Badania podają, że ludzie na sen przeznaczają około 20 lat w ciągu całego życia. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się jednak z różnymi problemami, takimi jak bezsenność. Przyczyn można szukać w wielu obszarach - od stresu, przez nadużywanie urządzeń elektronicznych, aż po nieodpowiednio dobraną poduszkę i materac. Jak można sobie z tym poradzić?

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia człowieka. Jest to czas, w którym nasze ciało i umysł się regenerują. Podczas fazy REM mózg rozwiązuje również różnego rodzaju problemu. Ta jest zaś szczególnie istotna jeśli chodzi o poprawne funkcjonowanie. Brak przejścia przez fazę REM podczas snu przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych - a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Brak odpowiedniej ilości snu również bardzo źle oddziałuje na nas w kontekście codziennego funkcjonowania. Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby, które przez dłuższy czas nie przesypiają dobrze nocy?

Jakość snu a zdrowie - jakie są konsekwencje niewyspania?

Niedobór snu - bez względu na wiek - jest poważnym problemem, który dotyka coraz więcej osób. Przy minimalnym niedoborze będziemy mieli w ciągu dnia problemy z koncentracją. Im jednak mniej będziemy przesypiać - tym więcej zauważymy negatywnych objawów.

Kolejnymi konsekwencjami niedoboru snu są kłopoty z pamięcią krótkotrwałą i problemy z logicznym myśleniem. Trudniej jest nam słuchać innych ludzi czy czytać, a my sami będziemy musieli poświęcić dużo więcej czasu na przeanalizowanie otrzymanych informacji. Spadają również nasze możliwości fizyczne - będziemy się szybciej męczyć.

Przy naprawdę niewielkich dawkach snu mogą pojawić się zawroty głowy. W długoterminowej perspektywie niedobory w ilości snu będą prowadzić do uszkodzeń połączeń nerwowych w całym ciele - w tym w mózgu. W związku z tym długotrwale spadnie nasza zdolność do logicznego myślenia oraz zapamiętywania.

Co zrobić, żeby dobrze spać? Warunki w łóżku a poprawa jakości snu

Istnieje kilka podstawowych kroków, które pozwolą nam uniknąć negatywnych konsekwencji niewyspania - poprzez po prostu eliminację problemu. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest dobranie odpowiedniego materaca i poduszki. Trudności z zasypianiem wynikają bowiem często z niemożności przybrania optymalnej pozycji. Po kilkunastu minutach leżenia zaczynają nas boleć kończyny czy stawy, które obciążamy.

W kwestii materaca - niezwykle ważnym parametrem jest twardość. To ona warunkuje, jak bardzo obciążone będą partie naszego ciała podczas snu. Warto zakupić materac z możliwością regulacji twardości - który oferuje chociażby marka SleepMed: https://www.sleepmed.pl. Dzięki temu będziemy mogli dostosować materac do pozycji, którą mamy zamiar przybrać podczas snu. Każda pozycja podczas snu obciąża bowiem inne obszary w ciele, w związku z czym wymaga innej twardości materaca.

Jeśli zaś chodzi o poduszkę - w jej przypadku bardzo istotna jest wysokość. Głowa powinna znajdować się w pozycji, gdzie odcinek szyjny kręgosłupa jest wyprostowany, a nie wygięty. Nie możemy więc kłaść się na zbyt niskiej lub zbyt wysokiej poduszce. Ergonomiczne poduszki również są dostępne w ofercie SleepMed: https://www.sleepmed.pl/akcesoria/. Dostosowują się one do położenia i ciężaru głowy bez względu na to, jaką pozycję przybierzemy.

Gdzie szukać odpowiednich poduszek i materacy? Innowacyjne rozwiązania od SleepMed

Produkty SleepMed są na rynku innowacją. Do produkcji materacy używa się bowiem wyjątkowej technologii, opartej na zestawieniu wielu warstw materiału. Możemy na bieżąco zmieniać ich położenie, dzięki czemu zmienia się również twardość materaca. Istnieje również możliwość dołożenia maty kokosowej, która jeszcze bardziej zwiększa nasz komfort podczas snu.

Dzięki temu rozwiązaniu zdalny zakup materacy SleepMed jest całkowicie bezpieczny - również podczas pandemii. Mamy bowiem absolutną pewność, że materac będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb. W końcu będziemy mogli wyspać się porządnie, na czym zyska nasza uroda, samopoczucie, a także możliwości umysłowe i fizyczne.

Problemy ze snem potrafią być bardzo groźne. Okazuje się jednak, że można je łatwo rozwiązać - o ile wiemy, jak to zrobić. Absolutną podstawą jest dobranie odpowiedniej poduszki i materaca. Oprócz tego powinniśmy ograniczyć korzystanie z elektroniki na co najmniej dwie godziny przed snem. Warto również wywietrzyć pomieszczenie i zadbać o odpowiednią temperaturę. Dobry sen pozwoli nam nie tylko zachować rześki umysł w ciągu dnia - poprawi się również nasze samopoczucie, a także wygląd skóry.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku