Suszenie włosów po kąpieli pozwala szybko przygotować się do wyjścia do pracy, szkoły lub na imprezę. Dzięki suszarkom w kilka minut układa się elegancką fryzurę, nawet gdy ma się długie i gęste włosy. Dodatkowo urządzenie chroni przed przeziębieniem w okresie zimowym, gdy chce się wyjść na zewnątrz niedługo po kąpieli lub wizycie na basenie. Jeżeli chcesz kupić suszarkę do włosów, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej wyborem.


Suszenie włosów za pomocą suszarki pozwala szybko ułożyć fryzurę przed wyjściem z domu. Urządzenie za pomocą strumienia ciepłego powietrza w kilka minut suszy kosmyki, które naturalnie schłyby nawet przez kilka godzin. Jaką suszarkę do włosów wybrać? Na co zwrócić uwagę?
 

Typy suszarek do włosów

Wyróżnia się 3 podstawowe typy suszarek do włosów. W profesjonalnych salonach fryzjerskich stosuje się suszarki stacjonarne. Urządzenia tego typu mają postać hełmu na statywie z regulowaną wysokością. Wykorzystuje się je głównie do ogrzewania włosów w celu osiągnięcia lepszego efektu pielęgnacyjnego podczas koloryzacji lub wykonywania trwałej ondulacji. Turystyczne suszarki do włosów mają niewielkie rozmiary i składaną konstrukcję. Dzięki temu można zapakować je do torby podróżnej, zabrać na biwak, do samolotu lub na kilkudniowy city break.

Do domowego użytku przeznaczona jest uniwersalna suszarka do włosów. Jest to najczęściej spotykany typ urządzeń z tej grupy. W korpusie znajduje się miniaturowy wentylator, silnik elektryczny oraz grzałki, które podnoszą temperaturę powietrza wydostającego się z suszarki. Dzięki temu z włosów szybko usuwa się nadmiar wody.

 

Regulacja temperatury w suszarce do włosów to podstawa!

Bez względu na to, jaki typ suszarki chce się kupić, powinno się stawiać wyłącznie na modele z regulacją temperatury strumienia powietrza. Ustawienie odpowiedniej temperatury skutecznie chroni pasma przed uszkodzeniami i pozwala wybrać optymalny czas suszenia fryzury. Panie, które po suszeniu, korzystają z prostownicy lub lokówki, mają farbowane kosmyki lub w przeszłości wykonywały trwałą ondulację, powinny suszyć włosy chłodnym lub zimnym nawiewem. Dzięki temu fryzura zachowa blask i będzie chroniona przed rozdwajaniem się końcówek i łamaniem włosów. Ponadto chłodny nawiew jest przydatny do suszenia główki u dzieci. Maluchy po skorzystaniu z basenu powinny być dokładnie osuszone i ogrzane, by nie chorować. Chłodniejszy nawiew z suszarki umożliwia bezpieczne wysuszenie delikatnej główki dziecka, bez obaw, że pociecha ulegnie poparzeniu.

 

Wbudowany generator jonów

Dobra suszarka do włosów powinna posiadać generator jonów. Podczas suszenia na włosach powstają kationy, które powodują puszenie i elektryzowanie się kosmyków. W konsekwencji ułożenie schludnej i efektownej fryzury staje się niemożliwe. Technologia jonizacji, którą posiada między innymi suszarka Babyliss, zapobiega powstawaniu kationów. Jonizacja sprawia, że ujemnie naładowane ładunki neutralizują kationy i poprawiają kondycję włosów. Fryzura odzyskuje dzięki temu blask, a pasma stają się podatniejsze na różnego rodzaju zabiegi stylizacyjne.

 

Budowa suszarki - na co zwrócić uwagę?

Komfort użytkowania suszarki w dużej mierze zależy nie tylko od posiadanych przez nią funkcji, ale również od samego designu urządzenia. Sprzęt powinien być przede wszystkim w pełni ergonomiczny. Suszarka powinna dobrze leżeć w dłoni i dawać swobodę ruchów użytkownikowi, dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na długość kabla. Przewód optymalnie powinien mieć od 150 do 200 cm długości. Równie ważna jest moc sprzętu. Moc niższa niż 2000W jest niewystarczająca dla osób o długich i gęstych włosach. Suszarka ze słabszą grzałką będzie szybko się przegrzewać i wyłączać, przez co ułożenie fryzury stanie się niemożliwe.

Dobrym wyborem dla pań z włosami kręconymi jest suszarka Remington z dyfuzorem. Dzięki niemu loki przybiorą pożądany kształt i zostaną ujarzmione. Jeśli chodzi o silnik, sprzęty z napędem AC są najtrwalsze. Silnik tego typu rzadko ulega awariom, jest wytrzymały na długą pracę z dużym obciążeniem oraz odporny na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

 

Dodatkowe funkcje

Suszarki do włosów coraz częściej są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym pasma są zdrowsze i pełniejsze blasku. Jedną z technologii zastosowanych w nowoczesnych sprzętach jest czujnik nawilżenia. Za jego pomocą suszarka ocenia kondycję włosów i dostosowuje temperaturę suszenia. W ten sposób chroni się kosmyki przed przesuszeniem i utratą blasku. Technologia podczerwieni umożliwia natomiast szybką regenerację włosów i wspomaga leczenie schorzeń skóry głowy. Podczerwień działa również przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Dobrym wyborem są suszarki z powłoką ceramiczną, która równomiernie rozprowadza ciepło. Do punktowego suszenia przydaje się za to koncentrator powietrza, czyli specjalna nakładka na suszarkę. Koncentrator zwiększa siłę nawiewu, dzięki czemu znacznie łatwiej prostuje się pasma falujących i lekko kręconych włosów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

damska torba

Wersja do druku