Ciąża to niezwykły, ale jednocześnie bardzo wymagający okres w życiu kobiety. W tym czasie w jej organizmie zachodzi wiele zmian, które często skutkują różnorodnymi dolegliwościami. Jedną z nich są mdłości.
Kiedy rozpoczynają się nudności w ciąży?
Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęstszych objawów, które pojawiają się już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Zdarza się, że to właśnie one, w połączeniu z brakiem miesiączki, skłaniają kobiety do wykonania testu ciążowego. W większości przypadków występują rano, (stąd nazwa poranne mdłości) mogą się jednak pojawiać również o innych porach dnia. Zazwyczaj mijają  pod koniec pierwszego trymestru, choć niektóre kobiety skarżą się na nie aż do porodu. Mimo że są dość uciążliwe, raczej nie bywają groźne dla zdrowia. Jeśli jednak są bardzo częste i intensywne, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.
 
Co jest ich przyczyną?
Ciążowe mdłości często wiążą się z brakiem apetytu oraz nadwrażliwością na zapachy, która czasem prowadzi do konieczności rezygnacji z niektórych kosmetyków oraz eliminacji potraw i składników o intensywnym aromacie. Dolegliwości te wiążą się z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi, które są najbardziej intensywne są w pierwszych miesiącach ciąży. To właśnie wtedy nudności dokuczają kobietom najbardziej.
 
Sprawdź również artykuł na blogu Humana-Baby: https://humana-baby.pl/blog/kiedy-pojawiaja-sie-mdlosci-w-ciazy-jakie-sa-ich-przyczyny/ 
 
Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży?
Dla zminimalizowania tych nieprzyjemnych objawów warto zwrócić większą uwagę na codzienną dietę. Ostre smaki i intensywne zapachy mogą nasilać dolegliwości. Posiłki przyszłej mamy powinny być pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane. Ciężkostrawne potrawy lepiej zastąpić lekkimi, o niewielkiej zawartości tłuszczu. Najlepiej jeść częściej, lecz mniej. Dobrze jest również mieć zawsze przy sobie drobną przekąskę, która pozwoli pokonać nagłe uczucie głodu oraz nudności.
Jeśli poranne mdłości są bardzo uciążliwe, można postawić na stoliku nocnym szklankę z wodą oraz herbatniki lub suchary, idealne do zjedzenia jeszcze przed wstaniem z łóżka. Lekarze zalecają również powolne, ostrożne podnoszenie się do pozycji pionowej. Gwałtowne wstawanie z łóżka może spowodować zawroty głowy, które nasilają nudności.
Innym popularnym i skutecznym sposobem radzenia sobie z ciążowymi mdłościami jest  wyciąg z imbiru. Można go przyjmować w różnej postaci – plasterków świeżego korzenia idealnych do żucia, soku dodawanego do herbaty, naparu, dostępnych w aptekach suplementów diety, a nawet lizaków. Łagodzi on odruch wymiotny i zmniejsza dyskomfort związany z dolegliwościami w ciąży.
 
Kiedy wymioty powinny niepokoić?
Mdłości  pojawiające się w pierwszym trymestrze są naturalnym objawem, który występuje u większości ciężarnych. Jeśli jednak są one bardzo uciążliwe, wiążą się z częstymi i obfitymi wymiotami, co może wpływać na niewłaściwy przyrost wagi u kobiety i powodować w jej organizmie deficyt niezbędnych składników mineralnych oraz witamin, należy skontaktować się z lekarzem.
 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają herbatniki
Apteka online

Wersja do druku