Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wywołuje szereg dotkliwych dolegliwości. Nieleczona może prowadzić także do licznych powikłań, a jednym z poważniejszych jest tak zwana stopa cukrzycowa. Zbagatelizowanie objawów zespół stopy cukrzycowej może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego bezwzględnie trzeba przestrzegać restrykcyjnych zasad co do leczenia oraz pielęgnacji. O czym należy pamiętać przy tej chorobie?


 
 1. Codzienna kontrola stanu skóry
  Osoby, które zmagają się z powikłaniem cukrzycy, zwanym zespołem stopy cukrzycowej powinne regularnie kontrolować stan skóry. Z uwagi na fakt, że osoby dotknięte tym schorzeniem mają osłabione czucie, bardzo często nie zauważają, że mają otarcia, skaleczenia, zadrapania. Dla osoby zdrowej nie stanowią one poważnego zagrożenia, natomiast dla osoby ze stopą cukrzycową już tak. Każdy uraz może zamienić się bowiem w ciężko gojącą się ranę. Sprawdzanie stanu skóry jest zatem nieodzownym i bezwzględnie koniecznym etapem w pielęgnacji stóp cukrzyka
 2. Właściwe mycie i osuszanie
  Diabetycy muszą zwrócić szczególną uwagę na kwestie higieny. Stopy należy myć dwukrotnie w ciągu dnia, najlepiej w letniej wodzie. Bezwzględnie należy je później dokładnie osuszyć. Kosmetyki, których powinno się używać nie powinny być przypadkowe. Na rynku znaleźć można wiele preparatów myjących, również te niezwykle delikatne, jednak osoby z cukrzycą powinny wybierać kosmetyki dla diabetyków. Specjalistyczne żele do mycia oraz oliwki nie tylko nie wysuszają skóry, ale mają działanie antyseptyczne. Często w swym składzie zawierają także nawilżające ingredienty. Kosmetyki dla diabetyków powinny mieć wszystkie atesty, a ich używanie koniecznie należy przedyskutować z lekarzem.
 3. Intensywne natłuszczanie skóry
  Skóra na całym ciele u osób chorych na cukrzycę jest bardzo delikatna oraz podatna na urazy, skaleczenia, zadrapania. Chorzy muszą być wyjątkowo ostrożni. Jeśli chodzi o stopy to muszą unikać chodzenia boso, by zminimalizować ryzyko urazu. Ale to nie wszystko. Bardzo ważne jest także intensywne natłuszczanie skóry przy pomocy specjalistycznych kosmetyków dla diabetyków. Naturalnie powinny mieć one odpowiedni skład, który zapewni optymalny stopień nawilżenia, a także wspomoże proces gojenia się drobnych ran i regeneracji naskórka. Warto zwracać uwagę na kosmetyki z mocznikiem. (https://diabetyk24.pl/blog-section/mocznik-zamiast-tarki-skora-w-cukrzycy)
 4. Stosowanie odpowiednich opatrunków
  Opatrunki dla cukrzyków stanowią swoistą kategorią produktów, które przede wszystkim pełnią funkcję ochronną, ale również wspomagają proces gojenia się ran. Takimi właściwościami odznacza się specjalistyczny opatrunek ze srebrem. Od dawna wiadomo, że srebro znajduje w medycynie zastosowanie jako środek odkażający i bakteriobójczy. Opatrunek ze srebrem jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które muszą unikać zakażeń. Ponadto dzięki tego typu opatrunkom można utrzymac odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Plastry ze srebrem są stosowane wszędzie tam, gdzie pojawiają się ciężko gojące rany. Z ich dobrodziejstwa korzystają także osoby z odleżynami. Zarówno plastry ze srebrem, jak i inne rodzaje opatrunków ze srebrem nie drażnią rany, są delikatne i zdecydowanie wspomagają proces gojenia, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.
 5. Noszenie odpowiednich skarpet i butów dla cukrzyków
  Dolegliwości związane ze stopą cukrzycową dotyczą wielu aspektów. Utrudnione poruszanie się, bolesność, pojawiające się owrzodzenia, to wszystko sprawia, że chorzy na cukrzycę odczuwają ciągły dyskomfort. To właśnie dlatego tak ważna jak leczenie, jest odpowiednia pielęgnacja stóp cukrzyka. Zaliczyć do niej można również dobór odpowiednich skarpetek oraz butów dla cukrzyków. Wyroby te muszą odznaczać się najwyższą jakością, tak aby korzystanie z nich pozytywnie wpływało na stan stóp cukrzyka. Nie mogą: uciskać, powodować pęcherzy, otarć. W sprzedaży znaleźć można spory wybór tego typu produktów, jednak dla diabetyków najelpsze będą bezuciskowe skarpety oraz obuwie z szeroką podeszwą, wykonane z miękkich i elastycznych materiałów. Podeszwa w butach dla cukrzyków powinna być wyjątkowo wygodna i giętka oraz nieco grubsza po to, by dobrze amortyzować stopę podczas chodzenia. 
Jak wiadomo, ruch to zdrowie, a w przypadku diabetyków jest on szczególnie istotny. Niestety powikłania cukrzycy, takie jak stopa cukrzycowa, utrudniają poruszanie się. Konieczne jest zatem zapobieganie, leczenie oraz właściwa pielęgnacja.
przeczytaj artykuł co to jest stopa cukrzycowa na tej stronie.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plaster cebuli kcal

Wersja do druku