Każda istota żywa potrzebuje bliskości. Nieważne, czy mówimy o ludziach, czy np. o zwierzętach. Człowiek, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje czuć się potrzebnym, lubianym w firmie, w której pracuje, a w domu – musi mieć poczucie bycia kochanym. Bliskość, rozumiana także przez zaspokajanie potrzeb seksualnych, jest więc nieodłącznym elementem życia. Czasami jednak przeradza się ona w maniakalną konieczność, którą zwyczajowo nazywa się seksoholizmem. Jakie są podstawowe objawy uzależnienia od seksu?

Seksoholizm – podwyższone libido czy ciężka choroba?

Seksoholizm, czyli uzależnienie od seksu, jest poważną chorobą – tak, jak większość uzależnień. Objawia się podwyższonym i niezaspokojonym popędem seksualnym, ale niestety, ku zdziwieniu niektórych – to tylko jedna z oznak. Wiele osób może bagatelizować ten problem, uznając go za chwilowy, spowodowany brakiem zaspokojenia potrzeb seksualnych przez pewien dłuższy czas. Nic bardziej mylnego. Osoby uzależnione od seksu nie znają pojęcia „zaspokojenie”, ponieważ zwyczajnie nie potrafią go osiągnąć. Co więcej, seksoholicy często są osobami bardzo niedowartościowanymi, które mniemanie o sobie podnoszą poprzez uprawianie seksu – zazwyczaj z wieloma partnerami. Podnosi to ich samoocenę, która jednak dość szybko spada, przez co potrzeba zbliżenia pojawia się ponownie – z jeszcze większą siłą. Na szczęście możliwe jest skuteczne wyleczenie seksoholizmu, które jednak jest procesem długotrwałym i wymaga zarówno od chorego, jak i jego bliskich, ogromnych pokładów cierpliwości i siły.

Dowiedz się więcej na temat tego, czym są uzależnienia behawioralne i skąd się biorą? z artykułu na blogu osrodeknowezycie.pl

Podstawowe objawy seksoholizmu

Zachowanie seksoholika ma kilka cech charakterystycznych, które są jednocześnie podstawowymi objawami opisywanej choroby. Można je podzielić na 3 grupy:

  • zachowania pozornie normalne, do których zaliczamy m.in. niekontrolowaną potrzebę uprawiania seksu. Początkowo zazwyczaj odbierane jest to jako zwiększony poziom libido, jednak do tego dochodzi kwestia częstej zmiany partnerki lub partnera. Co więcej, w tej fazie uzależnienia osoba chora rozpoczyna obsesyjną masturbację, której nierzadko towarzyszy pornografia. Pozwala sobie na takie zachowania, jak seks przez telefon, masochizm lub – co może okazać się niebezpieczne dla partnera – sadyzm. Jeśli dochodzi do tego rodzaju zachowań, warto zdawać sobie sprawę, że szansa na kontrolowanie jakichkolwiek własnych poczynań drastycznie spadła, o ile nie zniknęła całkowicie.
  • zachowania szkodliwe, do których może ubiec się osoba chora, to m.in. froteryzm (który charakteryzuje się osiąganiem satysfakcji seksualnej poprzez ocieranie się o przypadkowe osoby, np. w tramwajach, autobusach czy windach); onanizacja w miejscach publicznych; prowadzenie z przypadkowymi osobami rozmów o podtekście seksualnym. Osoba uzależniona od seksu, będąca w tej fazie choroby, traktowana jest przez społeczeństwo jako irytująca i dokuczliwa, jednak niestanowiąca realnego zagrożenia.
  • zachowania karalne, które zaliczane są do najpoważniejszego stadium choroby. Osoba będąca na tym etapie może dopuszczać się czynów prawnie nielegalnych. Są to m.in. molestowanie, gwałt czy wykorzystywanie seksualne osób pozbawionych świadomości. Prowadzi to do dotkliwego skrzywdzenia drugiego człowieka, a w efekcie – poniesienia poważnych konsekwencji prawnych.

Przyczyny uzależnienia od seksu

Przyczyn uzależnienia od seksu może być wiele. Uważa się, że bardzo często na tę chorobę zapadają osoby, pochodzące z rodzin, w których wszelkie uzależnienia były „normalnością” – tzn. były obecne od zawsze. Co ważne, nałogi te nie muszą ograniczać się jedynie do seksoholizmu. Bardzo często chodzi również o nadużywanie alkoholu czy narkomanię. Trudne dzieciństwo jest więc kluczowe w kwestii przyczyn uzależnienia od seksu, ale nie jedyne. Motywem mogą być też liczne nieudane relacje z partnerami, przez które osoba chora dużo wycierpiała.

Skutki seksoholizmu

Uzależnienie od seksu powoli, ale sukcesywnie wyniszcza życie człowieka. Przede wszystkim może prowadzić do utraty dobrej relacji z rodziną i przyjaciółmi. Często jest powodem rozpadu związków czy nawet małżeństw, ponieważ partnerzy nie mają więcej cierpliwości i siły na znoszenie kolejnych, często agresywnych, zachowań czy zdrad. Co więcej, kilkoro partnerów seksualnych może być również ryzykowne pod względem zdrowotnym. Znanych jest bowiem wiele chorób przenoszonych drogą płciową, jak np. HIV. Zdecydowana większość z nich może stanowić poważne niebezpieczeństwo, często nawet dla życia ludzkiego.

Leczenie uzależnienia od seksu

W tym wszystkim jest jeden, ogromny plus – fakt, że seksoholizm można wyleczyć. Uzależnienie od seksu to choroba, której jednak można pozbyć się, kierując się odpowiednimi krokami. Pierwszym z nich może być zgłoszenie się (lub kogoś, kto potrzebuje pomocy) do takiego ośrodka leczenia uzależnień w Krakowie. Pracujący tam specjaliści zadbają o niesienie profesjonalnego wsparcia osobom chorym. Oferują oni zarówno grupowe leczenie każdego uzależnienia, jak i terapię indywidualną. To, która droga będzie lepsza, jest kwestią indywidualną, zależną od danego człowieka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku