Kupno okularów sprowadza się nie tylko do dopasowania odpowiednich parametrów szkieł. Aby okulary mogły być noszone komfortowo i doskonale wpisywały się w wizerunek danej osoby powinny być też dopasowane do rysów twarzy i stylu życia. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając okulary? Oto kilka cennych wskazówek.

Typ oprawek okularowych a kształt twarzy

Wybór okularów to decyzja, której nie należy podejmować pod wpływem chwili. Odpowiednie dopasowanie okularów to gwarancja skorygowania wady wzroku, a jednocześnie nienaganny wygląd. Konsekwencje niewłaściwego dopasowania okularów są poważne – więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://ioptyk.pl/jakie-sa-objawy-zlego-dobrania-okularow/.
Właściwe dobranie okularów do rysów twarzy to jeden z najważniejszych kroków. Należy zacząć od określenia, czy twarz jest okrągła, owalna, kwadratowa, diamentowa lub może w kształcie serca? Kształt twarzy pomoże Ci określić, które oprawki poprawią Twój wygląd i będą idealnie harmonizowały z rysami.
W przypadku twarzy okrągłej oprawki okularowe kwadratowe lub prostokątne wydają się być szersze niż sama twarz. Dzięki takiemu rozwiązaniu staje się ona optycznie szczuplejsza i wydłużona. Z kolei raczej należy unikać oprawek okrągłych, małych, które będą podkreślać krągłość twarzy.
Cytując porady zamieszczone na stronie https://ioptyk.pl/ możemy powiedzieć, że do twarzy owalnej pasują ramki z mocnym, wyraźnym mostem, szersze niż twarz, mające geometryczny kształt. Unikać z kolei warto oprawek zakrywających ponad połowę twarzy, co zaburza jej naturalną równowagę i symetrię.
Za jakimi oprawkami powinny się rozejrzeć osoby o kwadratowych rysach twarzy? Za optymalne wskazać możemy okulary okrągłe i owalne, nadające twarzy delikatniejszego wyglądu i zmiękczające jej rysy.
Twarz w kształcie serca polubi takie ramki okularowe, które równoważą szerokość czoła i zwężenie podbródka. Okulary z dolną grubą ramą dodadzą szerokości tej węższej części twarzy. Unikać należy oprawek, które przyciągają uwagę do czoła, w tym również tych o intensywnej kolorystyce czy ze zdobieniami.
Kluczem do znalezienia odpowiednich ramek jest zapamiętanie, że przeciwieństwa przyciągają się, a wtedy dobór okularów do kształtu twarzy pójdzie jak z płatka.

Kolor oprawek a odcień skóry

Podobnie jak kształt twarzy pomaga określić, które oprawki wyglądają najlepiej, tak samo odcień skóry ma niemałe znaczenie. Może być ważniejszy niż kolor włosów i kolor oczu, i mieć  istotne znaczenie w wyborze kolorystyki oprawek. Wybrać należy odcień najbliższy odcieniu skóry.

Jeśli masz żółty, brązowy lub złoty odcień skóry, to masz tzw. ciepłą cerę. Trzymaj się z dala od kontrastujących kolorów, takich jak pastele. Białe i czarne ramki również nie są korzystne. Doskonałe są natomiast odcienie brązów, złoto lub miód, beżowy i oliwkowy zielony.
Jeśli twoja skóra ma różowe lub niebieskie zabarwienie, masz chłodną cerę. Wybierz ramki  srebrne, czarne, różowe, fioletowe, niebieskie czy szare
 Ramki, które nosisz, mogą wiele powiedzieć o Twojej osobowości. Możesz mieć parę okularów, które prezentują twój bardziej swobodny styl, a także takie, które podkreślą biznesowy look. Ozdabiaj twarz swoim ulubionym kolorem (o ile nie koliduje z odcieniem skóry) lub rozmaitymi motywami zdobiącymi ramki okularów. Wybierz jeden styl ramek, aby wyrazić swoją osobowość lub skomponuj małą kolekcję ramek, aby łatwo zmienić swój wygląd i dopasować okulary do twojego aktualnego nastroju.

A jak wybrać rozmiar ramki okularów?

Oto kilka podstawowych wskazówek i wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego rozmiaru okularów. Przede wszystkim rozmiar odnosi się do szerokości ramy. Jeśli jest zbyt duży lub zbyt mały, okulary mogą się ześlizgnąć lub utworzyć punkty nacisku - a to oznacza dyskomfort podczas noszenia okularów. Aby uzyskać idealne dopasowanie, należy dopasować oprawki do szerokości twarzy. Oczywiście istnieją wyjątki, gdy można zignorować tę regułę. Na przykład modne okulary cat-eye są nieco większe.
Szerokość mostka jest najkrótszą odległością między soczewkami poniżej mostka nosowego i jest mierzona od wewnętrznego rowka krawędzi jednego oka do wewnętrznego rowka krawędzi drugiego. Dlaczego ten mały kawałek jest tak ważny? Aby okulary dobrze pasowały, mostek okularów musi pasować do szerokości nosa. Jeśli okulary nie leżą prawidłowo na nosie, może to prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak punkty nacisku lub bóle głowy. Optymalna wydajność wizualna również cierpi, ponieważ, gdy okulary się ślizgają, środek optyczny również się zsuwa.
Ważna jest także wielkość soczewek okularowych. W przypadku małych soczewek pole widzenia jest nieco ograniczone, podczas gdy w przypadku większych soczewek twoje oko rejestruje również zewnętrzne strefy widzenia. Jednak szkło nie powinno być szersze niż twarz i brwi powinny pozostać widoczne. Wyjątkiem są tu okulary przeciwsłoneczne: brwi są często celowo ukryte dla optymalnej ochrony przeciwsłonecznej.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku