Styl skandynawski w aranżacji wnętrz, to trend po który w ostatnim czasie chętnie sięgamy. Czy jednak znamy jedynie nazwę, czy wiemy co go wyróżnia i dlaczego cieszy się rosnącą popularnością? Samo nazewnictwo wiąże się zwykle z pochodzeniem projektantów, którzy proponują nam ciekawe meble i dodatki do wnętrz – znajdują się pośród nich również lampy, wprowadzające niezwykły klimat do każdej przestrzeni.

Co wyróżnia meble i dodatki w stylu skandynawskim?

Obserwując nietuzinkowe prace projektantów zaliczanych właśnie do stylu skandynawskiego dostrzec można kilka punktów wspólnych. Przede wszystkim silnie nawiązują one do klasycznego i ponadczasowego wykończenia wnętrz. Dominuje tu prostota lub nawet prostolinijność, pojawiają się często naturalne materiały i stonowana kolorystyka. Taki styl doskonale wpisuje się w nowoczesny industrializm, który często chcemy wprowadzić do urządzanych przestrzeni.

Można mówić o minimalizmie w kontekście skandynawskiego stylu, jednak pomimo iż dużo w takim stwierdzeniu prawdy, to nadal pozostaje ono sporym niedopowiedzeniem. Dlaczego? Wystarczy bowiem spojrzeć na popularne duńskie marki, które zachwycają stylem i wspaniałymi pomysłami do aranżacji wnętrz, zapewniają oryginalność.

Marka ferm LIVING

Najpierw było studio graficzne, a następnie powstała wyjątkowa marka zajmująca się wspaniałymi produktami do aranżacji wnętrz. Firmę ferm LIVING z pewnością dzięki prostocie elementów można zaliczyć do stylu skandynawskiego. Jednak jest ona również silnie powiązana ze stylem vintage. Lampy proponowane przez markę wyróżniają się prostota i elegancją. Znajdziemy tu również ciekawe naturalne materiały, w przypadku chociażby abażuru wykonanego z rattanu. Z kolei niektóre kinkiety czy lampy ścienne przywodzą na myśl nakrycie głowy elegantki z lat ‘20 XX wieku.

Niezależnie od tego, w którym kierunku dążymy urządzając swoje wnętrza, ta marka z pewnością posiada lampy, które staną się doskonałym uzupełnieniem aranżacji i nie będą dla niej przytłaczające, a jedynie dodadzą fantastycznego klimatu. Wiele ciekawych modeli lamp marki ferm LIVING znaleźć można na stronie https://amazingdecor.pl .

Inne ujęcia stylu skandynawskiego w ofercie Madam Stoltz oraz House Doctor

Madam Stoltz oraz House Doctor to również marki dekoratorskie z Danii. Jednak można znaleźć tu znaczne różnice w odniesieniu do ferm LIVING. Pierwsza – Madam Stoltz bazuje na stylu skandynawskim, jednak pojawia się w nich domieszka stylu i wzornictwa indyjskiego, co dodaje mu indywidualizmu. Do wykonania lamp bardzo często służy bambus, który doskonale wkomponuje się zarówno we wnętrze klasyczne, jak i bardziej modernistyczne. To z pewnością jedna z ważniejszych cech dodatków w stylu skandynawskim – uniwersalizm.

Z kolei druga marka – House Doctor opiera się na nowoczesnym stylu skandynawskim, jednak znajdujemy w niej delikatną nutę boho. W przypadku lamp tej marki doskonale widoczny jest minimalizm i nastawienie na użyteczność przedmiotu, czyli w tym wypadku – zapewnianie oświetlenia.

Wybór nieoczywisty

Istnieje wiele ciekawych firm i projektantów, którzy oferują dodatki, przedmioty użytkowe i elementy wyposażenia wnętrz w stylu skandynawskim. Wiele je ze sobą łączy, jednak każda ma w sobie coś odmiennego, prawdziwego i wyjątkowego. Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie z pewnością obejrzymy wiele przepięknych lamp i dekoracji, jednak już teraz możemy powiedzieć, że wybór nie jest oczywisty.

Co zdecyduje o tym, jakie modne i ponadczasowe dodatki znajdą się w naszych domowych wnętrzach? Ciężko stwierdzić, może będzie to potrzeba chwili posiadania tego a nie innego przedmiotu, a może miłość od pierwszego wejrzenia, którą zapałamy do klasycznej czy industrialnej lampy od razu, gdy ją zobaczymy. Niezależnie od tego warto szczególną uwagę poświęcić lampom i innym dodatkom w stylu skandynawskim, gdyż stworzą one ciekawą przestrzeń zarówno teraz, jak i doskonale będą się sprawdzać po latach, pasując do wszystkiego, nawet jeśli będziemy wprowadzać kolejne zmiany – ot ten ich uniwersalizm.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku