Kiedy warto udać się na badanie USG brzucha i jak się przygotować? Pacjenci czasem gubią się w zaleceniach. Zebraliśmy wszystkie w jednym miejscu.

Wskazania do badania USG brzucha

Większość przypadków wzdęć, biegunek czy utraty wagi ma przyczynę, którą można łatwo zdefiniować. Gdy jednak okazuje się, że nie stoi za nimi żadna z popularnych dolegliwości, warto sprawdzić stan całego przewodu pokarmowego na USG brzucha. Obserwując nerki, wątrobę czy żołądek, lekarz może stwierdzić, gdzie leży przyczyna bólu brzucha lub innych niepokojących objawów. To znacznie ułatwia planowanie kolejnych działań.

Skierowanie na badanie USG brzucha może wypisać lekarz po stwierdzeniu, że któryś z narządów nie działa w pełni sprawnie. Alternatywnie można też udać się na badanie prywatnie, co zaleca się szczególnie w wieku średnim raz w roku, w celu wykrycia wszystkich potencjalnych nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie.

Przed badaniem USG

Nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy zaburzają obraz ultrasonograficzny i utrudniają stawianie diagnozy. Dlatego już na dzień przed badaniem warto powstrzymać się od jedzenia:

  • tłustych potraw,
  • fasoli, grochu,
  • innych produktów powodujących wzdęcia,

a także picia napojów gazowanych.

W dniu badania nie powinno się już nic jeść. Jeśli badanie ma być przeprowadzone po południu, ewentualnie rano może to być np. niewielka ilość wafli ryżowych czy owsianka na wodzie. Poza niejedzeniem nie można też pić kawy, palić papierosów czy żuć gumy – wszystko to może wpływać na obraz USG.

W wielu przychodniach radzi się pacjentom, by na 2-3 dni przed wizytą zaczęli zażywać Espumisan. To środek służący zmniejszeniu uciążliwości wzdęć, który może pomóc się ich pozbyć właśnie przed tym badaniem. Przyjmuje się, że odpowiednia ilość to dwie kapsułki 3 razy dziennie i dodatkowo 2 kapsułki rano przed badaniem. Jak najlepszy obraz USG sprawia, że nie trzeba będzie ponawiać badania, a lekarz uzyska idealnie czysty obraz.

Pacjenci powinni przyjść na badanie z pełnym pęcherzem. Najłatwiej zadbać o jego wypełnienie, wypijając godzinę wcześniej kilka szklanek wody. Otyli, którzy mają skłonność do zaparć, dzień przed mogą użyć środków przeczyszczających, ale nie powinna to być lewatywa. Jeśli w skierowaniu na badanie jest wyraźnie zaznaczone, że nie dotyczy ono odcinka moczowego układu wydalniczego, nie trzeba zgłaszać się na badanie z pełnym pęcherzem.

Jak przebiega badanie?

Samo badanie przebiega podobnie jak inne USG. Trwa zazwyczaj ok. 20 minut i nie jest bolesne. Lekarz przesuwa głowicą po brzuchu pacjenta w celu uchwycenia obrazu wszystkich narządów. Głowica jest pokryta specjalnym żelem, i co najwyżej jego chłód może dawać nieprzyjemne odczucie na skórze. Wyniki badania USG będą dostępne po kilku minutach.

Lepiej nie interpretować ich samemu. Tylko lekarz może stwierdzić, co oznacza obraz. Dobrze udać się w tym celu na kolejną wizytę, podczas której będzie czas na wywiad z pacjentem i zadawanie pytań.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Groch gotowany wartości odżywcze

Wersja do druku