Poręcze do ćwiczeń. 5 powodów, dla których warto postawić na ten sprzęt treningowy

1. Poręcze do ćwiczeń sprawdzą się w każdych warunkach

Poręcze do ćwiczeń, w najprostszej wersji, to uchwyty osadzone w podstawie, czasem dodatkowo wyposażone w drążek. Sprzęt tego typu ma prostą konstrukcję, jednak dostarcza wielu możliwości w zakresie wykonywanego treningu. Poręcze kojarzone są głównie z takimi ćwiczeniami, jak pompki, jednak wachlarz ich zastosowania jest znacznie szerszy.

Do wyboru mamy poręcze stojące oraz mocowane do ściany. Modele zaliczane do pierwszej grupy, jak te które znaleźliśmy na https://kelton.pl/pol_m_WYPOSAZENIE-SILOWNI_DRAZKI-DO-CWICZEN_PORECZE-DO-CWICZEN-493.html, często posiadają dodatkowo drążek z wieloma różnymi chwytami, czy też podpórki i drabinki, co pozwala jeszcze bardziej urozmaicić trening. Modele mocowane do ściany wybierane są m.in. ze względu na fakt, że zajmują mało miejsca, zatem sprawdzą się nawet w niedużej domowej siłowni.

2. Sposób na modelowanie wielu różnych partii mięśni

Na poręczach wyćwiczymy przede wszystkim klatkę piersiową, ramiona oraz brzuch. Trening pozwoli nam tutaj wzmocnić i wymodelować konkretne partie mięśni, a przy tym wpłynie pozytywnie na cały organizm. Ćwiczenia na poręczach wzmacniają bowiem kondycję i poprawiają giętkość stawów barkowych.

3. Poręcze pomagają zachować właściwą technikę ćwiczeń

Dla każdego rodzaju ćwiczeń ważne jest, aby zachować poprawną technikę. Poręcze wyraźnie ułatwiają nam to zadanie. Wykonamy przy ich zastosowaniu zarówno proste, podstawowe ćwiczenia, jak i bardziej skomplikowane figury, w tym stanie na rękach, statyczne figury typu L-sit, V-sit, podparcie na dłoniach z wyciągniętymi do tylu nogami (Planche).

4. Możliwość stopniowania ćwiczeń

Poręcze dostarczają możliwości stopniowania treningu w zakresie od jego intensywności i poziomu zaawansowania. Z użyciem tego typu sprzętu wykonamy zatem klasyczne pompki, pompki wąskie ze zbliżonymi do tułowia ramionami, a także pompki na barki.

5. Większy zakres ruchu podczas treningu

Zaletą ćwiczeń na poręczach jest większy zakres ruchu niż ma to miejsce w przypadku klasycznych pompek. Tutaj ruch zostaje maksymalnie pogłębiony, większa jest także dynamika stawów. Angażując w ten sposób więcej mięśni i stawy sprawiamy, że trening staje się bardziej wydajny. Dodatkowo, wykorzystując do ćwiczeń poręcze dbamy o to, aby nasze nadgarstki układały się prawidłowo i naturalnie względem budowy ręki (chwyt młotkowy).

Jak widać, ćwiczenia na poręczach niosą ze sobą wiele korzyści. Docenią je z pewnością wszyscy zajmujący się street workout'em oraz kalisteniką, ale także osoby chcące wyposażyć siłownię w sprzęt dostarczający możliwości wykonywania jeszcze skuteczniejszego treningu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku