Aromaterapia stanowi jedną z form medycyny alternatywnej. Technika, wykorzystując przede wszystkim naturalne substancje zawarte w roślinach oraz ziołach, polega na stosowaniu olejków eterycznych w celu leczenia rozmaitych schorzeń.

Aromaterapia co to?

Naturalne substancje lecznicze znajdujące się w roślinach znane już były w starożytności. Przed wiekami olejki i wyciągi były oznaką zamożności i stanowiły jedne z najbardziej luksusowych podarunków, gdyż zarezerwowane były wyłącznie dla władców, bądź dworzan. Po okresie starożytności na wiele lat zaprzestano stosowania bogatych, we właściwości lecznicze, wyciągów. Olejki eteryczne zostały odkryte na nowo przez francuskiego chemika René-Maurice Gattefossé, który pewnego dnia uległ wypadkowi, a ranę przez przypadek zamoczył w olejku lawendowym. Ku jego zdziwieniu, poparzenie goiło się dużo szybciej niż w przypadku dostępnych substancji. To dało początek jego badaniom naukowym dotyczącym dobroczynnego działania wyciągów aromaterapeutycznych. Wraz z opublikowaniem pracy naukowej, moda na olejki aromaterapię odrodziła się.

Olejki eteryczne są substancjami wydzielanymi przez roślinę. Ich funkcją jest najczęściej obrona przed pasożytami. Ciecze są bardzo skondensowane, toteż stosowane bywają w niewielkich ilościach.

Aromaterapia - formy

Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, jednakże najpopularniejszym jest inhalacja. Zabieg polega na wkraplaniu niewielkiej ilości kropel olejku do ciepłej wody i wdychanie powstałej pary. Można również skraplać pościel lub stosować specjalne akcesoria, w tym kominki aromatyczne, działające jak dyfuzor.

W gabinetach masażu często stosuje się olejki eteryczne bezpośrednio na skórę. Najlepiej rozetrzeć kilka kropel w dłoniach i delikatnie wmasować w skórę, aby zapach rozprzestrzenił się w danym pomieszczeniu. Podobną metodą są okłady, które polegają na obłożeniu danej części ciała wilgotną szmatką nasączoną wodą z niewielką ilością kropel zapachowych. Aromaterapia może przybierać również formy kąpieli, wówczas wystarczy umieścić kilka kropel w gorącej wodzie.

Aromaterapia jak stosować

Aromaterapię należy stosować z rozwagą. Odnosi się to głównie do tworzenia hybrydowych olejków, złożonych co najmniej z dwóch zapachów.

Aromaterapia jak łączyć olejki:

  1. Olejki cytrusowe łącz z drzewnymi, aby zapach dłużej się utrzymywał. Zapach cytrusów zanika wcześniej, pozostawiając drzewną głębię zapachu.
  2. Łącząc olejki dla kogoś, dostosuj ich zapach do indywidualnych preferencji obdarowanego.
  3. Postaraj się dobrać podobne olejki. Jeżeli bazujesz na cytrusowym, dobierz inny olejek o zapachu owocowym.
  4. Łącząc dane olejki, należy dostosować je do siebie pod względem właściwości, aby jak najlepiej się uzupełniały.
  5. Staraj się ograniczyć łączenie ze sobą wszystkich olejków, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego. Eksperci polecają łączenie od 2 do 5 zapachów.

Aromaterapia dlaczego warto?

Szczególnie skuteczna bywa aromaterapia dla dzieci, która pozwala na dłuższy i spokojniejszy sen. To rozwiązanie polecane szczególnie dla młodych matek. Badania naukowe dowiodły również, że olejek lawendowy działa uspokajająco na noworodki. Jednakże, przed zastosowaniem olejku w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, należy przede wszystkim skonsultować tę decyzję z lekarzem. Małe dziecko może mieć alergię na dany olejek. Ponadto ważna jest przede wszystkim forma podania, gdyż nie należy pod żadnym pozorem podawać olejków doustnie.

Aromaterapia stanowi uzupełnienie klasycznej formy terapii i może pomóc w przypadku wielu dokuczliwych dolegliwości. Stosowanie olejków eterycznych pozwala zrelaksować się oraz pobudzić zmysły.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma serek danio

Wersja do druku