Soczewki okularowe zawsze dobieramy do konkretnego problemu, z jakim boryka się osoba nosząca okulary, czyli wady wzroku rozpoznanej przez specjalistę. Ponieważ nie dotykają nas wszystkich identyczne dysfunkcje widzenia, w salonach optycznych natkniemy się na różne rodzaje szkieł korekcyjnych. Soczewki do okularów można klasyfikować według różnych kryteriów, np. materiału, z którego zostały wykonane czy podstawowego przeznaczenia okularów. Jedną z najczęściej spotykanych form rozróżnienia szkieł optycznych jest natomiast ich podział na okularowe soczewki jednoogniskowe i soczewki progresywne (wieloogniskowe). Czym w rzeczywistości różnią się takie szkła okularowe?
Soczewki jednoogniskowe, a progresywne – podstawowa różnica tkwi w budowie
Jednoogniskowe soczewki do okularów przeznaczone są do korekcji jednej wady, a więc pomagają uzyskać pożądaną ostrość widzenia tylko na jedną odległość, w bliży lub dali, najczęściej dedykowane są do korygowania nadwzroczności albo krótkowzroczności. Soczewki progresywne pozwalają natomiast korygować nie tylko wadę wzroku, ale zapewnić wyraźne widzenie na wszystkie odległości: z bliska, z daleka oraz na średnim dystansie. Okulary progresywne w związku z tym opisuje się jako nowoczesne rozwiązanie zastępujące kilka par okularów do różnych aktywności. Szkła progresywne uwalniają bowiem od konieczności posiadania osobnych okularów do czytania, kolejnej pary do pracy przy komputerze, a następnej do widzenia na dalekie odległości. Okularowe soczewki progresywne (zobacz: https://www.seikovision.com/pl/soczewki/progresywne/) mają większe możliwości oraz inne jest ich przeznaczenie. Inna jest też ich budowa. Jednoogniskowe szkła na całej powierzchni mają tę samą moc, a okularowe soczewki progresywne podzielone są na segmenty. W górnej części soczewki wieloogniskowej znajduje się obszar korekcji do dali, w środkowej – strefa pośrednia, gdzie moc stopniowo zmienia się na korekcję dostosowaną do bliży. Natomiast na samym dole soczewki zlokalizowany jest obszar odpowiedzialny za wyraźne widzenie z bliska.
 
U kogo sprawdzą się okulary progresywne, a komu dedykowane są szkła jednoogniskowe?
Progresywne okulary to doskonałe rozwiązanie dla osób dojrzałych, u których pojawiły się pierwsze oznaki prezbiopii. Prezbiopia manifestuje się pogorszeniem jakości widzenia z bliskiej odległości, co wywołane jest postępującą z wiekiem utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej naszego oka. Już po 30 roku życia może okazać się, że prócz soczewek z korekcją do dali potrzebujemy dodatkowego wsparcia w postaci okularów do bliży. Wówczas zamiast dwóch par okularów ze szkłami jednoogniskowymi dla dwóch różnych odległości patrzenia, możemy wybrać szkła progresywne. Najnowocześniejsze progresywne soczewki okularowe mogą również nosić osoby z różnymi wartościami korekcji dla lewego i prawego oka. Można je także indywidualizować i ulepszyć, np. poprzez zastosowanie powłok antyrefleksyjnych itp. Takie innowacyjne i spersonalizowane soczewki do okularów oferuje SEIKO Optical, producent znany z zaawansowanych rozwiązań optycznych.  Kwestię wyboru najlepszego rozwiązania optycznego warto przedyskutować ze Specjalistą Ochrony Wzroku, który po pełnym badaniu korekcji wzroku i szczegółowym wywiadzie będzie mógł zaproponować najlepsze soczewki okularowe dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku