Zakup odpowiednich mebli wydaje się jedynie pozornie czymś prostym. Kiedy przyglądamy się konkretom, widzimy nie tylko różne marki, sklepy czy przedziały cenowe, ale również zupełnie inne produkty, spełniające różne oczekiwania różnych ludzi. Jak więc z tej całej układanki wybrać te meble i dodatki, które będą spełniać nasze oczekiwania?


Poniżej znajdują się liczne porady dotyczące poszczególnych rodzajów mebli. Założyliśmy, że każdy potrafi wybrać meble, które mu się podobają, nie będziemy więc bardzo poruszać kwestii estetycznych, za to podpowiemy, na jakie praktyczne i funkcjonalne cechy zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnych mebli. Materiał powstał we współpracy ze sklepem Otomeble.pl – każdy z poniższych, opisanych rodzajów mebli, znajduje się również w ich ofercie.Otomeble

Jak dobrać półki na książki?

W przypadku półek na książki kluczowa okazuje się ich nośność. Trzeba zastanowić się, ile półki będą musiały otrzymać. Jeżeli nośność będzie za mała, półki na książki mogą się odkształcać czy nawet uszkadzać.

Nie trzeba wybierać jedynie półek z drewna czy płyty meblowej. Jeżeli tylko będzie pasować to do wnętrza, można wybrać półki na książki z metalu czy półki na książki z hartowanego szkła.

Rozwiązania z drewna nie muszą być jednak nudne – warto bowiem decydować się na kreatywne kształty półek na książki, jeżeli tylko będą pasować do danego wnętrza. Jodełka, choinka, koło, plaster miodu czy inne kształty – to wszystko będzie idealną dekoracją, ale również praktycznym rozwiązaniem. Półki na książki o ciekawych kształtach najczęściej wykonane są albo z drewna, albo z płyty meblowej.

Jaki wieszak do przedpokoju?

Główny wybór to ten pomiędzy wieszakiem wiszącym a wieszakiem stojącym. Znaczna większość osób decyduje się na wieszaki do przedpokoju wiszące. Są to wieszaki, które oferują bardzo dużo miejsca, podczas gdy same zajmują go naprawdę mało. Są stabilne, nie przewracają się, a do tego często oferują dodatki w postaci półek czy zamontowanych luster.

Ich przeciwieństwem są mobilne wieszaki stojące. Często od strony wizualnej prezentują się w sposób olśniewający, jednak oferują mało miejsca na ubrania, podczas gdy same zajmują go raczej sporo. Dodatkowo bywają niestabilne, a nawet niebezpieczne, gdy mamy dzieci lub zwierzęta – o przewrócenie niektórych wieszaków stojących naprawdę nietrudno.

Jak wybrać stół rozkładany?

Przede wszystkim, stoły rozkładane po prostu warto wybrać – to znacznie bardziej funkcjonalne rozwiązanie niż tradycyjna opcja stołu bez opcji rozkładania. Kosztuje odrobinę więcej, jednak oferuje wiele miejsca, jednak tylko w momencie, w którym jest to potrzebne. Normanie zajmuje jednak tyle miejsca w mieszaniu, ile standardowy stół.

Stół rozkładany to idealna opcja na święta, spotkania rodzinne czy imprezy i przyjęcia z dowolnej okazji – w końcu to moment, gdy najczęściej miejsca przy standardowym stole brakuje.

Stół rozkładany wielu osobom kojarzy się z klasyką, jednak to przeszłość – obecnie bardzo wiele stołów rozkładanych to modele skrajnie nowoczesne, które idealnie sprawdzą się w przypadku wnętrz industrialnych czy nowoczesnych.

Praktyczne szafki na buty

Szafki na buty to rozwiązania, które muszą zostać dopasowane do kupowanej najczęściej razem z nimi wieszakiem na ubrania. Ten sam styl będzie tutaj jak najbardziej wskazany.

Szafka na buty powinna być odpowiednio przestrzenna, jednak optycznie nie może być za duża względem rozmiaru przedpokoju. Dodatkowo, jeżeli jest ona zamykana, sposób i kierunek otwierania drzwiczek do szafki na buty musi być wygodny i nie może utrudniać poruszania się po przedpokoju.

Dodatkowo szafka na buty musi pomieścić obuwie osoby o największym rozmiarze stopy z naszych domowników, a dodatkowo powinna nie tylko zapewnić doskonałą wentylację, ale również powinna być wykonana z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Nie można zapomnieć również o tym, że szafka na buty powinna być łatwa w czyszczeniu.

Stylowe szafki na buty z siedziskiem

W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku zwykłej szafki na buty. Samo siedzisko powinno jednak być nie tylko ciemne, ale również łatwe w czyszczeniu – dzięki temu łatwo będzie nam je utrzymać w ładzie.

Kluczowym atrybutem będzie tutaj jednak wytrzymałość – wybierzmy tylko szafki z naprawdę solidnych materiałów, dzięki czemu będziemy pewni, że szafka nie uszkodzi się nawet wtedy, gdy usiądzie na niej ktoś ważący naprawdę sporo.

Nowoczesne szafki łazienkowe

Nowoczesne szafki łazienkowe powinny być nie tylko przestrzenne, ale również odpowiednio zabezpieczone, by nie narażały domowników na zbytnie niebezpieczeństwo podczas poślizgnięcia się w łazience. Kluczowa w przypadku szafek łazienkowych jest ich wytrzymałość – muszą być one w końcu odporne nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na wilgoć. Szafki z metalowymi elementami muszą być odporne na rdzę, natomiast szafki z drewna czy z płyty meblowej muszą być odpowiednio zabezpieczone za pomocą lakierów – najczęściej najlepszym wyborem okażą się lakiery poliuretanowe.

Szafki łazienkowe nie muszą jednak być nudne, co wiąże się z modelami z drewna czy z płyty meblowej – mogą zostać one wykonane również z metalu czy ze szkła hartowanego, dzięki czemu sprawdzą się one kolejne we wnętrzach industrialnych oraz we wnętrzach w stylu glamour.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pieczeń rzymska wieprzowa kcal
Modne obuwie wiosna 2021

Wersja do druku