Problem łysienia i przerzedzania się włosów może w podobnym stopniu występować u kobiet i u mężczyzn. Z pewnością jest to istotny defekt kosmetyczny, gdyż włosy na głowie stanowią często istotny element naszej tożsamości, a dla kobiet nawet substytut ich kobiecości. Początkowo stawiamy na rozwiązania doraźne, różnego rodzaju zabiegi, których zadaniem ma być pobudzenie wzrostu włosów. Nie zawsze jednak okazuje się to możliwe. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, dlaczego utraciliśmy włosy.

Pacjenci, których włosy wypadły na skutek inwazyjnego leczenia zwykle mogą liczyć, że po jego zakończeniu po pewnym czasie pojawią się one na nowo. W tym wypadku niezbędne będzie nawilżanie skóry głowy i jej odpowiednia pielęgnacja. Jeśli jednak mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, pourazowym, łysieniem, jakie pojawia się w wyniku leczenia poparzeń na skórze, widocznym brakiem owłosienia w obrębie blizn pooperacyjnych, czy jego ubytkami w okolicach rzęs, brwi, wąsów, brody – najczęściej nie ma możliwości, że włosy same pojawią się w danym miejscu ponownie.

Jak skutecznie uzupełnić deficyty owłosienia?

Jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości związane z możliwością powrotu naszych naturalnych włosów, to pozostaje jeszcze jedna opcja. Zabieg jest nieco bardziej inwazyjny niż wspomniane wcześniej, jednak odnotowuje się bardzo dobre rezultaty związane z jego przeprowadzaniem, dzięki czemu wielu pacjentów chętnie się na niego decyduje. Mowa oczywiście o przeszczepie włosów. Zabieg taki wykonamy m.in. w MD Medmix hair clinic, gdzie zajmie się nami lekarz z doświadczeniem.

Jest to procedura medyczna, dlatego jej przeprowadzeniem musi zająć się lekarz. Warto wiedzieć, że przeszczepy włosów uznaje się za bezpieczne dla pacjentów, jednak podobnie, jak do większości innych zabiegów, tak i tu zetkniemy się z pewnymi przeciwwskazaniami. W związku z tym niezbędne jest zakwalifikowanie nas do niego – odbywa się to w czasie pierwszej wstępnej wizyty u specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i przyjrzy się naszej skórze.

Skuteczna metoda przeszczepu włosów

Obecnie za jedną ze skuteczniejszych i korzystniejszych dla pacjentów uznaje się metodę FUE. W czasie zabiegu skora nie jest nacinana, a jedynie lekko nakłuwana. Mieszki włosowe są w pierwszej kolejności pobierane z bocznej strony głowy pacjenta. Co istotne każdy z nich musi być osobno. Następnie włoski umieszcza się w specjalnym urządzeniu, które z wyglądu przypomina długopis, jednak również pojedynczo. Z jego wykorzystaniem aplikuje się poszczególne włoski w miejsca docelowe. Igła nakłuwa skórę, a specjalny tłok wprowadza mieszek włosowy.

Zdaniem specjalistów metoda ta pośród obecnie dostępnych wykazuje największe korzyści w odniesieniu do wyglądu pacjenta. Różnica pomiędzy włosami przeszczepionymi, a tymi które rosną same jest niewidoczna, rekonwalescencja jest stosunkowo krótka, pacjent nie odczuwa również większego dyskomfortu. Zaleca się jedynie, aby powstrzymać się od wykonywania pracy fizycznej przez okres 4 tygodni po zabiegu.

Kiedy zabieg przeszczepu włosów nie jest wskazany?

Często to właśnie przeszczep włosów okazuje się jedyną skuteczną metodą na  cieszenie się z bujnej fryzury, jednak nie w każdym przypadku tak będzie. Istnieje szereg przeciwwskazań, które od razu zdyskwalifikują nas do tego zabiegu. Za główne uważa się łysienie plackowate. Niestety w tym przypadku przeszczepy nie są pomocne, a włosy i tak wypadają miejscowo. Ich wykonanie zabronione jest także w sytuacji, gdy na skórze występują choroby zakaźne, jeśli pacjent cierpi na zaawansowaną postać cukrzycy lub jeśli występuje u niego niewyregulowane nadciśnienie. Jak widać elementy, które w pewnym stopniu mogłyby wydawać się nieistotne mogą mieć wielkie znaczenie dla przebiegu samego zabiegu, jak i wystąpienia ewentualnych komplikacji.

 Czy warto zdecydować się na przeszczep włosów?

Zabiegi przeszczepu włosów są inwazyjne, choć stosunkowo bezpieczne i z tego musimy zdawać sobie sprawę. Lekarz, który nas bada powinien uzyskać pełną wiedzę na temat naszego zdrowia obecnie i w niedawnej przeszłości, znaczenie mają również przyjmowane leki. Nowoczesne metody pozwalają na wykonywanie takich zabiegów w różnych przypadkach, a efekty zazwyczaj są bardzo naturalne, jednak mimo wszystko zawsze może zdarzyć się jakaś indywidualna reakcja.

 Warto jednak zauważyć, że brak włosów, ich przerzedzenie czy wyłysienia mogą prowadzić po pogorszenia samooceny, spadku pewności siebie, a nawet do stanów depresyjnych. W związku z tym wykonanie przeszczepu wydaje się najlepsza opcją, która pozwoli poczuć się lepiej we własnej skórze i wyglądać zdecydowanie korzystniej. Pamiętajmy jednak, aby w pełni przestrzegać wszelkich zaleceń od lekarza, który wykona u nas zabieg, gdyż może to mieć istotny wpływ na nasz ostateczny wygląd.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku