Niedokładne i zbyt krótkie szczotkowanie zębów sprzyja rozwojowi próchnicy, tworzeniu się kamienia nazębnego, a także chorobom dziąseł. Dlatego tak ważną rzeczą jest to, w jaki sposób myjesz zęby i jak długo. Na umycie zębów powinniśmy każdorazowo poświęcić 2-3 minuty. Zwykłą szczoteczką manualną często szczotkujemy zęby o wiele krócej i do tego bardzo pobieżnie. W tym przypadku dużo lepszym wyborem są szczoteczki soniczne, które za nas kontrolują czas mycia, a do tego czyszczą zęby o wiele dokładniej i precyzyjniej. Co więcej, szczoteczki soniczne są łatwe i wygodne w użyciu. To dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Z tego artykułu dowiesz jak poprawnie używać szczoteczki sonicznej aby w pełni wykorzystać jej potencjał?
 

Technika mycia zębów szczoteczką soniczną krok po kroku 

Fenomen szczoteczek sonicznych polega na ich wyjątkowo szybkich i dynamicznych ruchach wymiatających, generowanych przez fale dźwiękowe. Dzięki temu szczoteczka soniczna jest w stanie niezwykle dokładnie i skutecznie oczyścić każdy zakamarek jamy ustnej. Prędkość jaką może osiągnąć taka szczoteczka waha się od 31 do nawet 96 tysięcy drgań na minutę. Tak duża częstotliwość ruchów sprawia, że z pasty i śliny wytwarza się piana z tysiącem mikrobąbelków, które z dużą prędkością kierowane są do głębiej położonych obszarów w jamie ustnej, czyli tam gdzie nie docierają włókna szczoteczki. Powstałe mikrobąbelki przenikają przestrzenie międzyzębowe, penetrują kieszonki dziąsłowe i bardzo skutecznie oczyszczają je z bakterii i płytki nazębnej. Tym sposobem, używając szczoteczki sonicznej przez zalecane 2 minuty, jesteśmy w stanie o wiele dokładniej umyć całą jamę ustną niż z użyciem szczoteczki manualnej.

Aby jednak w pełni korzystać z efektów jakie daje technologia soniczna, zobacz jak poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną i jakich błędów unikać. 

Krok 1 - nałóż porcję pasty do zębów

Zwilż główkę szczoteczki wodą i nałóż na nią niewielką ilość pasty. W zupełności wystarczy porcja wielkości ziarnka grochu. 

Krok 2 - wybierz odpowiedni program pracy

Zanim uruchomisz szczoteczkę, zastanów się, który program czyszczenia wybrać. Szczoteczki soniczne wyposażone są zazwyczaj w kilka programów, które dopasowane są do różnych potrzeb jamy ustnej. Dodatkowo niektóre modele mogą pracować w kilku prędkościach, jak na przykład szczoteczki soniczne SEYSSO. Wybrane modele na najszybszym programie pracy osiągają nawet 96 tysięcy drgań na minutę. Wyższe prędkości szczoteczki polecane są do usuwania przebarwień, natomiast delikatniejsze drgania lepiej sprawdzą się przy wrażliwych dziąsłach. Jeśli używasz szczoteczki sonicznej po raz pierwszy, na początek wybierz delikatny program mycia, tak by stopniowo przyzwyczajać się do nowego sposobu szczotkowania. 

Krok 3 - ustaw szczoteczkę pod odpowiednim kątem

Gdy już wybrałeś odpowiedni program pracy, przyłóż szczoteczkę do zębów, tak by końce włókien były skierowane pod kątem około 45 stopni do linii dziąseł. Pamiętaj, aby włosie swoim zasięgiem obejmowało także obszar poza linią dziąseł. W ten sposób lepiej oczyścisz kieszonki dziąsłowe z bakterii, a także wymasujesz dziąsła. Bardzo ważne jest to, aby szczoteczka była zawsze ustawiona pod odpowiednim kątem. W innym przypadku, kiedy jeszcze dodatkowo za mocno dociśniesz ją do zębów, może dojść do podrażnienia dziąseł.

Krok 4 - włącz szczoteczkę i powoli przesuwaj ją wzdłuż linii dziąseł 

Włącz szczoteczkę i przesuwaj ją powoli wzdłuż linii dziąseł i nie przyciskaj jej zbyt mocno do zębów. To bardzo ważne. Ponieważ kiedy przyłożysz końcówkę do zębów za mocno, to szczoteczka automatycznie spowolni swoje ruchy, co zmniejszy efektywność jej działania. Dodatkowo włosie takiej końcówki szybciej się zużyje. W trakcie mycia zębów możesz wykonywać delikatne ruchy okrężne i wymiatające, które swoim zasięgiem obejmują także dziąsła. Większość szczoteczek sonicznych posiada wbudowany 2-minutowy timer, który pomaga myć zęby tak długo jak zalecają stomatolodzy. Taki timer dzieli czas mycia zębów na 4 bloki czasowe, po 30 sekund. Każde pół minuty przeznaczone jest na umycie jednej ćwiartki uzębienia. W tym czasie dokładnie szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię zębów oraz powierzchnie żujące. 

Krok 5 - opłucz końcówkę szczoteczki i rękojeść z resztek pasty

Po dwóch minutach szczoteczka wyłącza się automatycznie. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Dotyczy to dodatkowych programów pracy, trwających jedną lub trzy minuty. Na przykład w szczoteczce SEYSSO Planet mamy do wyboru specjalny 1-minutowy program do polerowania, którego używamy już po zasadniczym umyciu zębów. W tym programie szczotkujemy tylko zewnętrzną stronę zębów przednich, czyli tę najbardziej widoczną podczas uśmiechania się. Gdy skończymy myć zęby, zdejmujemy końcówkę z rękojeści i dokładnie płuczemy ją pod bieżącą woda. Pozostawiamy do swobodnego wyschnięcia. Płuczemy także samą rękojeść z pozostałości pasty i osuszamy ją suchym ręcznikiem lub papierem.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

wypoczynek w Toruniu

Wersja do druku