Chcesz wygodnie korzystać z karty debetowej, płacąc nią za zakupy w Internecie? Możesz to robić również bezpiecznie. Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym każda transakcja dokonana online przebiegnie bez zakłóceń i ryzyka.

Są osoby, które – mimo posiadania karty debetowej – wcale z niej nie korzystają. Obawiają się dokonywać transakcji internetowych z uwagi na ryzyko związane z kradzieżą środków. Chociaż takie sytuacje mogą się zdarzyć, należą do rzadkości. Grunt to postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Nikomu nie podawaj numeru PIN

Wiele transakcji trzeba zatwierdzić numerem PIN, który pozwala na autoryzację. Z tego powodu nie należy nikomu podawać tego kodu, ponieważ – jeśli trafi w niepowołane ręce – może doprowadzić do „opróżnienia” konta bankowego.

Pamiętaj, aby nie zapisywać tego numeru w telefonie ani na żadnej karteczce  przyklejonej do karty debetowej. To zwiększa ryzyko kradzieży tych cennych danych.

2. Kupuj w sprawdzonych sklepach internetowych

Jeżeli chcesz mieć pewność, że transakcja internetowa jest bezpieczna, zakupów dokonuj w sprawdzonych miejscach. Omijaj podejrzanie wyglądające serwisy – zanim dokonasz płatności, zapoznaj się z internetowymi opiniami.

3. Zastosuj dodatkowe zabezpieczenia

Niektóre banki dają możliwość dodatkowego zabezpieczenia transakcji kartą płatniczą. Mowa m.in. o opcji zatwierdzania dokonanych zakupów specjalnym kodem SMS. Jak to działa?

Za każdym razem, gdy tylko zechcesz dokonać płatności, otrzymasz wiadomość tekstową z kodem. Ciąg cyfr musisz wpisać w odpowiednim polu w systemie – przy zatwierdzaniu transakcji w sklepie internetowym.

Należy przy tym podkreślić, że banki oferują taką usługę całkowicie bezpłatnie. Warto skorzystać zatem z takiej możliwości, bo dzięki temu karta debetowa jest dodatkowo chroniona.

4. Sprawdzaj zabezpieczenie sklepu www

Zanim podasz numer karty debetowej lub przejdziesz do logowania w systemie bankowym sprawdź bezpieczeństwo połączenia internetowego. Z łatwością rozpoznasz to po symbolu kłódki w pasku przeglądarki.

5. Płatności dokonuj na własnym urządzeniu

Płatności za pomocą karty debetowej dokonuj zawsze z poziomu własnego urządzenia – komputera, laptopa czy smartfona. Jeżeli korzystasz z cudzych komputerów (ogólnodostępnych), istnieje ryzyko kradzieży środków. Być może ktoś zainstalował złośliwe oprogramowanie służące do pobierania danych?  Lepiej nie ryzykować.

Płatności internetowe za pomocą karty debetowej są bezpieczne. Banki robią wszystko co mogą, aby chronić twoje środki. Musisz jednak pamiętać, że wiele zależy również od ciebie. Jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, wówczas ryzyko dokonania transakcji przez osoby niepowołane będzie naprawdę znikome.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku