Wybór mopa jest o tyle ważny, że poszczególne modele nadają się do sprzątania podłóg o różnych kształtach. Mogą więc skrócić lub wydłużyć czas potrzebny na wymycie powierzchni płaskich. Poniżej kierujemy kilka porad do osób niewprawionych w temacie, z których dowiedzą się – jaki typ mopa wybrać, by sprzątanie przebiegło szybko i sprawnie.
fot. materiały prasowe

Mopy klasyczne sznurkowe – kiedy warto stosować?

Ten typ mopa kojarzy każdy z nas. Składają się z drążka oraz końcówki sznurkowej, która może być wykonana z różnych materiałów. Znajdziemy m.in. końcówki z mikrofibry, które usuną najbardziej oporne zabrudzenia. Końcówki bawełniane lub syntetyczne są również pomocne w regularnym sprzątaniu pomieszczeń mieszkalnych. Nawet po wielokrotnym praniu w wysokich temperaturach zachowują swoje właściwości chłonne.

Mopy takie nadają się do mycia podłóg o różnym kształcie, zwłaszcza tych z wnękami, trudno dostępnymi miejscami. Końcówki sznurkowe mogą mieć jednak problem z wyszorowaniem ciasnych przestrzeni, np. prześwitów pomiędzy meblami a podłogą. Wówczas, lepiej sprawdzą się mopy płaskie.

Mopy płaskie – szybkie, praktyczne, precyzyjne

Mopy płaskie są w dużym stopniu uniwersalne. Nadają się m.in. do pomieszczeń o dużej powierzchni – np. korytarzy, holów, salonów. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest zastawione dużą ilością mebli. Wówczas, mop płaski może znacząco skrócić czas potrzebny na wymycie podłogi.

Mopy płaskie nadają się idealnie do mycia podłogi pod łóżkiem, pod meblami i w innych ciasnych wnękach. Należy ich używać w rękawiczkach ochronnych – z uwagi na konieczność ręcznego odsączania końcówki.

Mopy gąbczaste – optymalna chłonność

Mopy gąbczaste zyskują w ostatnim czasie na popularności. Łączą atrybuty gąbki oraz mopa. Są niezastąpione w usuwaniu trudnych zabrudzeń, do których potrzebna jest duża ilość płynu oraz dokładne szorowanie. Świetnie radzą sobie także w usuwaniu zabrudzeń organicznych – np. sierści lub włosów.

Ze względu na miękką i elastyczną powierzchnię, są to mopy idealne do szorowania podłóg delikatnych, wymagających. Podłużny kształt sprawia, że mopy gąbczaste posiadają zalety mopów płaskich i pozwalają na posprzątanie dużej przestrzeni w krótkim czasie.

Mopy ze spryskiwaczem – łatwa aplikacja, wygodna obsługa

Mopy ze spryskiwaczem posiadają zazwyczaj podłużną, prostokątną końcówkę z mikrofibry, idealną do wchłaniania zabrudzeń wszelkich typów – kurzu, tłustych błam, pyłków. Używając mikrofibry nie potrzebujemy stosować dodatkowo detergentów – wystarczy sama woda, by materiał poradził sobie z usuwaniem zabrudzeń.

Do drążka przymocowany jest natomiast dozownik, który zastępuje używane zazwyczaj wiadro. Uruchomienie dozownika odbywa się za pomocą rączki, co ułatwia obsługę mopa. Nie musimy schylać się, zdejmować końcówki, by ją przepłukać lub odciskać w wiadrze.

Mopy obrotowe – nowoczesna technologia dla łatwego sprzątania

Mopy obrotowe to jedne z najwygodniejszych w sprzątaniu. Ich obracająca się końcówka sprawia, że wszelkie wchłonięte zabrudzenia zostają odsączone. Wykorzystuje się ze specjalnym wiaderkiem wyposażonym w element do odsączania końcówki myjącej.

Zaletą mopów obrotowych jak ich elastyczna, łamiąca się końcówka. Pozwala to wyszorować dokładnie krawędzie, wnęki, schody, listwy i inne miejsca trudno dostępne dla konwencjonalnych mopów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku