Produkcja wiskozy (rayon) to niejednorodny proces, który zawsze jednak rozpoczyna się od zawartej w drzewach celulozy. Ubrania z wiskozy są wyjątkowo przewiewne, lekkie i przyjemne w dotyku, chociaż mają tendencje do gniecenia się. Jak powstaje wiskoza i co trzeba wiedzieć o tym materiale?

Jak produkuje się wiskozę?

Wiskoza to bardzo ciekawy materiał, którego poszczególne cechy można porównać do cech różnych innych tkanin. Pod względem lekkości i przewiewności wysokiej jakości wiskoza jest w stanie dorównać naturalnemu lnu. Wyglądem może przypominać bawełnę lub – wytwarzany z niej – aksamit. Jednak sposób produkcji wiskozy jest zgoła inny, ponieważ mamy do czynienia z tkaniną sztuczną, choć wytwarzaną z materiałów naturalnych.

Proces powstawania wiskozy jest wieloetapowy i złożony. Wymagane jest zastosowanie wielu środków chemicznych i maszyn obrabiających. Głównym surowcem jest celuloza, która powinna pochodzić z drzew, najlepiej liściastych, np. dębu. W trakcie produkcji wytwarza się celulozę, którą następnie się formułuje i przetwarza na materiał o określonych parametrach. Charakterystyczne dla produkcji wiskozy jest to, że finalny produkt może być każdorazowo nieco inny. Ponadto w zależności od zastosowanych procesów możemy wyprodukować wiskozę, która będzie zachowywała się bardziej jak aksamit lub wiskozę, która będzie cieńsza, bardziej gniotliwa i przypominać będzie len.

Wiskoza – syntetyczna czy naturalna?

Wiskoza to materiał, do którego wiele osób podchodzi bardzo ostrożnie. Jest to tkanina całkowicie sztuczna, jednak ta informacja nie wyjaśnia jeszcze wszystkiego. Poliester i podobne materiały też są przecież sztuczne, a jednak dzieli je ogromna różnica względem wiskozy.

Chociaż jest to poniekąd oksymoron, można powiedzieć, że wiskoza jest naturalną tkaniną sztuczną. Proces jej powstania jest niemożliwy bez obróbki maszynowej i chemicznej, jednak wiskoza powstaje z włókien celulozy, a więc surowca o całkowicie naturalnym pochodzeniu. Dzianina ta jest wysoce ekologiczna i przyjazna skórze, dlatego znajduje zastosowanie w modzie damskiej i męskiej już dawna.

Warto dodać, że ceny wiskozy są znacznie niższe niż ceny innych wysokojakościowych tkanin. Nie wynika to jednak z problemów z jakością dzianiny, ale właśnie z procesu powstawania wiskozy, który jest po prostu niskokosztowy. Produkcja wiskozy odbywa się dzięki temu nie tylko w państwach rozwijających się, ale także w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych.

Wiskoza jako alternatywa dla bawełny

Ubrania z wiskozy są lekkie i przyjazne dla skóry. Duża przewiewność sprawia, że rekomendowane są zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Z pewnością korzystając z odzieży z wiskozy, ograniczymy ryzyko nieprzyjemnego zgrzania się czy spocenia się. Wynika to z właściwości wiskozy, polegających na wchłanianiu nadmiaru wilgoci. Cechę tę współdzieli wiskoza z innymi popularnymi materiału, w tym między innymi z bawełną.

Zastosowanie wiskozy – rodzaje odzieży

Wiskoza to dzianina często niedoceniana. Występuje jednak zarówno jako domieszka do innych tkanin, jak i w formie samodzielnej. Jeśli chodzi o ten drugi wariant, to z powodzeniem znajdziemy sukienki z wiskozy na lato czy bluzki. Odzież wyprodukowana w 100% z wiskozy charakteryzuje się jednak tym, że bardzo łatwo się gniecie (tę cechę zresztą wiskoza też współdzieli ze wspomnianym już lnem). Poza tym możemy liczyć wówczas na ciekawą, bardziej matową powierzchnię i fakturę.

Z kolei wiskoza jako dodatek do bawełny, lnu, aksamitu, wełny czy jedwabiu doskonale sprawdza się jako uniwersalny „polepszacz”. Właściwości są różne – w zależności od połączenia. Odzież wełniana wzbogacona o wysokiej jakości wiskozy „magicznie” przestanie drapać skórę, a jedwab stanie się wygodniejszy do codziennego noszenia (lepsza przepuszczalność powietrza). Oczywiście zawsze należy dokładnie sprawdzać skład ubrania, bo odzież z luksusowych materiałów, np. jedwabiu, nie powinna mieć nigdy ponad 5% wiskozy. Sama wiskoza nie jest jednak materiałem, którego należałoby się obawiać. Wręcz przeciwnie!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku