Nie ma wątpliwości, że budowa lub zakup wymarzonego domu wiąże się z wysokimi kosztami finansowymi. Z tego powodu warto zabezpieczyć nieruchomość na wypadek niepożądanych zdarzeń, takich jak choćby pożar czy kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie domu pozwala skutecznie poradzić sobie z konsekwencjami tych nieprzewidzianych sytuacji. Cena polisy w porównaniu z wartością ewentualnych szkód (powstałych np. w wyniku pożaru) przemawia za skorzystaniem z tego typu oferty. Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego – od czego zależy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest koszt ubezpieczenia domu, gdyż zależy on od kilku czynników. Na wysokość składki wpływ ma przede wszystkim wartość nieruchomości, a ta z kolei uzależniona jest m.in. od metrażu, rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych. Na składkę ma również wpływ typu zabudowy, a także roku budowy.

Ponadto, wysokość stawki uzależniona jest od rodzaju wybranego pakietu ubezpieczeniowego. Im szerszy zakres polisy, tym większy koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego. Obecnie dostępne są jednak rozbudowane oferty w rozsądnej cenie, które poza standardową ochroną murów od zdarzeń losowych, zabezpieczają właściciela m.in. na wypadek kradzieży z włamaniem. Dodatkowo osoby, które decydują się wykupić polisę na dłuższy okres, mogą zazwyczaj liczyć na obniżkę ceny u danego ubezpieczyciela.

Co istotne, przed sprawdzeniem ceny wybranej polisy, należy również ustalić prawidłową sumę ubezpieczenia. Jej zawyżenie może wiązać się z koniecznością płacenia wyższej stawki, mimo iż właściciel nie otrzyma więcej niż wartość poniesionej szkody. Z kolei zaniżenie będzie wiązało się z mniejszym kosztem ubezpieczenia domu, lecz w razie wypadku uzyskane odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich strat.

Ubezpieczenie domu – jak znaleźć najlepszą ofertą?

Dobór polisy powinien odbywać się indywidualnie, uwzględniając odpowiednią sumę ubezpieczenia, a także przydatne rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. W celu znalezienia optymalnej oferty warto skorzystać z dedykowanego kalkulatora ubezpieczeń domu. Wypełnienie wszystkich niezbędnych pól zajmuje zaledwie kilka minut, natomiast pozwala szybko zorientować się, ile wynosić będzie składka roczna. Te przejrzyste i intuicyjne aplikacje znajdują się na stronach wybranych ubezpieczycieli oraz na serwisach przeznaczonych do porównywania ofert na rynku. Po uwzględnieniu wszystkich czynników kalkulator ubezpieczeń domu przedstawi potrzebne informacje na temat ceny polisy dla konkretnej nieruchomości.

Ubezpieczenie domu – o czym warto pamiętać?

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia domu (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) jednym z kluczowych czynników w doborze oferty jest oczywiście cena. W poszukiwaniu najkorzystniejszej z opcji warto również wziąć pod uwagę kilka innych kwestii m.in. sprawdzić, a także co konkretnie obejmuje dana polisa. 

To bardzo ważne, gdyż pozornie wyższa cena ubezpieczenia domu może odnosić się do oferty, która posiada atrakcyjne rozszerzenia i dodatkowe formy pomocy. W rezultacie płacąc niewiele większą składkę roczną, można liczyć m.in. na pomoc specjalistów w razie awarii instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Dodatkowo wyższy koszt ubezpieczenia domu wiąże się często z szerszym zakresem polisy. W efekcie, poza elementami stałymi, murami i piwnicami, obejmuje ona również otoczenie nieruchomości oraz wyposażenie wewnątrz (m.in. meble czy sprzęt komputerowy). Warto również zorientować się, czy dana oferta przewiduje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, co może okazać się przydatne np. gdy dojdzie do wybicia szyby w sąsiednim domu. Ponadto, jeżeli nieruchomość została zakupiona z zamiarem wynajmu, z pewnością warto wziąć pod uwagę rozszerzenie polisy o OC najemcy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku