięsa, białka i witamin świadczą o wysokiej jakości produkcie. Zbilansowana dieta kota to ta zawierająca pełnowartościowe i kompletne posiłki. Zdrowa karma dla kota nie może zawierać sztucznych barwników, aromatów i konserwantów – mogą one bowiem mieć wpływ na rozwój ewentualnych chorób i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Im mniej przetworzony skład karmy, tym lepiej dla kota.

Karma dostosowana do potrzeb kota

Aby mądrze wybrać karmę dla kota, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby naszego pupila oraz jego preferencje. Jeśli wiemy, że nasz zwierzak nie lubi na przykład łososia, nie warto na siłę podawać tego typu pokarmu. Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór karm, zatem nawet najbardziej wymagający kot znajdzie coś dla siebie. Jednak nie tylko smak jest najważniejszy. Karma dla kota powinna zostać dopasowana pod względem wieku kota oraz jego stanu. Przykładowo – kotki ciężarne potrzebują innej karmy niż młode osobniki. Również kot po kastracji musi mieć zapewnione inne składniki w swoim pożywieniu, ze względu na zmiany hormonalne w swoim organizmie. Czworonogi borykające się z problemami układu pokarmowego bądź te z nadwagą także wymagają większej kontroli nad ilością spożywanej karmy.
Eksperci i weterynarze zgodni są co do tego, że oprócz zbilansowanej i właściwie dobranej diety, ważna jest również aktywność fizyczna kota. Ruch, poprzez na przykład wspólną zabawę, może mieć zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kota. Poza tym należy zapewnić kotu odpowiednie nawodnienie. Nie zapominajmy również o tym, jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się zdrowiem swojego pupila.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku