Dobry manicure lub pedicure powinien być nie tylko estetyczny, trwały i wykonany z jak największą starannością. Przede wszystkim powinien być bezpieczny, wykonywany z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Dlaczego? Ponieważ podczas tego zabiegu wbrew pozorom naprawdę łatwo uszkodzić skórę.


Bezpieczeństwo ponad wszystko

Klientki salonów kosmetycznych często nie zdają sobie z tego sprawy, natomiast podczas różnego rodzaju zabiegów na ręce i stopy można narazić się zakażenie różnymi chorobami. Coraz więcej mówi się więc o świadomym wyborze miejsca, gdzie kobieta decyduje się wykonać zabieg, o krytycznej ocenie miejsca pod względem standardów higieny i bezpieczeństwa pracy. Odpowiedzialna stylistka paznokci czy też właścicielka salonu powinna zadbać o to, aby klientki czuły się podczas zabiegu maksymalnie bezpiecznie i aby rzeczywiście dołożyć wszelkich starań w celu uniknięcia ryzyka np. zakażenia grzybicą skóry czy paznokci. Warto zdawać sobie sprawę (tę świadomość powinny mieć zarówno klientki, jak i stylistki), że sterylizatory do narzędzi kosmetycznych to absolutnie podstawowe wyposażenie stanowiska do manicure. Jeżeli szukasz dobrej oferty i przystępnych cen artykułów znanej marki Semilac Black Friday jest do tego idealną okazją.
Pamiętaj, iż niezdezynfekowane narzędzia mogą w skrajnych przypadkach przyczynić się do zakażenia klientki wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, a w skrajnym przypadku nawet HIV. Warto zdawać sobie sprawę, że podczas zabiegu takiego jak manicure czy pedicure (a także mezoterapii igłowej, przekłuwania uszu, dermapen) dochodzić może do naruszenia ciągłości tkanek, co wiąże się z ryzykiem zakażenia groźnymi bakteriami, jeśli narzędzia są niezdezynfekowane. 

Zabieg manicure a podstawowe zasady higieny

Sterylizacja narzędzi do manicure to absolutna podstawa pracy w salonie stylizacji paznokci, natomiast nie jest to jedyna rzecz, o którą warto zadbać. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa bardzo wiele mówi się o podstawowych zasadach higieny. W takich miejscach jak salony kosmetyczne przestrzegać trzeba ich zawsze i to z najwyższym rygorem. Salon powinien być wyposażony w odpowiednio dostosowany sprzęt. Do pedicure warto pomyśleć o fotelu z odpowiednich materiałów. Potrzebne będą także specjalne rękawiczki i jednorazowe akcesoria. Przede wszystkim należy zadbać o czystość w salonie, o regularne usuwanie zanieczyszczeń powstałych podczas zabiegów stylizacji paznokci, dezynfekcję dłoni przez manicurzystkę i klientkę. 

Rękawiczki do lampy UV

Lampy do hybryd to absolutnie niezastąpione obecnie urządzenie w salonie manicure i pedicure. Natomiast warto zadbać także o bezpieczeństwo korzystania z niej. Każda stylistka podczas wykonywania zabiegów z użyciem lampy powinna mieć na dłoniach rękawiczki ochronne, które będą chronić jej skórę przed promieniowaniem. Wystawienie na kontakt z promieniowaniem UV przez cały dzień pracy (a w popularnych salonach, szczególnie w okresie letnim zdarza się to często) może przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry a także wpływać na jej zdrowie. O ile w przypadku klientki, kontakt ten jest bardzo krótki, o tyle manicurzystka jest narażona na zbyt intensywne oddziaływanie promieniowania i trzeba ją przed nim chronić. 
Rękawiczki winylowe jednorazowe wykonane są z tworzywa PCV. Do gabinetów zaleca się jednak stosowanie rękawiczek lateksowych lub nitrylowych, które gwarantują wyższy poziom ochrony. To dobre zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, w tym także zanieczyszczeniami, fragmentami naskórka, lakierem. Warto pamiętać o dopasowaniu rękawiczki do dłoni. Absolutnie nie należy kupować zbyt małych lub zbyt dużych rękawiczek, bo będą one nie tylko utrudniały pracę, lecz także nie będą chronić manicurzystki w odpowiednim stopniu. 

Wyposażenie jednorazowe

Pamiętaj także o wyborze odpowiednich narzędzi jednorazowych. To, że z rękawiczek winylowych, chusteczek kosmetycznych, klapków do pedicure, wacików bezpyłowych, szpatułek, patyczków do odsuwania skórek korzystasz jednorazowo, nie oznacza, że mogą być one niskiej jakości. Warto zadbać o zakup dobrych, sprawdzonych produktów, które nie tylko pomogą w pracy manicurzystki, lecz także pomogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny podczas zabiegu.

Jak wybierać środki do dezynfekcji rąk i powierzchni

Płyny do dezynfekcji to ostatnio jeden z najczęściej kupowanych w Polsce (i na świecie) produktów. Niestety ogromne zapotrzebowanie na tego typu środki doprowadziło do pojawienia się bardzo dużej ilości produktów o niskiej jakości. Wybierając płyny dezynfekujące do gabinetu manicure, zawsze trzeba więc sprawdzać ich składy, stężenie. Najlepiej kupować produkty od sprawdzonych producentów, zamiast tańszych ich odpowiedników niewiadomego pochodzenia. Warto także pamiętać, że płyny do rąk muszą gwarantować bezpieczeństwo skóry, najlepiej aby nie były zbyt drażniące. 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma chelb żytni razowy
Czy pieczone jabłka są tuczące
Waparyzator jaki wybrać

Wersja do druku