Srebrna biżuteria to zazwyczaj bardzo dobry pomysł na prezent. Srebro jest również ponadczasowe i może uzupełnić świetnie wiele stylizacji. Biżuteria srebrna pasuje również na wiele okazji. Jest idealna zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia. Wszystko zależy od charakteru srebrnych kolczyków czy naszyjnika. Każdy zapewne słyszał również o takim pojęcia jak próba srebra. Jednak nie każdy wie dokładnie, czy ona tak naprawdę jest. Czym są próby srebra? Co warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Próba srebra – co to jest?

Próba srebra to termin, który określa zawartość w srebra w stopie wyrażoną w promilach. Jeśli zatem widzimy, że produkt oznaczony jest próbą 925, oznacza to, że w stopie znajduje się 92,5% czystego srebra. Ze względu na właściwości samego srebra do wytworzenia biżuterii z tym kruszcem używa się mieszanek srebra z metalami, miedzią bądź innymi kruszcami, aby nadać biżuterii konkretną strukturę oraz jakość. Najczęściej możemy spotkać się z czterema typami prób srebra.

Jakie są próby srebra?

Idąc do sklepu ze srebrną biżuterią, możesz znaleźć produkty o następujących próbach srebra:

  • Próba srebra 925 – biżuterię tego typu oznacza się numerem 925. Są to ozdoby zawierające w sobie 92,5% czystego srebra.
  • Próba srebra 875 – produkty oznaczone numerem 875 zawierają analogicznie 87,5% czystego srebra w stopie.
  • Próba srebra 830 – produkty tej próby zawierają 83% srebra w stopie. To popularna odmiana srebra, głównie ze względu na atrakcyjną cenę oraz przyzwoite właściwości metalu.
  • Próba srebra 800 – to najniższa próba, produkty zawierają w tym przypadku 80% czystego srebra. Oznaczenia te często możemy zaobserwować na zapięciach, typowo w przypadku łańcuszków i bransoletek.

Czy biżuteria srebrna może uczulać?

Srebro zaliczane jest do rzadkich alergenów, jednak niekiedy noszenie srebrnej biżuterii może wywołać reakcje alergiczne. Uczulenie spowodowane jest nie samym srebrem, a dodatkami innych metali, które są obecne w stopie. Czy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy alergii spowodowane kontaktem biżuterii ze skórą? Jeśli tak się stało, najlepiej przy następnym zakupie sięgnąć po biżuterię jak najwyższej próby. Im niższej próby jest dany wyrób, tym więcej zawiera domieszek, które mogą wywołać alergię.

Srebrna biżuteria jest ponadczasowa oraz elegancka. Z powodzeniem dopasujesz ją do wielu stylizacji. Szukasz pięknej srebrnej biżuterii? Srebrne bransoletki w sklepie Sadva to świetny pomysł na prezent! Zapoznaj się z bogatą ofertą sklepu i wybierz piękną biżuterię srebrną dla siebie lub bliskiej Ci osoby już teraz!

źródło zdjęcia: freepik.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku