Zapewnia odpowiedni komfort termiczny i relaks, a także pomaga zasnąć. Śpiworek dla noworodka jest jednym z nieodzownych elementów wchodzących w skład dziecięcej wyprawki. W szczególności okazuje się nieoceniony w przypadku niespokojnie śpiących i często przemieszczających się w łóżeczku brzdąców, z tendencją do rozkopywania. Gwarantuje im należyte ciepło, ale nie ogranicza ruchów. Jak wybrać idealny?


Zalety śpiworka

Śpiworek dla noworodka został starannie zaprojektowany, aby zapewnić maluszkowi jak największy komfort termiczny podczas snu. Kształtem przypomina kamizelkę zszytą na dole i zapinaną na suwak. Taka konstrukcja nie jest przypadkowa. Malec wystawia bowiem na zewnątrz jedynie główkę i rączki, resztę ciała mając szczelnie okrytą. Taki sposób gwarantuje mu optymalne ciepło, zabezpieczając przed wyziębieniem, a co za tym idzie przed infekcjami.
 
Kolejna, niekwestionowana zaleta stosowania śpiworków dla noworodka jest bezpośrednio związana z jego bezpieczeństwem. W przeciwieństwie do kocyka czy kołderki, malec nie jest w stanie założyć go sobie na głowę podczas snu. To z kolei eliminuje obawy związane z jego spokojnym, niczym niezakłóconym snem i prawidłowym oddychaniem.
 
Ponadto, śpiworek dla noworodka chroni przed przypadkowym obróceniem na brzuszek (chodzi o niemowlęta, które nie potrafią jeszcze dobrze unosić główki i mogłyby mieć problem z ponownym przekręceniem na właściwą pozycję).
Co więcej, ciasno oplata ciało maluszka, dając mu poczucie bliskości, podobnego do tego, jakie miał będąc w brzuchu matki.

Dobierz odpowiedni rozmiar

Idealne śpiworki dla noworodków powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Mały rozmiar ograniczy swobodę ruchów, za duży z kolei może sprawić, że malec wpadnie do środka. Warto również zwrócić uwagę, aby były wyprodukowane z naturalnych, bezpiecznych dla skóry tkanin. Idealnie w tym zakresie sprawdzi się bawełna – oddychająca, zapewniająca odpowiednią temperaturę ciała i  bezpieczna dla wrażliwej skóry dziecka. Szczególną odmianę bawełny stanowi tkanina double gauze (muślin), która wyróżnia się właściwościami termoregulacyjnymi. Latem zapewnia ochłodę, chroniąc przed upałami, zimą z kolei optymalne ciepło.

Czy warto kupić?

Oczywiście, że tak! Śpiworek dla noworodka powinien znajdować się na wyposażeniu każdego pokoju dziecięcego. Nie tylko zapewni odpowiedni komfort termiczny podczas snu, ale również pomoże zasnąć.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku