Kaszel towarzyszy wielu jednostkom chorobowym takim jak przeziębienie, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, a także chorobom nieinfekcyjnym jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i choroby śródmiąższowe płuc. Często jest męczący i utrzymuje się przez wiele tygodni nawet po zakończeniu choroby. Można sobie jednak z nim poradzić. Należy jednak rozróżnić jego rodzaj i zastosować odpowiednie leczenie.

Rodzaje kaszlu

Kaszel to odruch bezwarunkowy organizmu pozwalający na oczyszczanie dróg oddechowych z nagromadzonej wydzieliny i ewentualnych ciał obcych. Odruch tan jest pobudzany przez ośrodki zlokalizowane w oskrzelach tchawicy i nosogardzieli. Wyróżniamy kaszel mokry i kaszel suchy.

Kaszel suchy cechuje się brakiem lub niewielką ilością wydzieliny oraz suchością bądź drapaniem w gardle. Jest on bardzo męczący, zwłaszcza w nocy, kiedy mogą występować długotrwałe ataki kaszlu. Przyczyną suchego kaszlu może być obce ciało w przełyku, alergia na sierść zwierząt czy podrażnienie dymem papierosowym, ale również zakażenie wirusowe, przewlekłe zapalenie dróg oddechowych lub astma oskrzelowa. Na ogół jednak rozpoczyna on przeziębienie lub jest objawem grypy.

Najczęściej spotykamy się z sytuacją, gdy początkowo występujący kaszel suchy wynikający z podrażnienia ośrodków kaszlowych przez spływającą z nosa i zatok wydzielinę po kilku dniach zamienia się w kaszel mokry i produktywny. Ten z kolei charakteryzuje się odkrztuszaniem plwociny, która może mieć postać rzadką (kolor przezroczysty) lub gęstą (kolor żółtawy, zielonkawy). Wynika to z podrażnienia receptorów nerwowych przełyku. Przyczynami kaszlu mokrego mogą być: infekcje bakteryjne, alergie, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, zapalenia zatok, zapalenie płuc czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak leczyć kaszel?

Na wstępie należy zaznaczyć, że leczenie przeciwkaszlowe powinno być wdrażane w sytuacji ostatecznej, ponieważ utrudnia do oczyszczanie dróg oddechowych i przyczynia się do zalegania wydzieliny, która jest świetną pożywką dla bakterii. Leczenie powinno opierać się na wspomaganiu efektywnego kaszlu poprzez substancje rozrzedzające wydzielinę takie jak ambroksol dostępny w preparacie Flavamed. Upłynnia on wydzielinę poprzez zmianę jej składu i zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Nadmierne nagromadzenie gęstej wydzieliny upośledzają prawidłową czynność rzęsek nabłonka oddechowego i jego funkcje dlatego stosowanie takich preparatów stanowi podstawowe leczenie kaszlu produktywnego. Przy stosowaniu tego typu leków należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody przynajmniej 2 litry na dobę. Działanie leku można wspomóc poprzez kinezyterapię, czyli oklepywanie i odpowiednie ułożenie chorego.

Leczenie choroby podstawowej

Kaszel jest jedynie objawem choroby podstawowej i należy się skupić się na jej leczeniu. Jeśli przyczyną jest infekcja, zadbaj o odpoczynek i odpowiednie warunki do regeneracji organizmu. Przedłużający się suchy kaszel nawet do kilku tygodni przy niewielkich objawach alergii może wskazywać na infekcje bakteriami atypowymi powodującymi skąpoobjawowe zapalenie płuc.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku