Macie duże mieszkanie lub dom i szukacie najlepszego robota sprzątającego, który wykona za was większość sprzątania? Dziś porównamy dla was dwa bardzo dobre o ile nie najlepsze roboty sprzątające dostępne na polskim rynku czyli Xiaomi Roborock S6 i Roomba 980. Z artykułu dowiecie się jakie możliwości daje każdy z nich, w czym do siebie podobne i jakie dzielą je różnice.

Podobieństwa i różnice - roboty sprzątające Xiaomi Roborock S6 i Roomba 980

Przeprowadziliśmy test obu tych robotów sprzątających aby dać wam możliwie pełną i kompleksową informację na temat ich możliwości oraz postarać się odpowiedzieć czy to rzeczywiście najlepsze roboty sprzątające? Jakie mają podobieństwa i czym się różnią?

Podobieństwa między Xiaomi Roborock S6 i Roomba 980

Ogólne wymiary są zbliżone. Oba modele monitorują poziom naładowania baterii i automatycznie ładują się w razie potrzeby, a następnie wznawiają czyszczenie od miejsca, w którym zostało przerwane.

Komunikacja bezprzewodowa - oba modele wykorzystują komunikację bezprzewodową do obsługi aplikacji mobilnej i poleceń głosowych.

Pojemniki zbiorcze - pojemność pojemników zbiorczych jest identyczna dla tych dwóch modeli.

Szczotka boczna - w przeciwieństwie do niektórych innych modeli, S6 i 980 używają jednej szczotki bocznej do czyszczenia krawędzi i narożników.


Różnice między robotami sprzątającymi Xiaomi Roborock S6 i Roomba 980

Biorąc pod uwagę postępy w robotyce każdego dnia, łatwo zauważyć, że każdy nowy model urządzenia różni się ogromnie od poprzednika. Roomba 980 to potężny robot, natomiast Xiaomi Roborock S6 ma już dużo  nowszą technologię. 

Największą różnicą miedzy nimi jest to, że  Roborock S6 to model typu „wszystko w jednym” -  zamiatanie, odkurzanie i mopowanie. Odkurzacze Roomba nie mają opcji mopowania.

Akumulator Roomby ma znacznie mniejszą pojemność, ale jest bardziej wydajny niż akumulator Roborocka.

Filtry dla obu modeli są zgodne z normą HEPA. Filtr Roborocka można umyć, podczas gdy filtru 980 nie.


Nawigacja i mapowanie.

Roomba korzysta z nawigacji i mapowania iAdapt 2.0 opartego na kamerze. Robot sprzątający Xiaomi Roborock S6 wykorzystuje metody naprowadzania laserem.

Jest to tzw. mapowanie wielopiętrowe - Roborock S6 może przechowywać mapy dla trzech różnych planów pięter, natomiast Roomba 980 przechowuje tylko jeden plan piętra.

Robot sprzątający Roomba korzysta z fizycznych zabezpieczeń z wirtualnymi barierami ściennymi działającymi w dwóch trybach. Roborock wykorzystuje cyfrowe zamknięcie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Porównanie - czy to najlepsze roboty sprzątające?

Rozłóżmy te dwa roboty i porównajmy jak dobrze sobie radzą. Pod koniec tej sekcji dowiesz się, który robot lepiej nadaje się do czyszczenia podłóg.

Roborock ma większą baterię; Roomba jest bardziej wydajna

Roborock zawsze stosował duże akumulatory komórkowe we wszystkich swoich maszynach, a S6 nie jest inny. Szczycący się ogromnym akumulatorem 5200 mAh, S6 ma szacowany czas pracy do 250 minut.

Z drugiej strony Roomba 980 ma skromny akumulator 3600 mAh, który zapewnia do 120 minut zasilania. Jednak rzeczywisty czas działania nie będzie miał większego znaczenia, ponieważ obie maszyny mają funkcję ładowania i wznawiania.

Funkcja Recharge and Resume umożliwia robotom monitorowanie własnych akumulatorów i powrót do stacji ładującej, gdy poziom naładowania spadnie poniżej 15%. Po cyklu ładowania S6 i 980 powrócą do obszaru, z którego zostały odwołane i będą kontynuować czyszczenie.

Duża różnica polega na tym, że robot sprzątający Roomba 980 przed powrotem do pracy naładuje akumulator do 100%. Może to zająć około 3 godzin. Natomiast S6 naładuje baterię do około 80%, a następnie wróci do pracy. Jednak większa bateria nadal potrzebuje około trzech do czterech godzin, aby osiągnąć 80%.


Jakie inne cechy różnią te roboty sprzątające?

Roborock to trochę wolniejsza maszyna, szczególnie podczas mopowania. Roomba 980 potrzebuje średnio od 19 do 21 minut na pokój, gdzie Roborock może przebywać w jednym pokoju przez ponad pół godziny. 

Oba odkurzacze udostępniają Ci mapę planu piętra za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Przechowują również tę mapę wewnętrznie, dzięki czemu wiedzą, gdzie iść, gdzie byli i gdzie się znajdują w odniesieniu do ich stacji ładowania.

Roomba korzysta z technologii iAdapt 2.0. Jest to system oparty na kamerze, który wykonuje setki obrazów, gdy porusza się po domu.

Obrazy są następnie łączone w celu utworzenia trójwymiarowej mapy Twojego domu. Korzystając z tej mapy, 980 wie, gdzie znajdują się Twoje kanapy, ściany i drzwi, i może odpowiednio manewrować. Jeśli wprowadzisz zmiany (powiedzmy, że przesuniesz meble), robot będzie aktualizował mapę o nowe zdjęcia podczas czyszczenia.

Roborock S6 wykorzystuje nawigację laserową. Zamiast obrazów z kamery, S6 ma laser, który skanuje pomieszczenie, a dokładniej sufit. Zapisuje, gdzie łączą się ściany, i używa świateł, wentylatorów sufitowych itp. Jako punktów orientacyjnych.

Gdy robot sprzątający się porusza, wpada na ściany, meble i inne przeszkody, aby zakończyć proces tworzenia mapy. Korzystając z tych odczytów wypukłości, robot wie, gdzie znajdują się twoje meble w stosunku do punktów orientacyjnych na podstawie skanów sufitu. 

Roborock wyróżnia się na tle 980, ponieważ może skanować i przechowywać trzy różne plany pięter. Robot Roomba może zeskanować i zapisać jeden plan piętra. Po przeniesieniu do nowej lokalizacji oryginalny skan zostanie usunięty.

Konkluzja: To remis, ponieważ systemy dają takie same wyniki. Chociaż Roborock otrzymuje dodatkowy punkt za przechowywanie większej liczby map naraz.

Wiele opcji sterowania zapewnia większą swobodę

Roboty sprzątające Roomba 980 i Roborock S6 oferują wiele opcji sterowania. Pierwszy z nich to sterowanie lokalne. Są to fizyczne przyciski umieszczone na samym robocie. Możesz je naciskać, aby wykonywać różne zadania.

W przypadku Roomby można rozpocząć (lub wstrzymać) cykl sprzątania, wykonać czyszczenie punktowe lub odesłać robota z powrotem do stacji ładującej. Za pomocą lokalnych elementów sterujących nie będziesz w stanie nic zrobić.

S6 ma podobną funkcjonalność z lokalnym sterowaniem. Oba modele wykorzystują swoją aplikację mobilną do pełnej kontroli nad robotem przez cały czas.


Aplikacje mobilne są kluczowe

Dzięki aplikacji iRobot Home możesz tworzyć harmonogramy, przeglądać utworzoną mapę i otrzymywać raporty o stanie naładowania baterii i filtrów. Będziesz mógł ustawić datę i godzinę oraz nadać robotowi Roomba pseudonim.

W aplikacji możesz wybrać tryb sprzątania, rozpocząć niezaplanowaną sesję sprzątania lub zakończyć ją przedwcześnie w razie potrzeby. Nawet jeśli nie ma Cię w domu, aplikacja połączy się z robotem i zakończy zadanie.

Aplikacja Roborock jest nieco inna. Po pierwsze dlatego, że obecnie na rynku są dostępne dwie aplikacje. Pierwsza z nich to aplikacja Xiaomi, która służy również do sterowania poprzednimi wersjami robotów Roborock, światłami Xiaomi i innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Roborock opracował aplikację tylko dla swoich robotów. Aplikacja Xiaomi nie synchronizuje się z S6, więc musisz upewnić się, że masz odpowiednią aplikację (Andorid lub iOS). Gdy już to zrobisz, proces będzie trochę prostszy. Interfejs jest bardziej przejrzysty, a sterowanie prostsze.

Będziesz mógł sterować robotem tymi samymi metodami, co Roomba, w tym tworzyć harmonogramy i przeglądać mapę. Jednak to, czego nie można zrobić z Roombą 980, to użyć cyfrowego ograniczenia lub zaplanować poszczególnych pokoi.

S6 pozwala to zrobić. Możesz nazwać swoje pokoje, a następnie zaplanować ich sprzątanie w różnym czasie. Na przykład, możesz sprawić, aby S6 sprzątał salon w południe i sypialnie o 17:00. Planowanie Select Room to funkcja, którą można znaleźć w robotach Roomba i7 i s9, ale model 980 nie jest w stanie tego zrobić.

Jakie jeszcze rozwiązania posiadają te dwa najlepsze roboty sprzątające?

Polecenia głosowe trafiają do robota Roomba Zarówno S6, jak i 980 są kompatybilne z Asystentem Google i Amazon Alexa. Możesz używać poleceń głosowych do sterowania robotem, gdy jesteś w domu.

Polecenia Roborock są dość ograniczone. W przypadku Alexy masz dwa polecenia: „włącz” i „wyłącz”. Google dodaje trzecie polecenie „home”, ponieważ „off” wstrzymuje sesję sprzątania, gdzie się zatrzymuje i wysyła robota do stacji ładującej z Alexą.

Z drugiej strony 980 ma wiele poleceń głosowych. Możesz użyć swojego głosu, aby rozpocząć, zatrzymać, wstrzymać, wznowić, anulować lub utworzyć zaplanowane czyszczenie. Możesz nawet otrzymywać raporty o stanie, sprawdzać lokalizację robota i edytować harmonogramy. Chociaż aplikacja zapewnia większą kontrolę, możesz wiele zrobić za pomocą głosu.

Wspomnieliśmy powyżej o zabezpieczaniu cyfrowym Roborocka. S6 wykorzystuje linie No-Go.

Chodzi o to, że wchodzisz w interakcję z mapą i rysujesz linie, których nie chcesz, aby robot przekraczał. Następnie aplikacja wysyła aktualizacje mapy do robota, który traktuje linie jak fizyczne ściany.

Roomba 980 wykorzystuje fizyczne zabezpieczenie. Wirtualne bariery ścienne o podwójnym trybie tworzą bariery światła podczerwonego, które odbiera 980 i unika, jakby to była prawdziwa ściana. Te i inne najlepsze roboty sprzątające oraz odkurzacze Xiaomi znajdziecie przeglądając całą kategorię w naszym sklepie internetowym. Być może inne modele zainteresują was jeszcze bardziej ze względu na chociażby niższą cenę?


Oceny rodzajów podłóg 

Dzięki Roombie 980 przekonasz się, że możesz wyczyścić każdy rodzaj podłogi. Obejmuje to wszelkiego rodzaju twarde podłogi, takie jak twarde drewno, miękkie drewno, winyl, laminat, płytki itp. Jeśli chodzi o wykładziny dywanowe, można czyścić luźne lub ciasno tkane wykładziny o niskim, średnim lub wysokim włosie. Niektóre wykładziny dywanowe mogą powodować problemy, ale w większości 980 może je wszystkie wyczyścić.

Wynika to z metody ekstrakcji używanej przez 980. Podwójne, obracające się w przeciwnych kierunkach bezszczotkowe rolki nie plączą się i są łatwe w utrzymaniu. Nie mają również włosia, które może zarysować bardziej miękkie powierzchnie i zaczepić się o włókna dywanu.

W przypadku, gdy robot przejedzie po przewodzie zasilającym, skarpetce lub czymś innym, aby zostać złapanym, odwróci obrót rolek, próbując się uwolnić. Jeśli się powiedzie, robot kontynuuje czyszczenie. Jeśli to się nie powiedzie, urządzenie 980 wyłączy się, aby zapobiec uszkodzeniom i ostrzeże Cię serią sygnałów dźwiękowych.

Xiaomi Roborock S6 ma wałek ze szczotką z włosia, który słabiej radzi sobie z dywanami o wysokim włosiu lub luźno tkanych. Dywany z niskim włosiem są w porządku i można je również czyścić jak większość twardych powierzchni. 

Jak głośny jest Roomba 980 w porównaniu do Xiaomi Roborock S6?

980 jest dość głośny w porównaniu do poziomu hałasu S6 wynoszącego 50 dB. Roomba ma około 65 do 67 dB, czyli mniej więcej tyle samo, co suszarka do włosów. Zauważysz, kiedy 980 jest w pokoju.

Podsumowanie porównania - czy Xiaomi Roborock S6 i Roomba 980 to najlepsze roboty sprzątające?

Nie ma wątpliwości, że Xiaomi Roborock S6 to świetny robot sprzątający. Roomba 980 to także wysokiej jakości robot odkurzający. Więc który z nich wybierzesz? Czy to obecnie najlepsze roboty sprzątające dostępne na polskim rynku? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Jeśli potrzebujesz więcej technologii i robota, który jest wciąż aktualizowany, Roborock S6 jest Twoją odpowiedzią. Ma wszystko, czego potrzebujesz i dość dobrze wyczyści twardą podłogę, a także wykładziny o niskim i średnim włosiu.

Jednak Roomba 980 porównuje się dobrze z S6 pod względem możliwości czyszczenia i łatwości użytkowania, i ma lepszą, przyjazną dla użytkownika aplikację mobilną.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym xiaomi4you.pl - oferuje on bardzo szeroki wybór elektroniki użytkowej dla domu w tym oczywiście najlepsze roboty sprzątające Xiaomi oraz innych marek!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile gotować karpia w galarecie

Wersja do druku