Jeszcze niedawno z tego odkrycia mogła korzystać tylko NASA. Później szerokie zastosowanie znalazły w szpitalach. Teraz są synonimem innowacyjności i komfortu. Mowa o materacach termoelastycznych.

Materace piankowe w ostatnich latach biją rekordy popularności. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu w nich innowacyjnych surowców, które zapewniają wysoki poziom elastyczności, ale i trwałość użytkowania. To już od dawna nie są zwykłe gąbki, które w trakcie użytkowania odkształcają się, powodując ból kręgosłupa. Współczesne pianki dostosowują się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika, mają wysoką jakość oraz niewielką wagę, która ułatwia transport czy odwracanie materaca na drugą stronę. O ich zaletach przeczytacie na https://abcsnu.pl/11-materace-piankowe.

Wśród materacy piankowych wyróżnić możemy trzy rodzaje: termoelastyczne, lateksowe i wysokoelastyczne. Przyjrzyjmy się bliżej materacom termoelastycznym, które są odkryciem ostatnich lat.

Jak zbudowane są materace termoelastyczne?

W materacach termoelastycznych zastosowano piankę poliuretanową Visco, nazywaną również Memory. Została ona wynaleziona w latach 60-tych przez NASA, które stosowało ją jako materiał do poduszek powietrznych statków kosmicznych. Kiedy okazało się, że pianka poliuretanowa zapobiega odleżynom u chorych, zaczęto stosować ją również w szpitalnych łóżkach.

Ten surowiec możemy znaleźć teraz w dobrej jakości materacach termoelastycznych. Charakterystyczną cechą pianki Visco jest fakt, że pod wpływem temperatury i nacisku ciała dopasowuje się do kształtu użytkownika, bez względu na to, w jakiej pozycji się ułożymy.

Co dzięki temu zyskujemy? Otóż kręgosłup oraz mięśnie mają maksymalne i bardzo dokładne podparcie, co zapewnia wysoki komfort snu. Po wstaniu natomiast pianka wraca do swojego pierwotnego kształtu, jest więc odporna na eksploatację. Podkreślmy jednak, że takie właściwości ma materac dobrych producentów, jak istniejąca na rynku ponad 80 lat szwedzka firma Hilding Anders, w której ofercie znajdziemy wysokiej jakości materace oraz poduszki i stelaże. Firma Hilding jest też producentem materacy dla wielu zewnętrznych podmiotów, takich jak Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders.

Jak zbudowane są materace termoelastyczne? Na przykład wkład materaca Hilding Rumba, który znajdziecie na https://abcsnu.pl/18-materace-termoelastyczne, stanowią dwa rodzaje pianek. Jedną z nich jest oczywiście termoelastyczna pianka Visco, która sprawia, że materac dopasowuje się do ułożenia użytkownika, zmniejszając napięcie mięśni i ułatwiając ich dogłębną regenerację.

Drugim elementem jest profilowana pianka wysokoelastyczna Velvet Touch, tworząca z kolei solidną podstawę konstrukcji. Velvet Touch zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się, dzięki temu, że cechuje się wysoką sprężystością i optymalną twardością. Specjalne nacięcia tworzą w niej 7 zróżnicowanych stref twardości, materac Hilding Rumba daje więc użytkownikom mocniejsze wsparcie w miejscach zwiększonego nacisku. Producent oferuje do wyboru elastyczny pokrowiec Velur z warstwą dodatkowej pianki termoelastycznej lub Elips z taśmą 3D.

Inne połączenie pianek zastosowano w materacu Hilding Salsa, który jest świetną propozycją szczególnie dla par z dużą różnicą wzrostu i wagi. Piankę termoelastyczną Visco zestawiono w nim z pianką Flexifoam, która zapewnia optymalną sztywność. Tu również zastosowano 7 zróżnicowanych stref twardości, dzięki czemu kładąc się na materacu odczuwamy ulgę i regenerujemy kręgosłup, a całe ciało ma idealne podparcie. Partner natomiast nie odczuje drgań spowodowanych naszym ruchem. Do Hilding Salsa możemy wybrać pokrowiec Tencel lub Velvet o właściwościach antyalergicznych.

Podkreślmy, że obydwa materace firmy Hilding, które znajdziecie na portalu abcsnu.pl, przeszły szereg restrykcyjnych badań i uzyskały status wyrobu medycznego w klasie I. Oznacza to, że mogą je wybrać zarówno osoby, które mają problemy z kręgosłupem, jak i te, które nie chcą mieć takich problemów w przyszłości.

Dla kogo sprawdzą się materace termoelastyczne?

Materace medyczne polecane są zwłaszcza w sytuacjach, kiedy użytkowane są przez dłuższy okres bez przerwy, na przykład przez osoby starsze czy chore. Dzięki temu, że materace termoelastyczne zapobiegają tworzeniu się odleżyn, doskonale sprawdzą się w opiece nad osobą, która musi wiele czasu spędzić w łóżku.

Zalety materaca termoelastycznego docenią również wszyscy, którzy mają problemy z kręgosłupem. Pianka Visco daje efekt delikatnego otulenia ciała, co przy jednoczesnym wsparciu kręgosłupa i mięśni, przyniesie odczucie regeneracji i głębokiego komfortu. Nie obciąża także stawów, ani nie wywiera zbyt silnego nacisku na organizm – wręcz przeciwnie, usprawnia krążenie krwi. To właśnie dzięki temu nasze ciało nie drętwieje i jest nam wygodnie, bez względu na to, w jakiej pozycji się ułożymy.

Jeśli macie słabe krążenie, również powinniście pomyśleć o zakupie materaca termoelastycznego, który pobudza krążenie i przyjemnie rozgrzewa ciało. Zimne dłonie i stopy nie będą już problemem, wszystkim zmarzluchom łatwiej więc będzie zasnąć.

Materac termoelastyczny sprawdzi się także dla alergików. Konstrukcja tego materaca umożliwia właściwą cyrkulację powietrza, a to niweluje gromadzenie się wilgoci oraz kurzu. Nie rozwijają się więc w nim mikroorganizmy, które mogą spotęgować reakcję alergiczną.

Jak widać, jest to materac, który znajdzie uznanie u szerokiej grupy użytkowników. Biorąc pod uwagę, że w łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, warto dobrać materac idealny dla naszych potrzeb.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku