Pierwsze urodziny dziecka to zdecydowanie okazja do świętowania. Pierwsze 12 miesięcy przemija niczym mgnienie oka, zarówno dla rodziców pochłoniętych opieką i nowymi przygodami, jak i dla dziecka, które z fascynacją poznaje świat. Maluszek ledwo co się urodził, a tu już wielkimi krokami nadchodzą pierwsze urodziny. Roczek można świętować w domowym zaciszu, lub przygotować urodzinki z przytupem! Tak czy siak, trzeba się solidnie przygotować.

Z jedną myślą trzeba się pogodzić na samym początku przygotowań. Świętowanie urodzin, zwłaszcza roczku, wygląda teraz zdecydowanie inaczej, niż wtedy gdy młodzi rodzice sami byli dziećmi. Dlatego nie zawsze warto się kierować starymi fotografiami.

Tworząc listę gości trzeba zadać sobie ważne pytanie – czy zabawę zorganizuje się w domu czy na sali? A może w ogrodzie jeśli pogoda na to pozwoli? Roczne dziecko może nie być przyzwyczajone do dużej liczby osób wokół, więc długa lista gości może być problematyczna. Jednak jako rodzic, sam najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz czego po nim oczekiwać. Miej to na uwadze wybierając gości. Może wystarczy najbliższa rodzina? A może maluch jest otwarty i lubi większe towarzystwo? Może nie warto zapraszać tego wujka, przy którym maluch zawsze płacze? Gdy już zdecydujesz gdzie odbędzie się zabawa i kto na niej ma być, ważne jest też wybranie odpowiedniego terminu. Oczywiście najlepiej byłoby dokładnie w urodziny jubilata, ale trzeba liczyć się z tym, że goście też muszą pracować. Dlatego warto zastanowić się nad weekendem po dacie urodzin. Wiemy więc kto, kiedy i gdzie. Pora więc wybrać zaproszenia! Należy pamiętać by wysłać je z odpowiednim wyprzedzeniem, by goście zdążyli zarezerwować sobie termin i znaleźć prezent. Zaproszenia na roczek mogą sugerować motyw przewodni zabawy, jeśli takowy planujcie. Zazwyczaj zaproszenia na roczek dla dziewczynki mają kolor różowy, zaś dla chłopców niebieski. Można jednak pomyśleć nad bardziej neutralnym kolorem – może białe z balonikami lub kwiatkami?

Ozdoby, ozdoby, ozdoby… Żeby podkreślić wesoły nastrój uroczystości warto przyozdobić sale. Ale nie każdy z nas ma w sobie artystycznego ducha, który pozwoli na przygotowanie ozdób samemu. Dla niektórych przygotowanie kolorowych girland, rozet czy czapeczek to żadne wyzwanie. Dla innych zaś to ciemna magia. Jest też trzecia grupa. Ci, co potrafią, ale nie mają czasu.

Jeśli nie masz czasu lub zdolności by przygotować ozdoby samemu, nietrudno je znaleźć w sklepie lub zamówić online. Trzeba jednak przemyśleć co dokładnie się chcę. Żeby wszystko do siebie pasowało i by nie było tego ani za dużo, ani za mało. Całkowitym must have zabawy z okazji roczku są balony. Służą one nie tylko za dekoracje, ale także zawsze sprawdzają się przy zabawach dla dzieci. Dodatkowo mogą służyć jako akcesoria do zdjęć pamiątkowych z małym jubilatem. Kolorowa jedynka wesoło bujająca się pod sufitem nie pozostawi wątpliwości z jakiej okazji jest to zgromadzenie. Dodatkowo, jeśli balony napełnia się helem warto pomyśleć o obciążnikach do nich, by nie odleciały zbyt daleko. Może takie w kształcie małych torebek na prezenty z uroczymi słonikami albo jednorożcami? Dodatkowo można zainwestować w dopasowane kolorowo i tematycznie girlandy i drobne ozdoby na stół.

Stół bogato zastawiony słodkimi i słonymi przekąskami oraz ulubionymi daniami maluszka? Krzesła dostawione, za chwilę przychodzą goście. Ostatnie krytyczne spojrzenie. Czy czegoś jeszcze nie brakuje? Stół wygląda coś zbyt zwyczajnie, czyż nie?

Może to zmienić dodanie jednego, prostego elementu. Serwetek specjalnie na roczek. Na pewno okażą się przydatne, a dodatkowo dodadzą dodatkowy akcent do wystroju. Ale to i tak nie jest najważniejszy element na stole. Tort. Pyszny, słodki tort. Może zwykły, prostokątny lub okrągły, a może w kształcie ulubionego zwierzaka lub zabawki? Tak czy siak każdy na pewno nie tylko zje kawałek, ale i zwróci na niego uwagę już w momencie wnoszenia. Niezbędne więc mogą okazać się odpowiednie ozdoby na tort na roczek. Świeczka „jedyneczka” wydaje się wręcz podstawowym wyborem. Ale może warto zastanowić się nad topperem z imieniem jubilata? Albo pikierami w kształcie zwierzątek? To pomoże udoskonalić nawet najprostszy tort.

Ale przecież do tego wszystkie potrzeba czasu. A kto we współczesnym świecie ma czas by samemu się nad tym wszystkim zastanawiać? Czy wszystkie te ozdoby i zaproszenia nie mogą wybrać się same?

Mogą. Prawie. Jeśli nie masz czasu ani pomysłu zawsze możesz zakupić gotowy zestaw na roczek. Tam możesz znaleźć wszystko. Zaczynając od zaproszeń, poprzez baloniki z obciążnikami, różnego rodzaju ozdoby, świeczki, serwetki na roczek, aż po papierowe kubki i talerzyki dla najmłodszych gości i jubilata, a nawet foliowe obrusy, które na pewno przydadzą się w sytuacji gdy na urodzinach będzie więcej maluchów. Wszystko dobrane tematycznie, więc nie musisz zaprzątać sobie głowy tym czy elementy będą do siebie pasować. Wystarczy tylko wybrać motyw przewodni – miski, safari, myszka mini, samochodziki, słoniki a może serduszka? Opcji jest wiele, każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego malucha.

Gdy wszystko będzie gotowe pozostaje tylko trzymać kciuki by solenizant także był w humorze na zabawę i mieć aparat w pogotowiu by upamiętnić każdą chwilę.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Akcesoria urodzinowe

Wersja do druku