Szybkie odnajdowanie się w nowych sytuacjach oraz energia czerpana ze spotkań towarzyskich to dwie z najczęściej wymienianych cech charakteru przypisywanych ekstrawertykom. Temperament ten może mieć nawet 50% całej populacji, u których jest on dominującym lub jedynym typem osobowości. Jak rozpoznać osobowość ekstrawertyka oraz co odróżnia ten temperament od innych, wymienianych w psychologii? Czy bycie ekstrawertykiem ma same pozytywy?

Jak rozpoznać ekstrawertyka?

Tym, co wyróżnia ekstrawertyka jest jego usposobienie. Osoba ta nie ma problemów z odnajdowaniem się w nowych sytuacjach, takich jak zmiana pracy, mieszkania, czy poznawanie nowych osób. Ekstrawertyk z wielką chęcią spędza czas w towarzystwie. Energię daje mu rozmowa z innymi ludźmi, a na spotkanie ze znajomymi znajduje czas i ochotę nawet po męczącym dniu w pracy.

Typowy ekstrawertyk kocha znajdować się w centrum uwagi. Chętnie podejmuje się publicznych wystąpień, a zabieranie głosu w grupie nie przyprawia go o stres. Jest osobą dynamiczną, żywą, gadatliwą, mogącą się pochwalić unikatowymi pasjami. Zamiast planować, woli spontaniczność. Preferuje przywództwo nad biernością. Swoją uwagę skupia na otoczeniu, ponieważ to z niego czerpie pozytywną energię.

Ekstrawertyzm a inne typy osobowości

Termin "ekstrawertyzm" wymienia się w towarzystwie innych typów osobowości. Wprowadził je Carl  Gustav Jung, który dzieli temperament ludzi na ekstrawersję, introwersję, neurotyczność oraz równowagę emocjonalną.

Czym charakteryzują się poszczególne z nich oraz czym na ich tle wyróżnia się osobowość ekstrawertyka, o której mowa?

  • Introwersja determinowana jest przez koncentrację na samym sobie. Osoby te zdecydowanie bardziej wolą przebywać w samotności, która daje im spokój i równowagę umysłu. Introwertycy często poddają się sytuacjom stresowym. Dla nich może to być nawet wykonanie rozmowy telefonicznej, bądź szukanie pracy. Są łagodni i unikają konfliktów, a ze spotkań towarzyskich często wychodzą najwcześniej.
  • Neurotyczność cechuje się obniżoną tolerancją na stres. Ludzie cechujący się tym temperamentem łatwo się denerwują, boją oraz zmieniają swój nastrój. Typowe cechy charakteru neurotyka to niepokój, strach, frustracja, zazdrość, czy poczucie winy. Zmianę samopoczucia wywołuje u niego pozornie niewinna sytuacja, która jest przez niego interpretowana, jako groźna.
  • Równowaga emocjonalna czerpie wszystko, co najlepsze w usposobieniu człowieka. To łagodny, zrównoważony temperament, który nie popada w skrajności. Osoby o równowadze emocjonalnej trzeźwo oceniają rzeczywistość, lubią towarzystwo innych ludzi, ale potrafią się odnaleźć także w samotności. Potrafią przyjąć postawę przywódcy, a gdy trzeba usunąć się w cień i być częścią grupy. Ten temperament cechuje się otwartością, łagodnością i zdroworozsądkowym podejściem do sytuacji problemowych.

Więcej na temat typów osobowości według Carla Gustava Junga przeczytasz na https://www.odzyskaj.eu/kto-to-ekstrawertyk-czy-taki-typ-charakteru-i-osobowosci-uchodzi-za-pozytywny/.

W odróżnieniu od większości z wymienionych typów osobowości, ekstrawertyk wydaje się temperamentem ludzi uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do życia. Niestety, tak jak w przypadku innych osób, tak również u ekstrawertyków następują momenty dołków emocjonalnych i nerwowość. Co je wywołuje?

Grupa ekstrawertycznych przyjaciół śmieje się

Ekstrawertyzm to nie tylko pozytywne cechy charakteru

Ekstrawertyzm jest złożonym typem osobowości, dlatego nie można mówić w jego przypadku wyłącznie o pozytywnych cechach charakteru. Tym, co wyróżnia ekstrawertyka może być skłonność do spadków energii podczas przebywania w samotności. Zbyt długie stronienie od towarzystwa wywołuje nerwowość, a stan bezczynności jest powodem do irytacji i frustracji.

Bycie ekstrawertykiem to także konieczność mierzenia się z impulsywnością. Osoby te mają skłonność do podejmowania decyzji przed ich przemyśleniem, dlatego często muszą mierzyć się z konsekwencjami, jakich chcieliby uniknąć.

Czy jesteś ekstrawertykiem?

Ekstrawertyzm nie musi być jedynym typem osobowości człowieka. Mówi się bowiem o temperamencie dominującym, który także determinować może zachowania danej osoby. Jak rozpoznać, czy jest się ekstrawertykiem i czy jest to w ogóle możliwe? Dokładne zestawienie cech osobowości ekstrawertycznej znajdziesz na https://www.wyobraznia.eu/kim-jest-ekstrawertyk-poznaj-cechy-charakteru-osoby-ekstrawertycznej/.

Warto zastanowić się nad swoją skłonnością do stresu. U ekstrawertyków rzadko pojawia się on podczas wystąpień publicznych, zawierania nowych znajomości, czy w czasie zmiany swojego otoczenia. Dużo powiedzieć może także życie towarzyskie. Ekstrawertycy lubią zabierać głos w grupie, często przyjmują pozycję lidera, a ze spotkań ze znajomymi wychodzą jako ostatni. To także temperament cechujący się dużymi pokładami energii, czerpanymi z otoczenia. Ekstrawertyk ma siłę na realizowanie swoich pasji nawet, gdy wróci do domu po męczącym dniu w pracy.

Autor:
Dagmara Kozińska - psycholog, terapeuta, bloger

Źródło:Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku