Piaszczyste białe plaże, tropikalna roślinność i ciepła, turkusowa woda Morza Karaibskiego, skrywająca bogactwo podwodnego świata, to tylko część krajobrazu karaibskich wysp. Od grudnia do kwietnia trwa najlepszy sezon na wakacje na Karaibach, kiedy mamy szansę wygrzać się w gorącym słońcu i skorzystać z pełnej oferty wypoczynkowej. Urlop w tej części świata jest bardzo kuszący – kto by nie chciał spędzić świąt Bożego Narodzenia w domku na plaży na Barbadosie albo powitać Nowy Rok nurkując na Bahamach? Poznajcie 3 najlepsze karaibskie kierunki!


Gorący Barbados

Na tej karaibskiej wyspie urodziła się słynna popowa piosenkarka – Rihanna! Wielokrotnie wspominała swoją ojczyznę jako miejsce uśmiechniętych i roztańczonych ludzi, którzy ponad wszystko kochają muzykę i potrafią się bawić. Barbados to najbardziej wysunięta na wschód wyspa Małych Antyli, która wchodzi w grupę Wysp Zawietrznych. To jeden z najmniejszych państw świata pod względem wielkości. Geografia wyspy wyróżnia się na tle pozostałych karaibskich wysp – Barbados ma raczej nizinne i jednorodne ukształtowanie terenu, nie ma tu zmieniającego się za każdym zakrętem krajobrazu ani wielu gatunków tropikalnych roślin i zwierząt. Najwyższy szczyt wynosi nie więcej, niż 400 metrów n.p.m., więc nie jest to kierunek dla miłośników wędrówki górskiej. Kto jednak będzie zachwycony Barbadosem? Osoby kochające plażowanie! Ta karaibska wyspa słynie z pięknych i ciągnących się kilometrami plaż o drobnym piasku i turkusowych zatokach (m.in. Carlise Bay czy Bathsheba Bay) oraz ze świetnych warunków do nurkowania i uprawiania sportów wodnych, np. surfingu. Stolicą i największym miastem na wyspie jest leżące na zachodnim wybrzeżu Bridgetown, gdzie można znaleźć najważniejszy port rybacki, międzynarodowe lotnisko, zabytkową starówkę i kilka ciekawych obiektów kulturalnych.

 

W Bridgetown kwitnie także nocne życie, więc miłośnicy zabawy do białego rana i kosztowania wyjątkowego karaibskiego rumu na pewno się nie znudzą. Na Barbadosie odbywa się także największy festiwal na Karaibach, Crop Over, podczas którego mieszkańcy przez kilka dni przebierają się w kolorowe stroje i wychodzą na ulice niczym w brazylijskim Buenos Aires. Fakt, że wyspa jest niewielka, pozwala zwiedzić ją od wschodu do zachodu i od północy do południa. Warto zajrzeć m.in. do wapiennej jaskini Harrison’s Cave, do wiecznie zielonego ogrodu Andromeda Botanic Gardens i do Folkestone Marine Park & ​​Museum, tzw. parku i muzeum morskiego, gdzie można nurkować w towarzystwie żółwi wodnych.

 

Barbados – tutaj dowiesz się więcej! https://planetescape.pl/kraj/barbados/

 

Karaibska wyspa z igloo na fladze – Turks i Caicos

Kolejnym, tym razem mniej oczywistym kierunkiem jest brytyjskie terytorium zamorskie Turks i Caicos. Technicznie rzecz biorąc, obywatele tego wyspiarskiego kraju są więc Brytyjczykami! Turks i Caicos jest położone na północ od Haiti i Dominikany i na wschód od Kuby. Składa się z dwóch grup koralowych wysp: zachodnich Caicos i wschodnich Turks, przy czym zamieszkałe są tylko Grand Turk, Salt Cay, Middle Caicos i Providenciales. Skąd się wzięło igloo na fladze tego kraju? Wiąże się z tym historia brytyjskiego urzędnika, który zatwierdzając projekt flagi pomylił kopczyki soli ze śniegiem. Igloo pozostało na fladze Caicos i Turks przez ponad sto lat i dopiero stosunkowo niedawno stwierdzono, że w kraju, gdzie temperatura rzadko spada poniżej 20 st. Celsjusza wygląda co najmniej dziwnie. Jeśli chodzi o wakacje na Caicos i Turks, można liczyć na piękne karaibskie plaże, turkusową wodę, rozległe rafy koralowe i kameralną atmosferę – nie jest to popularny kierunek turystyczny. Doceniają to gwiazdy showbiznesu, a wiele z nich ma tutaj swoje prywatne posiadłości. Największą atrakcją Turks i Caicos są rafy koralowe – jedne z największych na świecie.

 

Przyjeżdża się więc tu głównie po wodne aktywności, nurkowanie i snorkeling oraz po obserwowanie humbaków podczas ich corocznej migracji. Stolicą kraju jest spokojne i senne Cockburn Town, a najpiękniejszych krajobrazów można spodziewać się na wyspie Providenciales, gdzie warto zatrzymać się w pobliżu zatoki Grace Bay, która posiada 8-kilometrą plażę! To miejsce jest także częścią Princess Alexandra Marine Park, morskiego parku, w którym żyją różne gatunki zwierząt wodnych, w tym delfin butelkonosy. Na Providenciales trzeba też koniecznie zwiedzić Park Narodowy Chalk Sound ze spektakularnym krajobrazem.

 

Turks i Caicos – tutaj dowiesz się więcej! https://planetescape.pl/kraj/turks-i-caicos/

 

Niebieski drink na Curacao

Curacao to piękna karaibska wyspa położona u wybrzeży Wenezueli, na której faktycznie jednym z popularnych napojów jest słodki niebieski likier – wytwarzany z gorzkich pomarańczy. Curacao to niewielkie terytorium zamorskie Holandii, które wraz z sąsiadującą Arubą i Bonaire tworzy grupę wysp zwaną ABC, należącą do Wysp Zawietrznych i części Małych Antyli.

 

Curacao słynie nie tylko z napoi alkoholowych o nietypowych kolorach, ale przede wszystkim z atrakcji przyrodniczych – na terenie kraju żyje ogromna populacja uroczej iguany, można tu zwiedzać fermy strusi i delfiny. Stolicą kraju jest Willemstad, znany z kolorowej starówki w kolonialnym stylu. Wakacje na Curacao to przede wszystkim możliwość wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i naładowania baterii na zimę!

 

Curacao – tutaj dowiesz się więcej! https://planetescape.pl/kraj/curacao/

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku