Najpierw pojawia się trudność w utrzymaniu dłoni przez dłuższy czas w jednej pozycji, z czasem przychodzi ból nadgarstka i drętwienie w nocy, i w dzień. Wymienione objawy są Ci bardzo dobrze znane? Nie bagatelizuj ich, aby nie rozwinął się u Ciebie zespół cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego i często dotyczy osób pracujących przed komputerem i nieustannie wykonujących jedne i te same ruchy dłonią. Odczuwasz ból nadgarstka przy zginaniu? Sprawdź, jak sobie z nim radzić. Dowiedz się również, jak zapobiegać problemom nadgarstka i uniknąć bólu w przyszłości.

Ból ręki w nadgarstku – co może oznaczać?

Przyczyn bólu nadgarstka jest wiele, ale śmiało można powiedzieć, że jedną z najczęstszych jest praca, w której wykonuje się powtarzalne ruchy nadgarstka, polegające na wielogodzinnym stukaniu w klawiaturę komputera czy klikaniu myszką. Taka osoba narażona jest zarówno na nadwyrężenie, jak i na uszkodzenie nadgarstka. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się zapobiegać przeciążeniom, a w razie jakichkolwiek problemów szybko reagować.

Ból nadgarstka – leczenie

Ból nadgarstka może mieć różny charakter, zazwyczaj jednak uniemożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności i utrudnia pracę. W takim przypadku można sięgnąć po dostępny w aptece bez recepty preparat należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) Diky spray. Produkt ten przeznaczony jest do miejscowego leczenia łagodnego i umiarkowanego bólu, a także towarzyszącego mu stanu zapalnego. Diky zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dzięki wygodnej formie aerozolu jest łatwy w aplikacji.

Kiedy ból w nadgarstku wymaga konsultacji lekarskiej?

Stosowanie środków przeciwbólowych w przypadku bólu nadgarstka nie zawsze będzie pomocne. Gdy wystąpi uraz nadgarstka albo rozwinie się zapalenie ścięgien nadgarstka, wizyta u lekarza stanie się koniecznością.

Kiedy należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą? Przede wszystkim wtedy, gdy ból trwa już kilka dni i pomimo podjętego leczenia nie widać żadnej poprawy, wprost przeciwnie – ból nadgarstka jest coraz większy. Niepokojące jest także znaczne osłabienie ręki oraz zaburzenie czucia. Opinii lekarza powinno się zasięgnąć również wtedy, gdy oprócz bólu zaobserwuje się wyraźny obrzęk oraz sztywność, a wykonanie jakiegokolwiek ruchu dłoni będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Przeciążenie nadgarstka – jak mu zapobiec?

Ból przy zginaniu nadgarstka nie bierze się znikąd – zwykle jest to efekt wieloletnich zaniedbań. Dlatego chcąc go uniknąć, trzeba przykładać większą wagę do czynności angażujących nadgarstek. Profilaktyka bólu nadgarstka obejmuje stosowanie się na co dzień do tych kilku zasad:

  • pracując przed komputerem, staraj się możliwie jak najczęściej (przynajmniej raz na godzinę) robić sobie kilkuminutową przerwę i w tym czasie wykonywać ćwiczenia na nadgarstek, które poprawią ukrwienie mięśni tej partii ciała;
  • zadbaj o komfort pracy, dostosuj stanowisko i krzesło do swoich indywidualnych potrzeb;
  • utrzymuj odpowiednią pozycję podczas pracy – staraj się cały czas mieć prosty, podparty kręgosłup;
  • ustaw klawiaturę w pozycji poziomej;
  • zaopatrz się w ergonomiczną myszkę i podkładkę ze specjalnym wyprofilowaniem pod nadgarstek;
  • zadbaj o higienę snu, kupując odpowiedni materac oraz poduszkę;
  • podczas snu staraj się mieć głowę podpartą zutrzymaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa, ręce wzdłuż ciała, a nadgarstki wyprostowane.

Tych kilka zasad może uchronić Cię przed bolącym nadgarstkiem. Wystarczy, że będziesz przestrzegać ich na co dzień. Nawet jeśli wyda Ci się to trudne – nie zniechęcaj się. Prędzej czy później wejdą Ci one w nawyk, a ból nadgarstka przestanie być Twoim problemem. Jeśli jednak pomimo starań dolegliwości będą coraz silniejsze, nie czekaj, aż problem przybierze na sile, tylko od razu zgłoś się do lekarza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku