Ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest niezbędna dla zdrowia organizmu, dobrego samopoczucia i promiennego odcienia skóry. Prawidłowa synteza witaminy D również zależna jest od ilości światła słonecznego docierającego do naszych komórek. Dlaczego więc chronimy się przed słońcem za filtrami UV i czemu jest to tak ważne również zimą?

Docierające na ziemię światło słoneczne składa się z kilku rodzajów promieniowania ultrafioletowego, mających odmienne właściwości i oddziaływanie na naszą skórę. Nadmierne eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych nierzadko kończy się oparzeniami i zaczerwienieniem, a w dłuższej perspektywie może przyspieszać procesy starzenia, wywołać uszkodzenia komórek skóry, a nawet powodować zmiany nowotworowe. Kosmetyki ochronne z filtrami SPF mają za zadanie blokować szkodliwe dla skóry promieniowanie i ograniczać jego działanie do zdrowego minimum.

 

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UV składa się z kilku rodzajów promieni, między innymi UVA i UVB, mających realne działanie na kondycję skóry, jej wygląd i procesy zachodzące w komórkach ciała. Promieniowanie UVA ma zdolność przenikania do wewnątrz tkanek, wpływając na szybkość ich regeneracji. Promienie te w nadmiarze są w stanie niszczyć włókna kolagenowe, osłabiając skórę, zmniejszając jej zdolności regeneracyjne i degradując strukturę. Skóra nadmiernie opalana dużo szybciej ulega procesowi starzenia, staje się wyraźnie cieńsza, traci jędrność i sprężystość. Promieniowanie UVB wpływa natomiast na wierzchnią warstwę skóry, powodując oparzenia, przesuszenie naskórka, podrażnienia i zaczerwienienia. Naruszona w ten sposób bariera ochronna skóry w reakcji obronnej może powodować problemy skórne, rozregulowanie produkcji sebum, nieprzyjemne napięcie i uczucie ściągnięcia. Ochrona przed UV na co dzień jest niezbędna dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania skóry, która jest największym organem ludzkiego ciała i chroni cały organizm. Naszym zadaniem jest więc odpowiednia troska o naszą skórę.

 

Pielęgnacja skóry zimą

Większość z nas pamięta o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych jedynie w okresie letnim, na plaży lub podczas opalania na basenie czy tarasie. Promieniowanie słoneczne działa jednak cały rok, również na skórę twarzy i dłoni. Przed wyjściem – niezależnie, czy na spacer, czy stok narciarski – powinniśmy chronić naszą skórę odpowiednimi filtrami, by zapobiec negatywnym skutkom ekspozycji na zdradliwe działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV to nie tylko widoczne, odczuwalne, złote promyczki pojawiające się w bezchmurne dni. W ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest jasno, działanie słońca również nie jest obojętne dla komórek naszej skóry.

 

Włączenie do codziennej pielęgnacji skóry kosmetyków i preparatów z filtrami UV zapewni naszej skórze odpowiednią ochronę. Ochrona skóry zimą jest łatwiejsza niż latem. Większość naszego ciała zakryta jest w tym czasie przez ciepłe ubrania. Do „zakrycia” filtrami UV pozostaje twarz, szyja i dłonie. Skóra zimą łatwo ulega podrażnieniu i przesuszeniu również w kontakcie z zimnym powietrzem i przeszywającym wiatrem. W tym czasie bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie naskórka. Dzięki kosmetykom i preparatom przeciwsłonecznym Avon możemy zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę filtrami UV oraz zabezpieczenie przed przesuszeniem i podrażnieniami. Do ochrony przeciwsłonecznej twarzy świetnie nadają się kremy na dzień zawierające filtr SPF i składniki nawilżające cerę. W okresie zimowym warto pamiętać, aby planując przebywanie na mrozie na dłużej, na przykład przed spacerem lub wyjściem na stok narciarski, unikać kosmetyków mających w swoim składzie dużą ilość wody. W mroźne dni może to powodować podrażnienia. Zamiast lekkich kremów na bazie wody wybierzmy tłustszy krem – takie również nadają się do stosowania pod podkład, zabezpieczymy wówczas skórę i unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji w postaci zaczerwienienia i napięcia naskórka. Do zimowej pielęgnacji świetnie nadają się kremy do twarzy zawierające w składzie tłuszcze, na przykład masło shea. Dzięki właściwościom odżywczym i lekkiej, ale natłuszczającej skórę konsystencji masło shea to dobra, naturalna ochrona UV.

 

Do ochrony dłoni i skóry szyi i dekoltu możemy użyć tłustszych kremów, które oczywiście można stosować również na twarzy, jeśli nie planujemy wykonywać na niej makijażu. Tłuste, gęstsze emulsje tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną przed zimnym wiatrem. Filtry UV zawarte w kosmetykach nie pozwolą na ekspozycję skóry na szkodliwe promieniowanie i pomogą zachować jej zdrowie i dobrą kondycję niezależnie od pory roku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku