Urządzasz łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej? Podczas wyboru mebli i ceramiki łazienkowej powinieneś kierować się przede wszystkim względami praktycznymi. Wielu seniorów nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Jaki model wybrać, aby zapewnić osobie starszej komfort kąpieli i bezpieczeństwo korzystania z wanny?

Wanny z drzwiczkami

Dobór funkcjonalnych rozwiązań do łazienki zależy przede wszystkim od stopnia samodzielności seniora. Niektórzy bez problemu będą mogli korzystać z niskiej wanny akrylowej. Świetnym rozwiązaniem dla mniej mobilnych osób jest wanna z otwieranymi drzwiczkami. Otwierane drzwiczki z hartowanego szkła gwarantują bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie z wanny. Prosty, ale solidny mechanizm zamykania oraz grube szkło eliminują ryzyko wylewania wody podczas kąpieli. Jedynym minusem tego modelu może być cena. Wanny z drzwiczkami to stosunkowo nowy produkt na rynku, za który trzeba zapłacić od czterech do nawet siedmiu tysięcy złotych.

Kupując wannę dla seniora, warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze właściwości izolacyjne ma wysokiej jakości akryl sanitarny. W porównaniu z wannami stalowymi lub żeliwnymi znacznie dłużej utrzymuje temperaturę kąpieli. Poza tym sanitarny akryl charakteryzuje się gładką powierzchnią, dzięki czemu wannę łatwiej utrzymać w czystości. 

Dodatkowe akcesoria do wanny

Sama wanna to nie wszystko. Urządzając łazienkę dla seniora, warto zainwestować także w dodatkowe akcesoria. Niektóre wanny przeznaczone dla osób starszych wyposażone są w siedzisko. Ten element można również dokupić oddzielnie. Siedzisko znacznie podnosi komfort kąpieli seniora. Jeśli z łazienki korzystają inne osoby, można je szybko złożyć i schować. Innym bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki dla osoby starszej są maty i dywaniki antypoślizgowe. Matę należy umieścić na całej długości wanny, a dywanik przed wejściem do niej. Sklepy z akcesoriami łazienkowymi oferują również różne typy uchwytów, które montuje się na wannie lub w ścianie obok. Podczas kompletowania armatury łazienkowej warto wybierać baterie z termostatem. Termostat gwarantuje stałą temperaturę wody bez ryzyka poparzenia lub oblania lodowatym strumieniem. Bateria termostatyczna to również niższe rachunki za wodę. 

Funkcjonalna łazienka dla seniora

Wanny z drzwiczkami, niskie brodziki w kabinie prysznicowej, specjalnie wyprofilowane umywalki - istnieje szereg rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić codzienne życie seniorom. Warto wprowadzać je w życie nie tylko z uwagi na komfort i wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku