Wykończenie i urządzenie niewielkiej łazienki to zawsze spore wyzwanie. Podstawowym problemem jest w tym przypadku uchwycenie odpowiedniego balansu, między estetyką a użytecznością. Bardzo ważną rolę odgrywają w tym przypadku płytki na ściany i podłogi. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy, jak dobrać je prawidłowo.


zdjęcie: komfort.pl

Płytki do małej łazienki w bloku – ogólne informacje

Temat tzw. glazury łazienkowej rozpocząć trzeba od pewnego wyjaśnienia. O ile potocznie terminem tym określa się wszystkie szkliwione płytki, to tak naprawdę glazura to konkretny rodzaj kafelków wykonanych z fajansu i pokrytych szkliwem. Co przy tym ważne, z racji swoich parametrów wykorzystywane są one w zasadzie tylko na ścianach, gdyż ich powłoka nie jest odporna na ścieranie. W praktyce jednak mówiąc o „glazurze do łazienek”, większość osób ma na myśli po prostu wszelkie płytki łazienkowe. W tym miejscu warto też podkreślić, że nie każdy rodzaj kafelków sprawdzi się w tej roli. Podstawową kwestią jest w tym przypadku oczywiście poziom zabezpieczenia przed wodą, która nie może wsiąkać w materiał. Dlatego też z założenia należy odrzucić takie produkty, które też z reguły będą bardzo trudne do utrzymania w czystości. Bardzo ważną kwestią w przypadku kładzenia płytek w łazience jest też odpowiedni dobór fugi. Ona także powinna być wodoszczelna i na tyle elastyczna, by nie popękała od częstych zmian temperatury. Idealne płytki do łazienki muszą być też dobrze dobrane pod względem estetyki. Jakie produkty kupować?

Duże płytki do małej łazienki – czy to może się udać?

Bez wątpienia najbardziej popularnym mitem odnośnie płytek łazienkowych jest przekonanie, że do niewielkich pomieszczeń kąpielowych wybierać można tylko niewielkie kafelki. Tymczasem wszystko tak naprawdę zależy od pomysłu na aranżację. Świetną opcją w tym przypadku może okazać się glazura ułożona bezfugowo z brzegami rektyfikowanymi, która pozwoli na stworzenie niemal jednolitej powierzchni. Ta z kolei będzie doskonale odbijać światło i ułatwi uporządkowanie przestrzeni. 

Jakie płytki do małej łazienki bez okna?

Zagadnienie wyboru płytek do łazienki jest też bezpośrednio związane ze światłem, a w zasadzie jego ilością. Jasne pomieszczenia sprawiają po prostu wrażenie większych. Tymczasem większość małych łazienek nie posiada też okna, przez co musi korzystać ze sztucznego oświetlenia przez cały dzień. Doskonałym sposobem na jego wzmocnienie jest dobranie odpowiedniej glazury, utrzymanej w jasnych tonacjach. Dodatkowo też sprawdzą się w tym przypadku wspomniane duże kafelki, a także wkomponowane w ściany z płytek lustra – odbijające światło i tworzące wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Glazura w małej łazience – jak może powiększyć pomieszczenie? 

Jednak wykorzystanie światła to nie jedyny sposób na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki. Drugim rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego układu płytek. W tym przypadku dobrze jest pamiętać o czterech możliwościach:

  • Poziome dekory – pozwolą na optyczne wydłużenie ścian.
  • Pionowe dekory – stworzą wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe, niż w rzeczywistości.
  • Płytki do 2/3 wysokości – także umożliwią wizualne podniesienie stropu.
  • Prostokątne płytki – ułożone poziomo także powiększą przestrzeń.

Glazura i terakota do małej łazienki – czego nigdy nie robić?

Mówiąc o płytkach do małej łazienki w bloku, nie sposób też nie wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach. Wśród nich wymienić można:

  1. Ciemne lub kolorowe płytki – będą przytłaczające i optycznie pomniejszą już i tak niewielką przestrzeń. O ile też wyraziste dodatki mogą się świetnie komponować z białymi czy jasnymi kafelkami, to odwrotne posunięcie może być problematyczne.
  2. Liczne dekory – mądre zastosowanie listew czy pasów płytek może dać doskonałe efekty. Zbyt duża ich liczba będzie jednak niekorzystna i pogorszy estetykę całości – tworząc wrażenie nieporządku.
  3. Szerokie i kontrastujące fugi – stworzą one efekt szachownicy, który dobrze może sprawdzić się w dużych łazienkach. W niewielkich pomieszczeniach niepotrzebnie potną one przestrzeń, optycznie ją pomniejszając.

Wybór płytek do małej łazienki zawsze powinien być przede wszystkim podyktowany naszym poczuciem estetyki. To w końcu przecież my najczęściej będziemy korzystać z tego pomieszczenia. Jeśli jednak zależy nam na naprawdę dobrym efekcie, który też zachwyci innych, to na pewno warto zwrócić uwagę na poruszone problemy i wykorzystać różne „triki” na optyczne powiększenie i rozświetlenie łazienki. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku