Pierścionki to nie tylko te zaręczynowe, a więc upamiętniające bardzo ważne wydarzenie. To przede wszystkim biżuteria, która może w sposób dyskretny towarzyszyć nam na co dzień. Dzięki szerokiej ofercie ten dodatek biżuteryjny można dobrać z łatwością do swojego stylu czy też do stylu osoby, którą chcemy obdarować.
 
  1. Pierścionki – jak dobrać rozmiar.
  2. Kształt dłoni a rodzaj pierścionka.
  3. Złoto czy srebro?
Ludzkość od wieków wykorzystuje różne dodatki biżuteryjne do ozdobienia swojego ciała. Zmieniają się tylko materiały i sposoby wykonywania ozdób. Jednak złoto i srebro mają się dobrze aż do dziś, a biżuteria wykonana z tych kruszców należy do najpopularniejszej. Zaś jedną z najbardziej popularnych ozdób są pierścionki. Zachwycali się nimi starożytni Egipcjanie, Gracy i Rzymianie. Poza tym, że od tych czasów pierścionki były symbolami zaręczyn, to także wykorzystywano je jako oznakę władzy czy statusu społecznego. Dziś pierścionki to biżuteria bardzo uniwersalna, dzięki wielości stylów, które są oferowane przez firmy jubilerskie. Jednak ważne jest też to, by pierścionek był dobrze dobrany. Jak to zrobić i na jakie aspekty zwrócić uwagę – o tym w dalszej części artykułu.

Pierścionki – jak dobrać rozmiar

Ze względów praktycznych bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Za mały to trudności z założeniem i zdjęciem (zwłaszcza po całym dniu, gdy palce nabrzmiewają), a za duży to ryzyko zgubienia tej cennej dla nas ozdoby. Dlatego też przed zakupem pierścionka, ważne jest, aby określić jego rozmiar. Jeśli zakupujemy pierścionek w sklepie stacjonarnym, nie ma z tym problemu. Jednak gdy decydujemy się na zakup pierścionka w sklepie internetowym, musimy samodzielnie dokonać pomiaru. W tym celu bierzemy kawałek tasiemki, miarki krawieckiej czy nitki (może też to być pasek papieru) i okręcamy je wokół palca. Ważne jest, by zmierzyć palec, na którym docelowo będzie pierścionek noszony (to uwaga dotycząca na przykład pierścionków zaręczynowych), istotne jest też, czy to palec u lewej, czy u prawej ręki. Gdy już zmierzymy obwód – w przypadku nitki trzeba ją przyłożyć do linijki, aby określić jej długość – porównujemy go z dostępną w internecie jubilerską tabelą rozmiarów. W ten sposób poznamy pasujący rozmiar pierścionka.

Kształt dłoni a rodzaj pierścionka

Aby pierścionki były prawdziwą ozdobą, muszą być odpowiednio dobrane do kształtu dłoni. I tak dla dużych dłoni odpowiednie będą pierścionki bardziej masywne – dotyczy to zarówno oczka, jak i samej obrączki. Z kolei dla dłoni drobnych idealne są pierścionki na cienkich obrączkach z delikatnymi i małymi oczkami. Jeśli chcemy optycznie wysmuklić palce i sprawić, by wydawały się dłuższe, to w tym przypadku polecane są pierścionki o podłużnych oczkach (wzdłuż palca). Najmniej problemów z dobrem pierścionków będą mieć osoby o smukłych i długich palcach. Na takich dłoniach każda biżuteria tego typu wygląda atrakcyjnie.

Złoto czy srebro?

Pierścionki ze złota przez długi czas uchodziły za te bardziej odświętne i przeznaczone na specjalne okazje – wszak to właśnie one królują wśród pierścionków zaręczynowych. Jednak z biegiem lat ta teoria uległa zmianie – są osoby, które po prostu kochają złoto i nie wyobrażają sobie bez złotych ozdób dnia. Drugi biegun to osoby zakochane w srebrze, dla nich istnieją tylko srebrne pierścionki. Co ciekawe, nie jest w złym guście umiejętne łączenie srebrnych i złotych ozdób – dotyczy to także pierścionków.
Pierścionki to biżuteria, która sprawi przyjemność nie tylko nam, gdy sami obdarujemy się takim podarunkiem, ale też tym, którym chcemy pierścionek podarować w formie prezentu.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku