W chwilach, gdy za oknem panują coraz niższe temperatury i nawet w domu trzeba zakładać ciepłe skarpety i swetry, gorące napoje wydają się koniecznością. Właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym chętniej sięgasz po ulubione herbaty czy rozgrzewające napary. Ale czy to jedyny sposób na wykorzystanie wody z czajnika elektrycznego? Oczywiście, że nie! Dziś pokażemy Ci także inne powody i sytuacje, w których przegotowana woda może Ci się przydać. Czajnik elektryczny z gotującą się wodą.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykorzystać przegotowaną wodę na co dzień,
  • o czym pamiętać, przy wyborze czajnika.

Przegotowanie wody wpływa – co oczywiste – nie tylko na jej temperaturę. Chodzi bowiem również o:

  • zabicie wirusów i bakterii,
  • odchlorowanie.

Trzeba jednak wiedzieć, że podczas gotowania woda ulega delikatnemu zagęszczeniu, więc warto gotować jej dokładnie tyle, ile wykorzystasz za jednym razem. Raczej unikaj gotowania tej samej wody kilka razy. Czajnik elektryczny włącz raz a dobrze.

Jak wykorzystać przegotowaną wodę na co dzień?

Z jednej strony powyższe pytanie brzmi dość śmiesznie. Przecież każdy wie, do czego służy przegotowana woda! Z drugiej strony o niektórych sytuacjach, w których przyda Ci się gorąca lub przegotowana woda, łatwo zapomnieć i na przykład zastąpić ją po prostu ciepłą wodą z kranu. A to nie zawsze wystarczająco dobre wyjście. Dlaczego? Sprawdź:

1. Ciepła woda z cytryną

Taki napój z rana rozgrzewa, uruchamia metabolizm i pozytywnie wpływa na Twoją odporność. Dlatego coraz więcej osób tak chętnie sięga po ciepłą wodę z cytryną każdego ranka. Ciepła woda niestety nie może pochodzić prosto z kranu. Trzeba ją podgrzać, np. w czajniku elektrycznym, a następnie odstawić do lekkiego ostygnięcia.

2. Zaparzanie ziółek czy herbaty

Tu sytuacja ma się podobnie, co w punkcie wyżej. Z tym zastrzeżeniem, że niektórych ziół czy herbat nie można zalewać wodą o temperaturze 100°C. Wrzątek zabija m.in. wszystkie właściwości zielonej herbaty. W takich sytuacjach przydaje się np. czajnik ze stali nierdzewnej z kontrolą temperatury. Ustawiasz określoną temperaturę, a gdy woda ją osiągnie, czajnik się wyłącza.

 3. Inhalacje

Sezon na zatkany nos i bolące zatoki można śmiało uznać za rozpoczęty! Dlatego coraz więcej osób będzie szukało sposobu na poradzenie sobie z tymi dolegliwościami. Jednym z nich są właśnie inhalacje przy pomocy gorącej wody i olejków eterycznych, np. eukaliptusowego. I znowu – ciepła woda z kranu nie osiągnie niezbędnej temperatury, musisz więc ją zagotować.

 4. Podlewanie kwiatów

Kwiaty potrafią być bardzo wrażliwe, dlatego tak uważnie należy o nie dbać, także w kontekście podlewania. Większości kwiatów nie można bowiem podlewać wodą z kranu – zawiera ona zbyt dużo chloru, który negatywnie wpływa na rośliny. Dlatego, żeby zapewnić swoim roślinom najlepszą opiekę, warto najpierw przegotować wodę w czajniku elektrycznym, a następnie odstawić (np. w butelce) na 24 godziny. Dopiero przegotowana i odstana woda nadaje się do pielęgnacji domowego ogrodu.

Jak wybrać czajnik elektryczny do domu?

Skoro tak często potrzebujesz przegotowanej wody, warto wyposażyć swoją kuchnię w odpowiedni sprzęt. Do wyboru masz klasyczne czajniki elektryczne lub te ze szkła czy stali nierdzewnej. Wszystkie są równie dobre, więc po prostu dopasuj jego design do wystroju Twojej kuchni.

Dodatkowo zwróć uwagę na takie cechy i funkcje czajników elektrycznych jak:

  • moc – im wyższa, tym szybciej zagotujesz wodę,
  • pojemność – jeśli często wstawiasz wodę dla dużej rodziny, przyda Ci się czajnik o sporej pojemności,
  • automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody – dzięki temu nie musisz o tym pamiętać,
  • filtr osadów – przedłuży życie Twojego czajnika,
  • kontrola temperatury – wstawisz i zagotujesz wodę do dokładnie takiej temperatury, jakiej potrzebujesz.

 

Jak widzisz, nawet tak niepozorny sprzęt AGD jak czajnik potrafi zaskoczyć wszechstronnością! Dobrze mieć w domu takiego pomocnika.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma landrynka miętowa

Wersja do druku