Wybór pierścionka dla swojej ukochanej to trudne zadanie dla mężczyzny. Zwykle nie ma on doświadczenia w kupowaniu biżuterii i nie orientuje się w różnych parametrach, jakie określają pierścionek. Podpowiadamy zatem, jak się wśród nich odnaleźć.

Oczywiście nadrzędnym kryterium wyboru pierścionka dla ukochanej kobiety jest jej gust. W końcu to ona będzie nosić wybraną biżuterię, warto więc, aby wybrany przez nas pierścionek pasował do pozostałych akcesoriów, strojów i preferencji ukochanej. Należy więc przyjrzeć się temu, co nosi na co dzień i spróbować znaleźć coś, co będzie dobrze współgrało z jej wyglądem. Poszukiwania możemy zacząć od sklepów internetowych, które pozwalają szybko przejrzeć wiele modeli.

Zacznij od ustalenia budżetu

Pierścionki mogą mieć bardzo różne ceny. Zwykle złote pierścionki zaczynają się od kilkuset złotych, ale mogą kosztować kilka tysięcy. Tańsze są pierścionki srebrne. Dużo zależy jednak od kamieni i wielkości. Żeby uprościć swoje poszukiwania, dobrze jest ustalić maksymalny budżet – dzięki temu nie będziemy musieli zastanawiać się nad wzorami i kamieniami, które się w nim nie zmieszczą.

Jeśli szukamy pierścionka zaręczynowego, powinniśmy wybrać złoto, bo ten kruszec jest najtrwalszy. Nie ma zasad określających cenę pierścionka zaręczynowego i należy dobrać ją do faktycznych możliwości finansowych. Można też pokusić się o zakup na raty – takie rozwiązanie proponuje wiele sklepów jubilerskich.

Złoty czy srebrny?

Czasem budżet determinuje dobór kruszcu, jeśli jednak dysponujemy trochę wyższą kwotą, zostaje nam szeroki wybór. Najczęściej wybierane są pierścionki złote, ale obecnie można kupić złoto w różnym kolorze, najpopularniejsze i najbardziej tradycyjne jest złoto żółte, jednak coraz większy powodzeniem cieszy się także złoto białe, które kolorem przypomina srebro i można je śmiało zestawiać ze srebrną biżuterią. Alternatywą jest jeszcze złoto różowe, które świetnie pasuje do stylu vintage. Dostępne są też ciekawe mieszanki – sploty kruszcu w różnych kolorach. To świetne rozwiązanie, jednak wybierając kolor, sugerujmy się przede wszystkim tym, jakie preferencje ma nasza wybranka. Żółte złoto i srebro rzadko są mieszane, więc spróbujmy dostosować kolory do tych, które dominują w jej obecnej kolekcji. Jeśli nosi zwykle złoto – pozostańmy przy żółtym złocie. Jeśli zakłada zwykle srebrną biżuterię – pomyślmy nad białym złotem albo srebrnym pierścionkiem.

Wybierz kamień

Kamienie szlachetne zdobią różne części biżuterii, ale najsilniej związane są właśnie z pierścionkami. W przypadku złotych pierścionków klasycznym rozwiązaniem jest diament. To także najchętniej wybierany kamień szlachetny do pierścionków zaręczynowych. Jego niezrównana twardość i trwałość symbolizuje długowieczność łączącego uczucia. Duże diamenty są bardzo drogie, ale te używane w pierścionkach najczęściej mają bardziej przystępne ceny. Oprócz diamentów w pierścionkach często pojawiają się niebieskie szafiry, czerwone rubiny i zielone szmaragdy.  Jeśli decydujemy się na kolorowy kamień, warto wybrać kolor, który pasuje do naszej wybranki – taki, który lubi i często nosi. Można rozważyć też zakup pasującego kompletu z pierścionkiem.

Dopasuj rozmiar

Pierścionki mają różne rozmiary, ponieważ kobiece palce mogą mieć różną objętość. Najlepszym sposobem doboru rozmiaru jest… ściągnięcie go z innego pierścionka, który nosi nasza wybranka. Jeśli nie jest to możliwe, a nie chcemy zapytać jej wprost, możemy ściągnąć rozmiar, mierząc obwód palca np. nitką, kiedy śpi. Często warto też zapytać najlepszej przyjaciółki naszej ukochanej. Jeśli jednak się pomylimy – rozmiar pierścionka można zmienić u jubilera.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku