Wiosna już w pełni, więc czas zacząć planować weekendowe aktywności. Piękna pogoda i wiosenne powietrze zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas tegorocznej majówki być może nie pojedziemy do hotelu, ale to nie oznacza, że masz siedzieć w domu - wręcz przeciwnie! Spędź majówkę na łonie natury, z dala od miasta. Nie musisz jechać daleko, aby się zrelaksować.

Przygotowaliśmy poradnik na wiosenne wyjazdy, które przypadną do gustu każdemu - czy to samotnemu podróżnikowi, czy rodzinie z dziećmi. Sprawdź, która opcja Ci najbardziej odpowiada i zaplanuj swój majówkowy weekend!

Wyjazdowa checklista - co zabrać na wiosenny wypad za miasto?


Bez względu na to gdzie się wybierasz, jest kilka przedmiotów, które zawsze warto mieć ze sobą. Podpowiadamy, jakie rzeczy musisz ze sobą zabrać, aby wycieczka była udana.

Przede wszystkim zabierz ze sobą napoje i przekąski. Wybierając się na wycieczkę krajoznawczą musimy pamiętać odpowiednim nawodnieniu. W zależności od wybranego terenu na szlaku albo w okolicy może nie być żadnych punktów gastronomicznych albo nawet sklepów spożywczych, dlatego butelkę z wodą oraz przekąski typu owoce, orzechy, batoniki i kanapki zawsze warto mieć ze sobą. 

Kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć to koc i jednorazowa zastawa do pikniku. Netto gazetka zawiera wszystkie artykuły potrzebne do zorganizowania pikniku w plenerze, a także specjalną ofertę mięsną dla każdego, kto lubi grillować na łonie natury. Warto zaopatrzyć się w papierowe talerzyki, kubeczki, drewniane sztućce - wszystko to w trosce o środowisko.

Dobrze jest też mieć ze sobą mini apteczkę. Nie ma nic bardziej rujnującego nastrój niż obtarcie na stopie. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą chociaż wodę utlenioną i plastry zapobiegające powiększaniu się odcisku.

Wiosenna pogoda bywa kapryśna, więc dobrze jest mieć ze sobą cienką kurtkę przeciwdeszczową. Takie kurtki nie zajmą dużo miejsca, a uchronią przed wiosennym deszczem.

No i oczywiście lepiej nie zapomnieć o spray’u przeciw owadom. Komary i muszki są obecne w lesie, na łące nad jeziorem, więc dobrze jest mieć ze sobą specyfik odstraszający brzęczące i kąsające owady.

Odwiedź lokalne parki i punkty widokowe

Często jest tak, że nie doceniamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Ile razy mijałeś ten kopiec czy zalew, którego ostatecznie nigdy nie widziałeś z bliska? Możesz być zaskoczony jak Twoja okolica może Cię oczarować. Wcale nie musisz jechać za granicę miasta, żeby spędzić czas w otoczeniu przyrody. Wystarczy rower, koc, dobra książka i już relaksujesz się w cieniu drzew. A może by tak zorganizować turniej badmintona albo planszówek na świeżym powietrzu?

Sprawdź, jakie obszary chronione znajdują się w Twojej okolicy

W Polsce ochrona przyrody nie ogranicza się tylko do parków narodowych, choć polskie parki narodowe są niezaprzeczalnie godne uwagi. Sprawdź jakie cuda ukrywają rezerwaty czy obszary Natura 2000. Wycieczka po okolicznych pomnikach przyrody albo do obiektów Międzynarodowego Dziedzictwa UNESCO będzie świetnym wyjazdem edukacyjnym dla najmłodszych, a tym samym zwiększy ich świadomość ochrony środowiska. 

A może by tak rzucić wszystko i wiosną pojechać w góry?

Kiedy nie wiesz gdzie pojechać - góry są zawsze odpowiedzą. Na każdym paśmie górskim znajdziesz szlaki o różnych poziomach trudności. Jeśli jesteś zapalonym turystą górskim, możesz wybrać praktycznie każdy szlak. Ale nawet jeśli podróżujesz z dziećmi albo po prostu nie masz doświadczenia nie ma się czego obawiać. 

Możesz się wybrać na wycieczkę dolinami i halami, gdzie jest niskie nachylenie terenu. Górskie widoki budzą zachwyt nawet z tej perspektywy. Pamiętaj - nie musisz zdobywać wysokich szczytów, aby wyjazd był udany!

Aktywna wiosna - więcej czasu na świeżym powietrzu

Powiew wiosny i ciepłe słońce budzą w nas chęć do życia i wyrwania się z czterech ścian. Każda aktywność na zewnątrz budzi radość i wyzwala endorfiny. A infrastruktura taka jak stoły do ping ponga, boiska, place zabaw czy siłownie pod chmurką to doskonałe miejsca na spędzenie niedzielnego popołudnia. Tylko nie daj się wiosennym zmianom pogody!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku