Kwa to zdecydowanie jeden z ulubionych napojów wielu z nas. Jednak czy można przygotować taką wyjątkową i pyszną we własnym domu? Czy pozostaje nam odwiedzanie kawiarni. Jednak jesteśmy zdania, że często ta wypita z ulubionej filiżanki na własnym balkonie, tarasie czy w ogrodzie, sprawia o wiele więcej przyjemności. W związku z tym, aby przygotować taką jedyną w swoim rodzaju, aromatyczną kawę, z pewnością będziemy potrzebować pewnych akcesoriów, które na to ułatwią.

Skąd się wzięło picie kawy?

Wokół poznania pobudzającego działania kawy krąży kilka legend. Jedna z nich opowiada o pasterzu z Etiopii Kaldim, który podczas wypasania swoich kóz na łącze dostrzegł, że jedna z nich jest bardziej pobudzona. Dość szybko zauważył, że jedna ona czerwone owoce z pobliskiego krzewu. W związku z ty postanowił sprawdzić ich działanie na sobie. Zjadł je i odczuł silny przypływ energii. Podzielił się swoim odkryciem, co skutkowało szybki rozprzestrzenienie się kawy.

Jednak operując bardziej faktami historycznymi, możemy stwierdzić, że właściwie aż do 1600 roku w Europie korzystano jedynie z medycznych właściwości kawy. W formie aromatycznego naparu, uwielbianego za walory smakowe zaczęła się dopiero powoli rozpowszechniać. Pierwsza kawiarnia, która zapoczątkowała miłość do tego czarnego napoju, powstała w Wenecji w 1645 roku.

A jak to jest współcześnie?

Dziś znamy najróżniejsze techniki parzenia kawy. Niektóre wykorzystują ekspresy, czyli specjalne urządzenia, które pozwalają stworzyć wyjątkową kawę w najróżniejszych odmianach. Jednak i bez nich możemy stworzyć wyjątkową kawę w domowym zaciszu. Jak to zrobić, aby była pyszna i pozbawiono fusów, które większości z nas przeszkadzają, w takiej zalewanej jedynie wodą z czajnika? Przydatnym i wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są kawiarki. Z ich pomocą zaparzysz mocną i pięknie pachnącą czarną kawę. Jak uzyskać z niej taki rodzaj, który najbardziej lubisz z dodatkiem mleka? Wszystko zależy od tego, jaką wybieramy. Jeśli mleko a być spienione to możemy skorzystać z łatwego w użyciu spieniacza do mleka, później znaczenie ma już jedynie ilość poszczególnych składników i ich kolejność.

Dostępność najróżniejszych rodzajów kawy jest dziś ogromna. Pośród nich każdy z nas znajduje coś wyjątkowego dla siebie. Jednak jako pobudzający, poranny napój w domowym zaciszu sprawdza się ona rewelacyjnie. A jeśli dodatkowo jest dobrze przygotowana i zaparzona z ziaren o bogatym aromacie, to z pewnością smak będzie pobudzał zmysły.

W czym pijemy kawę?

Kawa to, jak już wspomnieliśmy napój codzienny, ale o ogromnej różnorodności. W związku z tym każdy pije go w nieco inny sposób. Ponieważ uwielbiamy jej smak to coraz częściej można spotkać na ulicy, czy w innych miejscach osoby z kubkami termicznymi, które zwyczajnie zabierają kawę ze sobą z domu.

Jeśli jednak pijemy ją rano w domowy zaciszu, to jaka będzie nasza ulubiona? Dla wielu osób jawią się tu specjalne kubki, albo jeden wyjątkowy, w którym każdego dnia przygotowują swoją poranną kawę i służy on jedynie do tego napoju. Taki specjalny kubek często ma swoją historię, w związku z czym wypijana rano z nic kawa może smakować jeszcze bardziej i stawać się dla nas istotnym rytuałem i chwilą refleksji. Kubki jednak są rozwiązaniem dla osób, które decydują się na dużą poranną kawę, gdyż zwykle wyróżniają się znaczną pojemnością.

Jeśli z kolei stawiamy na małą czarną lub po prostu chcemy małą kawę, to warto wybrać filiżanki do kawy. Te porcelanowe, pięknie wykończone, czy ręcznie malowane, mogą być prawdziwym dziełem sztuki, które w ten sposób będziemy podziwiać każdego poranka. Niektórzy twierdzą nawet, że z prawdziwej porcelany kawa smakuje zdecydowanie lepiej, bo zyskuje delikatność tego wyjątkowego materiału.

Czy potrzebne nam więcej akcesoriów do kawy?

Jeśli filiżanka, to koniecznie powinna mieć podstawkę, a z pewnością pięknie będzie prezentował się pełen zestaw. Wówczas jeśli zaprosiły kogoś na kawę, to podamy ją w wyjątkowej oprawie. Zestawy kawowe są często uzupełniane o eleganckie łyżeczki, czy też talerzyki, na których można podać np. ciasto.

Wspomnieliśmy już o kubkach termicznych, które doskonale sprawdzają się, gdy chcemy zabrać kawę ze sobą. Jeśli natomiast za oknem mocno świeci słońce i nie mamy ochoty na gorącą kawę, to nie znaczy, że musimy rezygnować z ulubionego pobudzającego napoju. Według jednego z wielu dostępnych przepisów można przygotować kawę mrożoną. Jej podanie będzie idealne, jeśli zdecydujemy się na kubki z wakacyjnym klimacie, np. takie przypominające słoiki ze słomką. Mrożona równie mocno pobudzi, a z pewnością będzie także rewelacyjnym orzeźwieniem w czasie upałów. Zaopatrzeni w asortyment do parzenia i spożywania kawy na cały rok, z pewnością każdego dnia będziemy pić tę najlepszą, ulubioną, lub tę, na którą akurat may ochotę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku