Stłuczenie nie jest zbyt groźne dla zdrowia i po kilku dniach zazwyczaj zaczyna znikać. Nie zmienia to jednak faktu, że do tego czasu towarzyszy mu ból i zaczerwienienie. Czy są jakieś skuteczne, domowe sposoby na stłuczenia, które pomagają szybciej dojść do siebie i zmniejszyć obrzęk?

Jakie okłady na stłuczenia?

Jednym z nich są okłady. Chłód obkurcza naczynia krwionośne, a więc zmniejsza obrzęk i krwawienie wewnętrzne. Zimno działa lekko znieczulająco, to znaczy minimalizuje ból w miejscu guza czy krwiaka. Badania nad krioterapią wykazały, że zmniejsza odruchy rozciągowe w ciele. Tak samo działa to w przypadku zimnych okładów, tzn. sam okład i zimno ograniczają ruch stawów i mięśni w danym miejscu, więc nie dochodzi do dalszego podrażnienia tkanek i skóry. Dlatego zimne okłady stosuje się na świeże stłuczenia tam, gdzie mamy do czynienia z krwiakami czy innymi dolegliwościami skóry. Z kolei ciepłe okłady rozgrzewają mięśnie, przez co nie są tak sztywne i łatwiej je rozciągnąć. Są wykorzystywane na zagojone miejsce przy zwichnięciach lub naciągnięciu mięśni.

Okładów nie stosuje się bezpośrednio, należy zawinąć je w ściereczkę. Są też specjalne opatrunki i opaski uciskowe z chłodzącym wkładem. Nie zawsze jest jednak czas i miejsce na to, aby je zastosować, dlatego na placu zabaw lub podczas wycieczki warto mieć wygodny żel skomponowany specjalnie dla dzieci, który zapewni natychmiastowe uczucie ulgi.

Jak reagować na stłuczenie?

Po stłuczeniu obolałe miejsce warto przez kilka dni oszczędzać i osłaniać. Kończyny można trzymać w górze dla większej ulgi i komfortu. W tym czasie ważna jest zdrowa dieta oparta na produktach bogatych w składniki odżywcze. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, więc będzie nieodzowna dla prawidłowego gojenia się ran. Wapń wzmacnia kości i stawy. Białko i kwasy omega wpływają na zdrowie i elastyczność skóry i tkanek, dlatego szczególnie nie powinno ich w tym czasie zabraknąć w diecie.

Jak dbać o skórę dziecka?

W pierwszych latach życia należy szczególnie dbać o delikatną skórę dziecka. To, jak zareaguje ona na różne zmiany związane z aktywnością fizyczną, jest także uzależnione od jej pielęgnacji. W różnych nieoczekiwanych sytuacjach przydaje się żel Fastum Junior z bromelainą z ananasa, która redukuje zaczerwienienia czy kadzidłowcem, działającym kojąco na skórę w miejscu nałożenia. Ponadto zawiera on mentol, który skutecznie chłodzi i zapewnia uczucie ulgi, a także escynę, wspomagającą naturalne zmniejszanie obrzęków, oraz trokserutynę, chroniącą delikatne naczynia krwionośne dziecka. Wszystkie te naturalne składniki zawarte w żelu Fastum Junior pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza jeżeli dziecko jest aktywnie fizycznie i nie unika uprawiania sportów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku