Piękne włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, opartej na wartościowych kosmetykach i dobrych nawykach. Jak dbać o włosy, aby lśniły i łatwo się rozczesywały, pozostając gęste i sprężyste? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące olejowania, które staje się coraz popularniejszą praktyką.
Świadome dbanie o włosy staje się coraz popularniejsze wśród mężczyzn i kobiet. Jeszcze do niedawna mało kto wiedział, jak dopasować rytuały pielęgnacyjne do stopnia porowatości włosów i innych specjalistycznych parametrów, o których rozmawiali tylko fryzjerzy. Dziś w modzie są naturalne zabiegi, które pomagają ujarzmić niesforne kosmyki bez działania kosmetyków o sztucznych składach – jak choćby olejowanie. Dzięki odpowiednio dobranej kuracji olejowej możesz odkryć, że jesteś posiadaczem czy posiadaczką pięknych loków, które do tej pory wydawały ci się nieuporządkowanymi falami. Taka praktyka może też pomóc w pozbyciu się kołtunów i skłonności do puszenia.

Przemyślana pielęgnacja włosów – jak dopasować ją do rodzaju kosmyków?

Jak dbać o włosy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością może pomóc w tym olejowanie – sposób znany ludzkości od tysiącleci. W przypadku takiej kuracji, domowymi sposobami możesz osiągnąć naprawdę spektakularny efekt. Kluczem są tu nie drogie kosmetyki, a świadoma pielęgnacja włosów, dzięki której wydobędziesz ze swoich kosmyków blask, a jednocześnie ograniczysz ich puszenie się i ujarzmisz fryzurę. W przypadku olejowania, zamiast dobierać kosmetyki do włosów według zapachu czy konsystencji, należy przyjrzeć się właściwościom danego oleju i dopasować do struktury włosa i problemów, z jakimi mierzysz się podczas codziennej stylizacji.

Foto: VGstockstudio / Shutterstock

Właściwa pielęgnacja włosów – od czego zacząć?

Jeśli chcesz zrewolucjonizować swoje rytuały pielęgnacyjne na korzyść stanu kosmyków, warto zastanowić się nad testem stopnia porowatości. Istnieją trzy poziomy: wysoki, średni i niski. Aby zdiagnozować stopień porowatości, wystarczy uważnie przyjrzeć się włosom i ich reakcjom na różne zabiegi pielęgnacyjne. Włosy wysoko porowate są kręcone, szybko schnące, trudne do obciążenia. W przypadku porowatości średniej, mamy do czynienia z kosmykami falującymi, które schną szybko i lekko się puszą. Natomiast włosy nisko porowate są zazwyczaj gładkie, lekkie i naturalnie proste.

Olejowanie a porowatość – jak dobrać specyfik?

Następnie możesz dobrać do nich oleje. To na ich stosowaniu powinna polegać domowa pielęgnacja włosów. Olejowe mikstury odżywiają kosmyki, wygładzają je i nadają im blasku. Jak dobrać olej do porowatości?•porowatość wysoka – oleje niewnikające, z dużą ilością kwasów Omega 6 i Omega 3 (przykłady: olej konopny, olej lniany, olej z czarnuszki, olej z orzechów włoskich);
•porowatość średnia – średniownikające, z dużą ilością kwasów Omega 7 i Omega 8 (przykłady: rzepakowy, arganowy, z awokado, oliwa);
•porowatość niska – wnikające, z dużą ilością kwasów nasyconych (przykłady: olej palmowy lub kokosowy).


Foto: LightField Studios / Shutterstock

Domowa pielęgnacja włosów – jak dbać o włosy po olejowaniu?

Korzystając mądrze z naturalnych produktów, takich jak oleje, ale też artykuły spożywcze o korzystnych właściwościach, jak choćby miody, możesz sprawić, że Twoje kosmyki będą wyglądać naprawdę spektakularnie. Olejowanie to praktyka, która pozwala przywrócić im zdrowie bez „uzależniania” kosmyków od działania mocnych kosmetyków.
Oprócz samego olejowania, warto pamiętać również o właściwym suszeniu – w innym przypadku efekt dociążonych włosów może zostać zniweczony. Dobra suszarka z funkcją zimnego powietrza i jonizowania to najlepsze, co może przytrafić się Twoim włosom w kontekście pielęgnacji po myciu i naturalnych kuracjach. Suszenie na ciepło jest przyjemniejsze, ale może je niszczyć. Susząc kosmyki na zimno, oszczędzisz im uszkodzeń mechanicznych i uszkodzenia struktury, a jonizacja pomoże ci uniknąć puszenia się.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma oliwa z oliwek
Ile kalorii ma oliwa z oliwek

Wersja do druku