Wybór przedmiotów maturalnych jest często pierwszą poważną decyzją w życiu młodego człowieka. Determinuje on - a konkretnie wyniki egzaminów z wybranych przedmiotów - na możliwości podjęcia studiów wyższych, niezbędnych do pracy w wielu zawodach. Podpowiadamy więc, jak wybrać przedmioty maturalne w roku 2021.


Jak wesprzeć przygotowania maturalne?

W wielu przypadkach, zwłaszcza kiedy zależy nam nie tylko na zdaniu matury, ale na uzyskaniu jak największej liczby punktów, przygotowania szkolne nie wystarczają. Pomocne okazują się wtedy korepetycje. Ze swojej strony polecić możemy korepetycje w serwisie Buki, gdzie maturzyści znaleźć mogą dostęp do ponad dziesięciu tysięcy korepetytorów. Nauczyciele współpracujący z Buki.org.pl oferują korepetycje ze wszystkich przedmiotów maturalnych, zdawanych zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dostępna jest również masa przedmiotów specjalistycznych, umożliwiających podniesienie kompetencji przed rozpoczęciem studiów. Warto dodać, że serwis Buki.org.pl nie pobiera absolutnie żadnych opłat za rejestrację i dobranie odpowiedniego korepetytora.

Obowiązkowe przedmioty maturalne

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jakie przedmioty warto wybrać dobrowolnie, dla ścisłości przypomnijmy sobie, jakie przedmioty maturalne są obowiązkowe. Każda osoba przystępująca do egzaminu dojrzałości obowiązkowo napisze egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (przy czym niekoniecznie musi to być język oferowany przez szkołę). Zadaniem absolwenta liceum lub technikum jest uzyskanie przynajmniej 30% możliwych punktów - oznacza to zaliczenie egzaminu maturalnego.


Obowiązkowy egzamin z matematyki zdaje się tylko w formie pisemnej, natomiast z języka polskiego i języka obcego - również w formie ustnej. Tutaj również obowiązuje zasada 30% punktów. Pamiętajmy, że osoby, które nie zdadzą jednego egzaminu w pierwszym terminie - czy to ustnego, czy pisemnego - dostaną szansę na poprawienie się w sierpniu. Niestety, osoby które nie zaliczyły dwóch lub więcej egzaminów będą mogły podejść do matury jeszcze raz dopiero za rok

Jak dobrać przedmioty maturalne?

Zanim w ogóle zdecydujemy się, co zdawać na maturze, powinniśmy poważnie przemyśleć nasze nadzieje związane ze studiami. Na jaki kierunek chcielibyśmy się dostać? jaką obiektywnie mamy szansę znaleźć się wśród przyjętych studentów, ile jest wolnych miejsc? Czy przeprowadzane są dodatkowe egzaminy wewnętrzne?

Zasadniczo absolwentów szkół średnich można podzielić na trzy grupy - humanistów, umysły ścisłe oraz umysły artystyczne.

Biorąc pod uwagę tylko humanistów, zapewne interesowały ich będą kierunki studiów takie jak prawo, administracja, socjologia, filologia czy psychologia. Bardzo ważne będą więc egzaminy z takich przedmiotów, jak język polski, historia oraz wiedza o społeczeństwie, a także wynik uzyskany z języka obcego - szczególnie dla osób chcących studiować filologię, lub wybrać kierunek dwujęzyczny. Choć jest to optymalna “paczka” przedmiotów uprzedzamy jednak, że egzamin z WOS może być niemałą pułapką, a wyniki z niego często okazują się gorsze, niż wyniki egzaminu z np. matematyki - warto o tym pamiętać, zastanawiając się co zdawać na maturze. Niestety, wiedza o społeczeństwie przez cały okres kształcenia często jest mylnie postrzegana jako stosunkowo łatwy przedmiot - tymczasem na egzaminie pojawią się pytania m.in o historię doktryn politycznych państw europejskich.

Osoby o umysłach ścisłych i technicznych zastanawiając się, jakie przedmioty na maturze wybrać na poziomie rozszerzonym decydują się typowo na matematykę, fizykę i informatykę. Choć umożliwi im to studiowanie wielu pasjonujących i przyszłościowych kierunków, jak mechatronika, automatyka czy elektrotechnika, przestrzegamy, że konkurencja przy rekrutacji na studia będzie bardzo duża. Warto więc zainwestować trochę więcej energii i podejść do egzaminu np. z dodatkowego języka obcego, co będzie olbrzymim plusem podczas rekrutacji.

Osoby artystyczne zainteresowane będą dalszym kształceniem na kierunkach takich jak muzykoznawstwo, historia sztuki czy instrumentalistyka. Studia artystyczne cechują się tym, że stosunkowo trudno się na nie dostać, zwłaszcza, że uczelnie organizują często egzaminy wewnętrzne mające na celu wyłonienie absolutnie najlepszych kandydatów. Aby jednak w ogóle uczestniczyć w wewnętrznej rekrutacji, należy zdać maturę ze specjalistycznych przedmiotów. Tutaj nie wystarczy już dobry wynik z języka polskiego czy historii. Największe szanse mają bowiem osoby, które uzyskały wysokie wyniki z przedmiotów takich, jak historia muzyki, historia sztuki czy filozofia. Nie są to przedmioty maturalne często wybierane, zazwyczaj wymagają samodzielnego przygotowania, ale niestety - są najczęściej kluczowe, by dostać się na upragniony kierunek studiów.


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku