Każdy pracodawca jest zobowiązany do zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w swoim przedsiębiorstwie. Konieczne jest spełnienie licznych wymogów, narzuconych na niego przez obowiązujące przepisy prawa. W szczególności przy wszelkich liniach produkcyjnych oraz innych, potencjalnie ryzykownych przestrzeniach, powinny zostać umieszczone specjalne apteczki. Jak dobrać wyposażenie apteczek? Gdzie je kupić? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

 

Co jest potrzebne przy pierwszej pomocy?

 

Apteczka służy do tego, by w razie wypadku można było udzielić komuś pierwszej pomocy. Powinny więc znaleźć się w niej wszystkie elementy, umożliwiające zaradzenie sytuacji kryzysowej. Warto też dobrać wyposażenie apteczek do rodzaju panujących w danym miejscu zagrożeń oraz do liczby osób, które w nim przebywają. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim warto postawić na mocne i wodoodporne plastry. Przydadzą się również rękawiczki ochronne (przynajmniej pięć par rękawiczek lateksowych lub nitrylowych), maseczka do sztucznego oddychania, bandaże elastyczne, chusta trójkątna, folia termoizolacyjna, kompresy gazowe, nożyczki, opaski opatrunkowe, płyn do odkażania, a także roztwór do płukania oka, w przypadku utkwienia w nim ciała obcego.

 

Jak powinna wyglądać apteczka?

 

Całe niezbędne wyposażenie apteczek może zostać umieszczone w jakiejś torbie lub pojemniku. Należy to miejsce jednak wyraźnie oznaczyć, by w razie wypadku nie trzeba było szukać odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego pojemnika, który można powiesić na ścianie albo postawić w widocznym miejscu. Takie plastikowe lub metalowe szafki apteczne chronią jednocześnie przed działaniem czynników zewnętrznych, a także szczególnie niską i wysoką temperaturą oraz wilgocią. Nie warto przy tym trzymać w apteczce zbyt wielu elementów. Jak każdy produkt medyczny, tak samo apteczki pierwszej pomocy posiadają bowiem określony okres przydatności do użytku. Zakupując poszczególne elementy warto więc zwrócić uwagę na ich datę produkcji i okres ważności. Tę informację można znaleźć na opakowaniu danego produktu. Z reguły wyposażenie apteczek oferuje pięcioletnią trwałość. Po upływie tego okresu trzeba je po prostu wymienić.

 

Gdzie kupić wyposażenie apteczek?

 

Same apteczki, a także wyposażenie apteczek można kupić w specjalistycznych sklepach, oferujących produkty do magazynów i przedsiębiorstw produkcyjnych. Warto stawiać na znane i cenione firmy, posiadające w swoim asortymencie wszystkie, niezbędne elementy. Polecamy w szczególności stronę internetową Magazynuj.pl, gdzie znajdziesz nawet pojemniki do utylizacji odpadów medycznych, a także specjalne dozowniki do plastrów.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma kubuś
Plaster cebuli kcal

Wersja do druku