Najpierw jemy oczami, dlatego ważne jest, aby nauczyć się prawidłowego podawania deserów. Ładne prezentowanie słodkości jest tą techniką, która zapewnia przyjemną wizualną ucztę przed podniesieniem łyżki lub widelca.

Tworzenie deserów na talerzu może być trudne. Cukiernicy w restauracjach bardzo starają się przygotowywać je tak, aby wyglądały równie dobrze, jak smakowały. Najlepszych w tym fachu można przyrównać do malarzy zastanawiających się, jak umieścić farbę na płótnie.

Bądź kreatywny z kolorami

Odrobina koloru może ożywić Twoje desery. Ciasto z ciemnej czekolady może zmienić się z brązowej grudki w pomysłową kreację, gdy jest ozdobione świeżymi jagodami. Tarta cytrynowa przechodzi z dość monotonnej palety do żywej, gdy żółć kontrastuje z fioletowymi kwiatami i musem malinowym.

Eksperymentuj z teksturami

Eksperymentowanie z różnymi teksturami na talerz dodaje atrakcyjności deserowi, sprawiając, że ten sprawia satysfakcję jeszcze przed rozpoczęciem jedzenia. Na przykład połączenie gładkiego, bogatego ganache z miękkimi okruchami ciastek i piankami idealnie wypełni naczynie. Innymi słowy, odpowiednio dobrane tekstury pobudzają zmysły, dając wyczucie przyszłych przyjemności smakowych.

Baw się kompozycją

Istnieje wiele sposobów komponowania talerza. Potraktuj je tak (powracając do skojarzenia malarskiego), jakby był czystym płótnem. Co ciekawie wypełniłoby przestrzeń? Czy wybierzesz podejście minimalistyczne, ustawiając różne elementy deserowe jako podpórki na podłużnym talerzu? A może skupisz się na okrągłym talerzu deserowym? Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi i możesz poeksperymentować, aby zobaczyć, co wygląda i wydaje Ci się właściwe.

 

Talerz płytki 19cm IWONA ze złotym paskiem

Wybierz odpowiednie naczynia

Może się to wydawać oczywiste, ale przy wyborze naczynia weź pod uwagę swoje doświadczenia związane z jedzeniem deserów. Przykładowo, jeśli ten znajduje się na zbyt małym talerzyku, to jego dodatki z niego pospadają, brudząc stół. Jeśli ma kremową konsystencję, wybierz pucharki do lodów.

Podsumowanie

Z pomocą powyższych wskazówek możemy być pewni, że podawane przez nas desery nie będą różnić się wizualnie od tych podawanych w restauracji. Pamiętajmy jednak o kluczowym elemencie, czyli odpowiednio dobranych naczyniach kuchennych, które pomogą zrealizować naszą wizję.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku