Zimowe warunki pogodowe bywają trudne i to nie tylko na drogach. Także piesi muszą nierzadko sprostać wyzwaniom przedostania się przez zaspy śniegowe czy oblodzone powierzchnie. Taka aura nie sprzyja również obuwiu. Po zimowym spacerze często pozostaje na nich sól, która w krótkim czasie może negatywnie wpłynąć na wygląd butów. Jak zatem dbać o buty zimowe, aby dłużej zachowały świetny wygląd? Poznaj nasze wskazówki!

Za nami czas poświątecznej wyprzedaży. W związku z zamknięciem sklepów, większość z nas kupuje teraz buty online. Także upolowałaś nową parę butów? Świetnie! Teraz pora zadbać o to, abyś mogła je nosić także w przyszłym sezonie.

Wyczyść buty od razu po powrocie do domu

Wracasz zmęczona z pracy? A może skończyłaś zajęcia na uczelni dopiero późnym wieczorem? Prawdopodobnie od razu po powrocie do domu marzysz o gorącej herbacie i odpoczynku. Zanim jednak zdejmiesz buty i rzucisz je w kąt, zadbaj o ich wyczyszczenie i wysuszenie. Lepiej zrobić to od razu niż na następny dzień. Dlaczego? Zaschnięte plamy z soli są trudne do usunięcia i zdarza się, że trwale niszczą buty. Zwłoka może im więc bardzo zaszkodzić. Podstawowa pielęgnacja nie musi być skomplikowana. Od razu po powrocie do domu, warto przemyć buty ściereczką, którą namoczysz w ciepłej wodzie. Jeśli sama woda nie pomaga, to dodaj odrobinę mydła. Pamiętaj przy tym o ich dokładnym osuszeniu. Do tego celu użyj ręcznika papierowego.

Jakie środki do pielęgnacji butów warto stosować?

Niestety, ale czyszczenie butów wyłącznie ciepłą wodą nie wystarczy, jeśli chcesz zapewnić butom dobry wygląd na dłużej. Podstawa to utrzymanie koloru. Z czasem może on blednąć, zdarza się również, że na obuwiu powstają przebarwienia. Jak im zapobiec? Musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości impregnat do butów. Środki do pielęgnacji butów zadbają o ich kolor, ale nie tylko. Ważna jest jeszcze jedna ich funkcja, czyli zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Pasta do butów zapewni im dodatkową warstwę ochronnę. Warto jednocześnie stosować wosk do butów. Dzięki niemu buty będą wyglądać jak nowe i zyskają blask.

Pielęgnacja butów a materiał wykonania

Kupując buty online nie masz możliwości sprawdzić, jak prezentują się na żywo. Trudno zatem określić, czy będą trwałe. Warto zatem zwrócić uwagę na ich specyfikację i sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. Jeśli jest to skóra naturalna lub zamsz to możesz spodziewać się, że posłużą Ci przez kilka lat. Nie oznacza to jednak, że możesz darować sobie ich pielęgnację. Dbając o zamsz trzeba wykazać się szczególną delikatnością, dlatego warto wybierać preparaty, które zostały stworzone z myślą o tym materiale. Unikaj zwłaszcza pocierania butów szorstkimi szczotkami, ponieważ w tej sposób możesz zniszczyć zamsz. A co ze skórą ekologiczną? Promocje obuwia online bardzo często dotyczą właśnie tego rodzaju materiału. Czy go unikać? Oczywiście, że nie. O skórę ekologiczną wystarczy odpowiednio zadbać, aby dobrze się prezentowała. W tym przypadku pielęgnacji nie różni się znacznie od butów wykonanych ze skóry naturalnej.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pasta z makreli z majonezem kalorie

Wersja do druku