USG brzucha – wskazania, przygotowanie do badania

Wskazania do badania USG brzucha
Większość przypadków wzdęć, biegunek czy utraty wagi ma przyczynę, którą można łatwo zdefiniować. Gdy jednak okazuje się, że nie stoi za nimi żadna z popularnych dolegliwości, warto sprawdzić stan całego przewodu pokarmowego na USG brzucha. Obserwując nerki, wątrobę czy żołądek, lekarz może stwierdzić, gdzie leży przyczyna bólu brzucha lub innych niepokojących objawów. To znacznie ułatwia planowanie kolejnych działań.
Skierowanie na badanie USG brzucha może wypisać lekarz po stwierdzeniu, że któryś z narządów nie działa w pełni sprawnie. Alternatywnie można też udać się na badanie prywatnie, co zaleca się szczególnie w wieku średnim raz w roku, w celu wykrycia wszystkich potencjalnych nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie.
Przed badaniem USG
Nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy zaburzają obraz ultrasonograficzny i utrudniają stawianie diagnozy. Dlatego już na dzień przed badaniem warto powstrzymać się od jedzenia:
- tłustych potraw,
- fasoli, grochu,
- innych produktów powodujących wzdęcia,
a także picia napojów gazowanych.
W dniu badania nie powinno się już nic jeść. Jeśli badanie ma być przeprowadzone po południu, ewentualnie rano może to być np. niewielka ilość wafli ryżowych czy owsianka na wodzie. Poza niejedzeniem nie można też pić kawy, palić papierosów czy żuć gumy – wszystko to może wpływać na obraz USG.
W wielu przychodniach radzi się pacjentom, by na 2-3 dni przed wizytą zaczęli zażywać Espumisan. To środek służący zmniejszeniu uciążliwości wzdęć, który może pomóc się ich pozbyć właśnie przed tym badaniem. Przyjmuje się, że odpowiednia ilość to dwie kapsułki 3 razy dziennie i dodatkowo 2 kapsułki rano przed badaniem. Jak najlepszy obraz USG sprawia, że nie trzeba będzie ponawiać badania, a lekarz uzyska idealnie czysty obraz.
Pacjenci powinni przyjść na badanie z pełnym pęcherzem. Najłatwiej zadbać o jego wypełnienie, wypijając godzinę wcześniej kilka szklanek wody. Otyli, którzy mają skłonność do zaparć, dzień przed mogą użyć środków przeczyszczających, ale nie powinna to być lewatywa. Jeśli w skierowaniu na badanie jest wyraźnie zaznaczone, że nie dotyczy ono odcinka moczowego układu wydalniczego, nie trzeba zgłaszać się na badanie z pełnym pęcherzem.
Jak przebiega badanie?
Samo badanie przebiega podobnie jak inne USG. Trwa zazwyczaj ok. 20 minut i nie jest bolesne. Lekarz przesuwa głowicą po brzuchu pacjenta w celu uchwycenia obrazu wszystkich narządów. Głowica jest pokryta specjalnym żelem, i co najwyżej jego chłód może dawać nieprzyjemne odczucie na skórze. Wyniki badania USG będą dostępne po kilku minutach.
Lepiej nie interpretować ich samemu. Tylko lekarz może stwierdzić, co oznacza obraz. Dobrze udać się w tym celu na kolejną wizytę, podczas której będzie czas na wywiad z pacjentem i zadawanie pytań.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Groch gotowany wartości odżywczeWersja do druku
Szukaj
Najwięcej przyjemności w jednej torebce! Zielona herbata
Choć ulubiona herbata doskonale smakuje o każdej porze roku, to niewątpliwie wraz z nadejściem jesieni częściej sięgamy po jej kolejny kubek. Pełen smak
Wakacje na Bali - Dlaczego Warto Zobaczyć Tę Magiczną Wyspę?
Kiedy myślimy o tropikalnych rajach, Bali jest jednym z pierwszych miejsc, które przychodzą nam na myśl. Ten indonezyjski klejnot stał się synonimem
Przewodnik po diecie lekkostrawnej: odżywianie przed badaniami medycznymi
Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek badania medycznego, szczególnie takiego jak USG jamy brzusznej czy kolonoskopia, ważne jest odpowiednie przygotowa
Domek na Mazurach – dlaczego warto go wynająć?
Osoby, które planują wypoczynek, powinny dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie chcą nocować. Można zdecydować się tutaj na wynajęcie domku na
Wybieramy projekt domu dla seniora - komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim.
Wybór idealnego projektu domu dla seniora to proces, który wymaga szczególnej uwagi, uwzględnienia specyficznych potrzeb, głównie z zakresu wygody i bezpi