Sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia, a także funkcjonowania w ciągu dnia. Zwykle jedna zarwana noc nie czyni wielkich spustoszeń, jednak jeśli zdarza się to notorycznie, nie wysypiamy się, nie możemy zasnąć, budzimy się w nocy, to mogą pojawić się rozmaite choroby, jednak w pierwszej kolejności zauważalne są większe rozdrażnienie i drażliwość. Na to jak śpimy w nocy wpływa wiele czynników. Z pewnością będzie to poziom aktywności w ciągu dnia, ilość godzin spędzonych przed monitorem, ale również dieta i czas na świeżym powietrzu. W naszym kraju spotykamy się z wieloma małymi mieszkaniami i pojawiającym się u ich właścicieli dylematem praktycznym, gdyż lepszym rozwiązaniem wydają się wersalki i rogówki, które można złożyć u usiąść w ciągu dnia, jednak nie zapewniają one tak dobrego podparcia do snu w nocy jak odpowiednio dopasowany materac.

Dlaczego warto zdecydować się na spanie na materacu?

Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego materaca, szczególnie jeśli chodzi o nasz zdrowy sen. Jeśli uświadomimy sobie dodatkowo, że łózko jest miejscem, w którym każdy z nas spędza mniej więcej 1/3 swojego życia, to jeszcze pełniej dostrzeżemy, co jest w tym tak ważnego. Gdy urządzamy dom lub mieszkanie skupiamy się na walorach estetycznych i praktycznych – to właśnie nas pochłania w czasie dobierania mebli i dodatków, jeśli chodzi o materace to mają one mniej widoczne na pierwszy rzut oka znaczenie, gdyż wpływają na nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Wybór materaca – poziom twardości

Dość często jeśli kogoś spytamy o materace, to usłyszymy, że powinien on być możliwie jak najtwardszy. Jednak jest to pogląd przestarzały, z czasów, kiedy zupełnie inaczej wyglądało wytwarzanie materaców. Dzisiejsza wiedza pozwala na wykorzystanie różnorodnych materiałów i technik, dzięki czemu za każdym razem możemy dopasować materac, w tym również poziom jego twardości do budowy naszego ciała. Powinno być ono odpowiednio podparte, a gdy położymy się na boku nasz kręgosłup powinien znajdować się w płaszczyźnie poziomej. Natomiast w czasie leżenia na wznak zalecane jest aby przyjmował naturalne krzywizny. Gdy leżymy nasze mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione i nie powinno nas to męczyć.

Twardość materaca powinniśmy również uzależnić od tego, w jakiej pozycji śpimy w nocy. Jeśli układamy się na boku to lepszym rozwiązaniem będą materace bardziej elastyczne, dzięki temu najbardziej wystające części ciała, takie jak ramiona czy biodra nieco się zapadną. Z kolei osobom śpiącym na brzuchu lub na plecach poleca się nieco twardsze materace. Warto również pamiętać, że jeśli cierpimy na jakiekolwiek schorzenia kręgosłupa, to w doborze odpowiedniego materaca powinien uczestniczyć ortopeda, który określi najlepszy poziom jego twardości. Oczywiście powinniśmy również kierować się tym co najbardziej nam odpowiada, jednak pamiętajmy, że jeśli materac zostanie dopasowany do potrzeb naszego ciała, to nasz sen i nocny wypoczynek będą zdecydowanie lepsze.

Strefy twardości w materacach

W materacach może występować jedna strefa twardości lub kilka. Często nie wiemy więc, na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować. Oczywiście ich obecność pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie materaca, jednak koniecznie trzeba zauważyć, że są one projektowanie zgodnie ze średnim wzrostem, a także z założeniem, że śpimy ułożeni w jednej pozycji. Tak jednak nie jest i nie każdy jest średniego wzrostu. W związku z tym w wielu przypadkach dobieranie wielu stref twardości zwyczajnie nie spełnia swojej roli.
Różne rodzaje materacy – pianka, sprężyny czy lateks?

Zależnie od tego, na jaki materac się zdecydujemy koniecznie powinniśmy pamiętać, że będzie się on wyróżniał konkretnymi właściwościami. Największą różnicę dostrzeżemy pomiędzy materacami z pianki a tymi sprężynowymi. Pracują one zupełnie inaczej. W przypadku materacy sprężynowych dostrzegalne jest liniowe zagłębianie się, więc zgodnie ze wzrostem obciążenia. Na takich materacach nieco bardziej się zapadamy i odwrócenie się jest trudniejsze, jednak po położeniu się widoczne jest wręcz idealne dopasowanie się do kształtu ciała. W materacach wykonanych z pianki lub lateksu nie będziemy zapadać się tak mocno, jak na sprężynach, jednak w ich przypadku bardzo ważna będzie grubość, bo w przypadku tych cieńszych ramiona i biodra nie będą miały możliwości odpowiedniego zagłębienia się.

Zdecydować się na jeden czy dwa materace?

Wiele par zastanawia się czy zdecydować się na dwa materace czy na jeden. Wydawać by się mogło bowiem, że różnice w budowie ciała mogą nie pozwolić na dopasowanie jednego dla dwóch osób. Ponadto obawiamy się silnego odczuwania ruchów drugiej osoby. Obecnie nowoczesne materace są tak projektowane, że izolują poruszanie się drugiej osoby, z kolei jeśli chodzi o ich dopasowanie, to nowoczesne materace elastyczne pozwalają wygodnie wyspać się osobom, które w pewnym stopniu się od siebie różnią. Dwa materace stosuje się w sytuacjach jeśli u jednej osoby pojawiają się specjalne wskazania lub jeśli mamy skrajnie różne preferencje.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku