Lustro jest ponadczasową dekoracją wnętrz. Może się pochwalić zarówno walorami estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Jeszcze do niedawna szklaną taflę wieszało się w garderobie czy przedpokoju, dziś lustra śmiało wchodzą na salony. W pokojach dziennych sprawdzają się zarówno wiszące, jak i stojące. Jakie lustro do salonu wybrać? Gdzie je powiesić? Jaką rolę mu przypisać? Specjaliści z Imperium Mebli odpowiadają na najczęściej zadawane pytania na temat luster do salonu.

Lustro w salonie – czy jest potrzebne?

Lustro w salonie służy nie tylko sprawdzeniu, czy dobrze wyglądamy. Jego rolą jest również optyczne powiększenie wnętrza, jego rozjaśnienie, udekorowanie. Dzięki różnym formom, kształtom i wzorom lustro (nie tylko w salonie) daje wiele możliwości kreowania wystroju, a także korygowania jego niedoskonałości. Aby jednak lustro pozytywnie wpłynęło na wygląd pomieszczenia, musi być odpowiednio dobrane i ustawione.

Wybieramy lustro do salonu – jaki model wybrać?

Lustra do salonu występują w wielu formach. Podstawowy podział to modele wiszące i stojące. Te ostatnie dzielą się na stołowe i podłogowe. Wiszące lustra to natomiast te w ramie lub bez niej. Kształty luster do salonu, a co za tym idzie, ramy do nich mogą przybierać dowolne kształty. Najpopularniejsze są jednak szklane tafle okrągłe, kwadratowe, prostokątne. W przypadku ram do luster dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast i te minimalistyczne i bogato zdobione. Najbardziej klasyczny wydźwięk we wnętrzu mają lustra w ramach obrazowych, natomiast elegancki charakter zachowują lustra w lustrzanej ramie - idealnie wpiszą się one w styl glamour, pałacowy i inspirowany starym Hollywood. Lustra do salonu urządzonego w wyżej wymienionych stylach to popularne w ostatnich sezonach słoneczka. Są to okrągłe zwierciadła zamknięte w ozdobnej ramie z promieniście rozchodzącymi się elementami, które imitują promienie słońca.

Lustra do salonu- do jakiego stylu aranżacji pasują?

Lustra do salonu to dekoracje uniwersalne. Zastosować można je w każdym stylu aranżacyjnym, istotne jest jedynie odpowiednie dobranie modelu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobranie zwierciadła w tym samym designie, co cały salon. Dzięki temu uniknie się braku harmonii we wnętrzu. Na jeden styl warto się zdecydować, kiedy aranżacja wnętrz nie jest naszą mocną stroną. Jeśli jednak lubimy się bawić konceptami, to ciekawym pomysłem będzie postawienie na lustro kontrastujące z pozostałym wyposażeniem. Dekoracja ta będzie wtedy przyciągać wzrok i nadawać salonowi charakteru. Przykładem dobrego połączenia kontrastującego jest złote, ozdobne lustro i minimalistyczny w formie pokój dzienny.

Jaki kształt lustra do salonu jest najlepszy?

Salonowe lustra dostępne są w różnych kształtach od tych klasycznych do niezwykle futurystycznych form. To, po jaki kształt się sięgnie, zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Klasycznym rozwiązaniem będzie prostokątne lustro do salonu. Dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi odnajdzie się w każdym wnętrzu. Jeśli chce się trochę zaszaleć, warto wybrać dużą taflę stojącą, którą oprze się o ścianę, zamiast ją wieszać.

Modnym, a zarazem efektownym rozwiązaniem są lustra okrągłe i owalne. Wyróżniają się one niezwykle dekoracyjnym charakterem. Ich kształt bardzo dobrze kontrastuje z ostrymi krawędziami mebli i innych salonowych sprzętów. Okrągłe lustra świetnie sprawdzą się, jeśli chce się złagodzić aranżacje. Będą one pasować do każdego stylu, jednak najlepiej odnajdą się w salonie boho i glamour.

Gdzie powiesić lustra w salonie?

Lustra w salonie mogą zawisnąć w wielu lokalizacjach. Najczęściej wiesza się je na ścianie za kanapą, nad kominkiem, komodą lub nad stołem. Nie są to jednak jedyne dobre lokalizacje. Ta zawsze powinna wynikać z tego, jaki efekt chce się osiągnąć, a także co będzie się odbijać w szklanej tafli. Ciekawym i polecanym rozwiązaniem jest ustawienie lustra naprzeciwko okna – dzięki temu będzie się w nim odbijać naturalne światło, co rozjaśni pokój. Jeśli salon jest wyjątkowo ciemny, to zwierciadło powinno się ustawić tak, aby odbijało tafle w najciemniejsze kąty. Chcąc optycznie powiększyć pokój dzienny, należy lustro powiesić na wprost wejścia.

Coraz częściej w salonie umieszcza się nie jedno, ale kilka małych luster. Ich zadaniem jest głównie dekoracja przestrzeni. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się stworzenie awangardowej kompozycji i powieszenie luster na różnych wysokościach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma chelb żytni razowy

Wersja do druku