Zieleń, a nawet różnokolorowe rośliny stanowią piękny element aranżacji naszych wnętrz. Zdanie wielu osób odpowiednio wkomponowane, dodają wyjątkowego klimatu, uspokajają i działają na nas kojąco. Spędzanie czasu w otoczeniu roślinności po ciężkim dniu, z całą pewnością będzie miało dla nas znaczenie wręcz terapeutyczne. Jednak problemem jest fakt, że nie każdy z nas potrafi odpowiednio dobrać rośliny do swoich wnętrz, a czasem mamy trudności z właściwym zajmowaniem się nimi, przez co można usłyszeć od kogoś „nie mam w domu kwiatów, bo nie mam ręki do roślin”. Czy istotnie trzeba mieć odpowiednie podejście? A może wystarczy dobranie roślin, które wpiszą się w nasze warunki, a my zdobędziemy wiedzę, na temat ich pielęgnacji?

Jak dobrać odpowiednie rośliny dla siebie?

 Kluczową rzeczą jest samo nasze mieszkanie czy dom, może nawet dokładniej pomieszczenia, w których chcemy umieścić rośliny. Dla nich znaczenie a wilgotność i poziom nasłonecznienia, oczywiście również to jak często i w jaki sposób podlewamy. Jeśli mamy okna od południa, to z całą pewnością jest u nas, szczególnie latem wyjątkowo ciepło, a i słońca nie brakuje. W takiej sytuacji oczywiście nie wszystkie rośliny poczują się u nas dobrze. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy okna mają wystawę północną, wówczas zdecydowanie słońca jest niewiele lub wcale. Dominuje tu cień, a i temperatury będą odrobinę niższe, łatwiej będzie o chłód. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą rośliny do cienia. Ich odpowiednie dopasowanie sprawi, że nawet w takich pomieszczaniach stworzymy wyjątkowy klimat i otoczymy się zielenią.

Jakie rośliny sprawdzą się w pomieszczeniach zacienionych?

Wybór takich roślin jest dość spory, jeśli jednak nie znamy się na kwiatach i dotąd nie zajmowaliśmy się ich pielęgnacją, to już w czasie dobierania ich dla siebie warto wesprzeć się specjalistyczną wiedzą. W miejscu takim jak Lola Flora uzyskamy fachową pomoc i dowiemy się wiele o najróżniejszych roślinach, które mogą trafić do naszych domów. 

Pasja sprawia, że dostępne rośliny są piękne i obfite, a przy zachowaniu odpowiednich zasad pielęgnacji, również w naszych domach będą nadal pięknie rosły. Wśród tych godnych uwagi, które sprawdzą się w zacienionych wnętrzach z całą pewnością na wyróżnienie zasługują skrzydłokwiaty, które potrafią zachwycać swoim kwitnieniem. Oczywiście nie można pominą również philodendronów, czy kasztanowców. Jeśli więc szukamy odpowiednich roślin do cienia warto się nimi zainteresować. Ciekawym, choć nie tak oczywistym wyborem będzie również Wasabi japonica. 

A co z mocnym słońcem i dużym nasłonecznieniem?

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione, a kwiaty mają stanąć np. na parapecie, to musimy pamiętać, że nie wszystkie w takich warunkach będą się odpowiednio rozwijać i zdrowo rosnąć. W tej sytuacji również warto postawić na sprawdzone typy kwiatów, które zwyczajnie lubią ciepło i mocne słońce, więc nie będą im one szkodzić. W tej kwestii również warto liczyć na wsparcie profesjonalistów.

W silnym słońcu dobrze czują się różnego rodzaju kaktusy, często również sukulenty czy skalniaki – ale uwaga też nie wszystkie. Postawić możemy również na opuncję, czy euphorbię. Musimy jednak mimo wszystko pamiętać o regularny podlewaniu, gdyż pomimo zdolności tych roślin do przebywania w konkretnych warunkach, całkowity brak wody mógłby i tak doprowadzić do ich uschnięcia.

Czy warto mieć w domu rośliny?

 Można znaleźć wyniki najróżniejszych badań, które wskazują, że otoczenie roślin pozytywnie oddziałuje na psychikę i zdrowie człowieka. Można więc stwierdzić, że otaczanie się nimi również, a może przede wszystkim we własnym domu jest czymś naturalnym i dobrym dla nas. Rękę do roślin może mieć każdy, gdyż tak jak i w każdym inny zakresie, czy dziedzinie życia, tak i tutaj po prostu musimy się wiele nauczyć, poznać rośliny, którymi będziemy się opiekować i odpowiednio o nie dbać.

Początki bywają trudne. Warto więc skorzystać z pomocy fachowca, który doskonale zna się na roślinach. Jednocześnie powinniśmy wiedzieć, jakie kwiaty znajdują się w naszym domu, bo pozwoli nam to lepiej je poznać i zbierać informacje na ich temat. Pięknie zazieleniony i kwitnący salon z pewnością będzie sprzyjał błogiemu wypoczynkowi, po ciężkim dniu i stanie się naszym ulubionym miejsce w domu.

Pamiętajmy również, że są rośliny o niewielkich wymaganiach, jak i te bardziej delikatne, które potrzebują dokładniejszej i regularniejszej pielęgnacji. Zwykle więc zaleca się rozpoczęcie swojej przygody z roślinami, od tych łatwiejszych w hodowli, abyśmy już na początku nie zrazili się do ich posiadania. A jaka będzie wasza pierwsza roślina?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku