Wybór wózka dla dziecka nigdy nie jest prosty, a kiedy spodziewamy się bliźniaków, dochodzą dodatkowe kwestie, które należałoby przemyśleć.

Wózki dla bliźniaków: wybieramy spacerówkę

Wózek powinien być bezpieczny, wytrzymały, funkcjonalny i poręczny. W przypadku wózka dla dwójki dzieci uzyskanie kompromisu pomiędzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami finansowymi nie zawsze jest proste. Jednak jeśli wiemy, na co zwrócić uwagę, z pewnością uda nam się wybrać spacerówkę, która spełni nasze wymagania, a spacery z dziećmi będą czystą przyjemnością.

Rodzaje spacerówki

Naturalne, że spacerówka dla bliźniaków wygląda inaczej niż ta dla jednego dziecka. Wyróżnia się właściwie kilka typów. Najczęściej rodzice decydują się na spacerówkę typu jeden obok drugiego, w którym dzieci siedzą obok siebie na tej samej wysokości. Takim wózkiem dość łatwo się manewruje i wjeżdża na krawężniki, a do dzieci jest łatwy dostęp. Niestety wózki te są bardzo szerokie, a to jest problematyczne przy wąskich chodnikach i drzwiach.

Jeśli zależy nam na tym, by wózek był wąski i zajmował mniej miejscu nie tylko na chodniku, ale i po ustawieniu go na korytarzu lub w przedpokoju, to weźmy pod uwagę zakup wózka typu jeden za drugim. Nimi także dobrze się manewruje, a przy tym zajmują mało miejsca po złożeniu. Wśród wad są trudności z wjazdem na wysoki krawężnik i utrudniony dostęp do jednego dziecka.

Jest jeszcze wózek typu jeden nad drugim. Manewrowanie wózkiem jest wygodne, wózek jest wąski, a jego szerokość jest prawie taka sama jak zwykłej spacerówki. Minusem jest to, że czasem brakuje kosza na zakupy. Jeśli zastanawiamy się nad tym wariantem, sprawdzi się wózek Cybex GAZELLE S. Nie tylko ma wszystkie zalety związane z tą konstrukcją, ale wyposażono go w dość duży kosz na zakupy.

A może wózek wielofunkcyjny?

Wózek dla jednego dziecka to czasem spory wydatek, a jeśli stoimy przed zakupem wózka dla bliźniaków, koszt będzie wyższy. Z tego względu warto wziąć pod uwagę wózki wielofunkcyjne. Wózki typu 3w1 mają w komplecie nosidełka, wózki głębokie i spacerowe, więc zaopatrzymy się od razu we wszystko. Ich zaletą jest także to, że zamiana jednego wózka w drugi to zaledwie parę minut. Ponadto taki wózek zajmuje znacznie mniej miejsca, niż gdybyśmy osobno kupowali gondole i spacerówki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas przeglądania wózków dla bliźniaków sprawdźmy także wagę. Wózki dla jednego dziecka mogą się różnić nawet kilkunastoma kilogramami. Nie trudno się domyślić, jakie rozbieżności będą w przypadku wózków dla bliźniaków. Zdecydujmy się na wózek w miarę lekki, ale z solidną konstrukcją. Będzie nam się łatwiej nim kierowało, a wnoszenie do mieszkania będzie mniej obciążać kręgosłup.

Spójrzmy również na siedziska. Muszą być wygodne dla dzieci, mieć odpowiednią szerokość, aby ruchy maluchów nie były skrępowane. Siedziska muszą być regulowane i wyposażone w także regulowane pasy. Sprawdźmy też, jak wygląda składanie i ile miejsca wózek zajmuje po złożeniu – musimy mieć pewność, że zmieści się na przykład do bagażnika.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku