Kawa to nasz codzienny towarzysz. Wypijamy ją do śniadania, chętnie sięgamy po nią w trakcie pracy, filiżanka tego napoju sprzyja również pogaduchom w kobiecym gronie. Kawa potrafi nas pobudzić, poprawić naszą koncentrację, czy też zmniejszyć uczucie senności odczuwane zwłaszcza w pochmurne, deszczowe dni. Jednak eleganckie serwowanie oraz picie kawy to wyzwanie, któremu nie każdy potrafi sprostać. Zatem, co trzeba robić, aby nie popełnić gafy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Od teraz sztuka picia kawy nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

Jak nie popełnić gafy, pijąc kawę?

Serwowanie oraz picie kawy powinno mieć odpowiednią oprawę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku, gdy aromatyczny napój spożywamy w towarzystwie. Jakie są kluczowe reguły kawowego savoir-vivre? Oto najważniejsze zasady, które warto zapamiętać:

  • Espresso to kawa o intensywnym smaku, serwowana w filiżankach o niewielkiej objętości. Podawana jest do niej szklanka wody, którą można przepłukać usta. Dlatego, gdy kelner przyniesie Ci do stolika właśnie taki zestaw, nie narzekaj, że kawa jest za mała, a zamówienie zostało pomylone.
  • Bardzo często przed podaniem kawy filiżanka jest podgrzewana, dzięki czemu napój dłużej utrzymuje akceptowalną temperaturę.
  • W sytuacji, gdy mleko do kawy podaje się w osobnym dzbanuszku, należy je uprzednio podgrzać, aby po wlaniu go do filiżanki napój nie zrobił się zimny.
  • Do poszczególnych rodzajów kaw, dopasowane są dedykowane im naczynia. W dużej filiżance o grubych ścianach serwuje się cappuccino, z kolei caffee latte pije się z wysokiej szklanki, wykonanej z przezroczystego materiału. Najmniejsze filiżanki są zarezerwowane dla espresso bądź ristretto.
  • Niezalecane i nieeleganckie jest picie kawy, gdy w kubku znajduje się łyżeczka. Po dodaniu cukru i zamieszczaniu napoju należy umieścić ją na małym talerzyku.
  • Wiele osób uwielbia zjeść do kawy coś słodkiego. Jednak taka przekąska potrafi skutecznie przytłumić smak tego aromatycznego napoju. Dlatego najlepiej w takiej sytuacji unikać ciast z kremem, a zamiast tego wybrać: kawałek gorzkiej czekolady, maślanego herbatnika lub korzenne ciasteczko.
  • Nazwy większości kaw, które można spotkać w kawiarniach, mają swój włoski rodowód. Warto więc sprawdzić ich poprawną wymowę, aby nie popełniać błędów w tej kwestii.

Picie kawy – co kraj, to obyczaj

Tea time jest charakterystycznym dla Anglików zwyczajem picia popołudniowej herbaty. To czas na odpoczynek i zatrzymanie się w natłoku codziennych obowiązków. Jednak nie tylko zaparzanie i spożywanie naparu herbacianego może być celebrowane. Dla wielu osób także picie kawy to nie tylko krótka przerwa w pracy, podczas której pośpiesznie wypija się zawartość całej filiżanki, ale jeden z najważniejszych punktów w ciągu dnia. Jako przykład można wskazać Szwedów, którzy na potęgę konsumują ten aromatyczny napój.

Typowy dla nich obyczaj picia kawy zyskał nawet swoją własną nazwę. To fika, czyli dłuższa przerwa od codziennych obowiązków zawodowych, spędzana w gronie najbliższych – rodziny, przyjaciół, znajomych, czy współpracowników. Można spotkać się z nimi zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, czy w ulubionej restauracji lub modnej kawiarni. To czas na wypicie kawy oraz spożycie słodkiej bułeczki, kanapki, czy przekąski innego typu. Takie spotkania sprzyjają relaksowi, rozmowom oraz zawężaniu więzi społecznych. Zwyczaj ten cieszy się dużą popularnością i dla wielu osób jest najprzyjemniejszym momentem w ciągu dnia.

Sztuka picia kawy - podsumowanie

Jesteś miłośnikiem kawy? Poranek spędzony w towarzystwie filiżanki tego aromatycznego napoju to dla Ciebie synonim szczęścia? Wszystko wskazuje na to, że powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie przygotowujące kawę. Ekspresy ciśnieniowe na stronie internetowej swiatekspresow.pl dają możliwość profesjonalnego przygotowania kawy w zaciszu własnego domu. Odtąd nie trzeba już będzie liczyć na pomoc pracującego w kawiarni baristy – wystarczy jedno kliknięcie, aby intensywny zapach rozbudził Cię w kilka chwil i dodał energii na cały dzień.

Źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Luźna smycz

Wersja do druku