Nie każdy pędzel z gotowego zestawu jest potrzebny do zrobienia makijażu. Odmienne akcesoria służą do malowania oczu, brwi, ust, czy nakładania podkładu. Zobacz, jak wybierać pędzle do makijażu, który do czego służy oraz jak rozpoznać poszczególne z nich!

Profesjonalni wizażyści preferują kupowanie pojedynczych pędzli, zamiast gotowych zestawów. Mogą w ten sposób kontrolować nie tylko jakość włosia, ale także zastosowanie każdego z akcesoriów. Na początku przygody z makijażem powinnaś zdawać sobie sprawę, że inaczej aplikować należy płynny podkład, sypkie cienie do powiek, czy lepki korektor. Nie potrzebujesz do tego całego zestawu akcesoriów - wielu wizażystów twierdzi, że dobrze wyglądający make up da się wykonać sześcioma pędzlami. Jakimi?

Pędzle do makijażu twarzy

Jednakowy koloryt skóry to sekret dobrze wykonanego makijażu. Efekt ten uzyskasz dzięki podkładom - możesz zdecydować się na wersję płynną lub sypką. Pędzle szerokie, lekko płaskie, o umiarkowanej objętości służą do rozprowadzania płynnych wersji podkładu. Akcesoria te mają dość długie włosie i rączkę - podkład rozprowadzać należy od środka twarzy do boków.

Jeśli stosujesz podkład sypki, przyda ci się puszysty pędzel z krótkim, ściętym na płasko włosiem. W tym wypadku wykonuj ruchy koliste. Dobrze, byś w swojej kosmetyczce miała jedno z wymienionych akcesoriów - – dodaje Joanna Miś – kosmetolożka, redaktorka serwisu o urodzie – estetico.pl.

Makijaż wygląda efektownie, gdy twarz jest matowa i odpowiednio wykonturowana. Potrzebujesz do tego pudru i bronzera. Pędzel do pudru rozpoznasz po objętości. Jest on duży, puszysty i lekko zaokrąglony. Włosie pędzla jest długie i miękkie, dzięki czemu łatwiej rozprowadzisz sypki puder i zmatowisz twarz. Pędzel do bronzera ma charakterystycznie ściętą główkę. Ułożone pod skosem włosie jest długie i dość miękkie, dając lepszą kontrolę nad rozprowadzaniem kosmetyku. Ten typ pędzla przyda ci się również do aplikowania różu na policzki.

Pędzelki do oczu i brwi

Wiele problemów przysparzają małe pędzle do makijażu - który do czego służy oraz jak je zastosować to spory kłopot początkujących. Ich prawidłowe użycie znacząco podnosi efektowność make up'u i zwiększa przyjemność z pracy. Do nakładania cieni do powiek służą akcesoria z krótkim, płaskim, dość zbitym włosiem. Są pośrednie pomiędzy sztywnymi pędzelkami do korektorów a miękkimi akcesoriami do blendowania. Ich włosie jest najczęściej delikatnie zaokrąglone lub stożkowe.

Zobacz także: https://estetico.pl/jak-malowac-brwi

Oddzielnych pędzli używa się do malowania brwi. Akcesoria te są bardzo cienkie i płaskie, a ich włosie jest często ścięte pod skosem. Krótka końcówka dobrze rozprowadza pomadę i cienie. Dzięki niej łatwo nadasz pożądany kształt brwiom oraz je wypełnisz. W drogeriach możesz spotkać dwustronne pędzle do brwi ze szczoteczką, przypominającą tą od maskary. Rozczeszesz nią zlepione włoski lub usuniesz nadmiar kosmetyku z brwi.

Pędzel do blendowania cieni

Opcjonalnie do swojej kosmetyczki możesz kupić pędzel do blendowania cieni. Rozpoznasz go po miękkim, zaokrąglonym włosiu i wyglądzie zbliżonym do pędzla do cieni. Akcesoria do blendowania mają zwykle długą rączkę i dość długie włosie. Pozwalają rozetrzeć granice pomiędzy cieniami, nadając makijażowi profesjonalny wygląd. Da się bez niego wykonać make up, jednak lepiej mieć go w swoim zestawie.

Pędzelek do korektora

W tym przypadku liczy się punktowe nakładanie kosmetyku. Właśnie dlatego pędzelki do korektorów cechuje sztywne, krótkie, zbite włosie. Zwykle są one dość wąskie i płaskie. Nie wchłaniają produktu, lecz dobrze rozprowadzają go na twarzy. Pędzle do korektora mogą być używane do maskowania niedoskonałości lub cieni pod oczami.

Znasz już odpowiedzi na dwa podstawowe pytania o pędzle do makijażu - który do czego służy oraz jak je rozpoznawać. Warto, by w twojej kosmetyczce znalazł się pędzel do podkładu, pudru, różu, oczu, brwi i korektora. Poza wymienionymi, w drogeriach znajdziesz pędzelki z krótkim włosiem do pomadek i błyszczyków, „miotełki" do strzepywania osypanych cieni, czy akcesoria zakończone małą gąbeczką. Możesz używać ich według uznania, odkrywając najlepsze dla ciebie zastosowanie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku